Dalies:

Sagaida LM un FM ierosinājumus pensiju jautājuma regulējumam Diasporas likumā

Sagaida LM un FM ierosinājumus pensiju jautājuma regulējumam Diasporas likumā
  • 18. Sep. 2018

Politiķi sagaida Labklājības ministrijas (LM) un Finanšu ministrijas (FM) ierosinājumus pensijujautājuma regulējumam Diasporas likumā.

Diasporas likumprojektam ir iesniegti vairāki priekšlikumi par šo jautājumu. Piemēram, deputāts Hosams Abu Meri (V) rosina noteikt, ka pēc atgriešanās Latvijā diasporas pārstāvjiem saskaņā ar ārvalstu likumiem izmaksātas pensijas tiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli tādā apmērā, kādā tās pārsniedz attiecīgās ārvalsts neapliekamo minimumu. Līdzīgu priekšlikumu ir iesniedzis arī deputāts Rihards Kols (VL-TB/LNNK).

Šis jautājums apspriests arī koalīcijas partiju iknedēļas sanāksmē. Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) pēc sanāksmes pauda, ka ir nepieciešams LM un FM izvērtējums šajā jautājumā, ņemot vērā līgumus ar konkrētām valstīm par dubulto nodokļu neaplikšanu. Kučinskis arī uzsvēra, ka regulējums nedrīkst būs diskriminējošs pret Latvijas pensionāriem.

Lasītākās ziņas

Politiķis Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) arī vērsa uzmanību, ka ir valstis, ar kurām šādi līgumi jau ir, līdz ar to jāvienojas, vai paplašināt šādu praksi. Tāpat ir procedūras jautājumi, līdz ar to FM un LM nākšot klājā ar saviem ierosinājumiem komisijas sēdē.

Partijas "Vienotības" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens pauda, ka jāuzklausa ekspertu viedoklis, bet ar likumu nevajadzētu sarūgtināt diasporu un arī vietējos pensionārus.

Jau vēstīts, ka Saeimā konceptuāli atbalstītais Diasporas likumprojekts sagatavots, lai nodrošinātu iespējas ārvalstīs dzīvojošajiem valstspiederīgajiem stiprināt savu latvisko identitāti, valstspiederības sajūtu un veidot aktīvu un abpusēju sadarbību ar Latviju.

Pirmajā lasījumā pēc struktūras likumprojekts sadalīts četrās daļās. Pirmā daļa ietver vispārīgos noteikumos, kurā definēta likuma jēga un mērķi, kā arī ieviesti Latvijas likumdošanai jauni termini. Jaunie termini - diaspora, remigrācija, remigrants, diasporas politika un diasporas organizācija - ieviesti gan lai veicinātu labāku likuma normu izpratni un harmonizētu pielietoto terminoloģiju, gan arī lai ieviestu praksei un faktiskajai pielietojamībai atbilstošu terminoloģiju.

Šajā sadaļā tiek definēta arī likumprojekta būtība - mērķis veidot sistēmisku un sistemātisku sistēmu diasporas atbalsta politikas īstenošanai, lai tādā veidā nodrošinātu ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas izcelsmes cilvēkiem iespējas veidot, uzturēt un paplašināt saikni ar Latviju, kā arī sekmēt latviešu valodas, kultūras un piederības sajūtas Latvijai saglabāšanu diasporā, vienlaikus nodrošinot labvēlīgus apstākļus sadarbībai un remigrācijai.

Avots: LETA

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti