Dalies:

Saeima atbalsta valsts aizsardzības mācību skolās

Saeima atbalsta valsts aizsardzības mācību skolās
  • 20. Feb. 2020

Vidusskolās jāievieš jauns mācību priekšmets – valsts aizsardzības mācība –, kā arī jānosaka standarti, kā tiek organizēta Jaunsardze. Šādas pārmaiņas ietver jauns likumprojekts "Par bērnu un jauniešu izglītošanu valsts aizsardzībā", kuru šodien konceptuāli atbalstījusi Saeima.

Ja likums tiks pieņemts, no 2024.gada valsts aizsardzības mācības apguve vidējās izglītības pakāpē būs obligāta. Savukārt skolēniem, kuri savas reliģiskās pārliecības vai citu objektīvu apstākļu dēļ nevarēs apgūt kādu valsts aizsardzības mācības satura daļu, jaunsargu instruktors mācību saturu un procesu pielāgos individuāli.

Līdz 2024.gadam, kad jaunais priekšmets tiks ieviests pilnvērtīgi, valsts aizsardzības mācību skolās vispirms īstenos saskaņā ar Aizsardzības ministrijas izstrādātu šā priekšmeta standartu, bet no 2020.gada 1.septembra līdz 2024.gadam - kā specializētais kurss veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomā.

Lasītākās ziņas valstī

Plānots, ka skolā iegūtās zināšanas skolēni varēs papildināt valsts aizsardzības mācības nometnēs, apgūstot praktiskās iemaņas. Dalība nometnēs būs brīvprātīga, un tās tiks īstenotas interešu izglītības veidā.

Iepriekš atbalstu šāda priekšmeta ieviešanai skolās paudusi arī Pasaules brīvo latviešu apvienība, uzskatot, ka šī mācību priekšmeta apguve sekmēs jauniešu patriotismu un dos iespēju apgūt noderīgas praktiskas iemaņas.

Attiecībā uz Jaunsardzi plānots noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri. Tā kā šobrīd visi jaunsargu instruktori neatbilst šīm prasībām, paredzēts piecu gadu pārejas periods, kura laikā jaunsargu instruktora amata pienākumus varēs pildīt arī citas personas, ar nosacījumu, ka tās atbilst noteiktajām izglītības un profesionālās sagatavotības prasībām.

Lai jaunais likums "Par bērnu un jauniešu izglītošanu valsts aizsardzībā" stātos spēkā, tas vēl divos lasījumos jāskata Saeimai.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti