Dalies:

Saeimas deputāti steidzami piedāvā iespējamo risinājumu Kristīnes Misānes lietā

Saeimas deputāti steidzami piedāvā iespējamo risinājumu Kristīnes Misānes lietā
  • 23. Jan. 2020

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši Saeimas Prezidijam lūgumu iekļaut šodienas Saeimas sēdes darba kārtībā likumprojektu par Latvijas rīcību gadījumos, kad kāda cita Eiropas Savienības dalībvalsts lemj par Latvijas pilsoņa izdošanu trešajai valstij kriminālvajāšanai.  Tas izstrādāts sadarbībā ar tiesību zinātņu doktori Baibu Rudevsku un piedāvā iespējamo rīcības modeli, Ģenerālprokuratūrai saņemot ziņas no citas ES valsts par Latvijas pilsoņa aizturēšanu izdošanai uz trešo valsti.

Likumprojekts pardez: gadījumā, ja Latvijas pilsoni tiek plānots izdot uz trešo valsti, Ģenerālprokuratūrai ar likumu tiek paredzēta iespēja gan pārkvalificēt lietu, gan steidzami izmantot jaunatklātos apstākļus, lai nodrošinātu Latvijas pilsoņa atgriešanu uz Latviju. Tiek rosināts, ka šāds speciālais likums attiektos arī uz situācijām, kad Ģenerālprokuratūra ir atteikusi Eiropas apcietinājuma orderi, bet Latvijas pilsonis vēl nav izdots uz trešo valsti – tātad gadījumam ar Kristīni Misāni. Tāpat likums nosaka obligātos principus, kuri jāievēro Latvijas Republikas kompetentām iestādēm, tiklīdz ir saņemta informācija par Latvijas pilsoņa aizturēšanu izdošanai uz trešo valsti: Latvijas Republikas pilsoņa interešu aizsardzībā iestādēm jārīkojas nekavējoties, kā arī efektīvi jāsadarbojas, ievērojot cilvēktiesības un ES pamatprincipus. 

“Ir steidzami jārīkojas un viens no risinājumiem varētu būt šāds: radīt tagad likumisku ietvaru Ģenerālprokuratūras rīcībai, nosakot arī kompetento iestāžu darbības principus uz priekšdienām. Ir skaidrs, ka mēs nevaram ietekmēt Dānijas tiesas lēmumus, bet šis noteikti ir vēl viens ceļš, kurš vēl nav izmēģināts. Katrā ziņā kategoriski nepiekrītam tam, ka jāgaida Misānes kundzes izdošana DĀR, jo jaunu starptautisku līgumu slēgšana prasīs daudz laika un birokrātijas, bet tikmēr DĀR cietumā Latvijas pilsone būs pakļauta briesmām. Aicinām atbildīgās amatpersonas nenolaist rokas un turpināt izmantot diplomātiskos instrumentus pārrunās ar Dānijas kompetentām iestādēm un ļoti ceram, ka šis likums būs noderīgs juridisks instruments Latvijas pilsoņu tiesību aizsardzībā.”

Lasītākās ziņas

Likumprojektu iesnieguši Saeimas deputāti Jūlija Stepaņenko, Linda Liepiņa, Aldis Gobzems, Didzis Šmits, Karīna Sprūde, Uldis Augulis, Raimonds Bergmanis un Dana Reizniece-Ozola.

Esam jau ziņojuši, ka Valsts prezidents Egils Levits Pasaules ekonomikas foruma laikā Davosā vakar tikās ar Dienvidāfrikas Republikas ārlietu ministri Naledi Pando un iesniedza vēstuli Dienvidāfrikas prezidentam, lai risinātu Kristīnes Misānes lietu. 

Atgādinām, ka Latvijas pilsone Kristīne Misāne uz Latviju ar bērniem atbēga 2018. gada maijā. Kristīne atzīst, ka tādējādi pārkāpusi jaunākā bērna – savas meitiņas - saskarsmes tiesības ar tēvu, kurš ir  Dienvidāfrikas pilsonis. Kristīne par vardarbību no vīrieša puses bija vērsusies jau Dienvidāfrikas tiesībsargājošajās iestādēs, taču tas vīrieti sadusmoja vēl vairāk, un apdraudēta bijusi ne vien Kristīnes, bet arī meitiņas dzīvība un veselība, vēstīja raidījums"De facto". 2018. gada 9. decembrī Kristīne darba darīšanās no Latvijas, kur pusgadu jau bija dzīvojusi, lidoja uz Mozambiku – valsti blakus Dienvidāfrikai, kur viņa ilgus gadus dzīvoja un vadīja savu biznesu. Bet jau Dānijas lidostā viņu aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Viņa joprojām atrodas apcietinājumā Dānijā, no kurienes var tikt izdota DĀR, kur viņu sagaida 15 gadu cietumsods.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti