Dalies:

Saeima atbalsta profesionālā doktora grāda mākslās ieviešanu

Saeima atbalsta profesionālā doktora grāda mākslās ieviešanu
  • 01. Feb. 2018

Saeima ceturtdien, 1.februārī, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas paredz ieviest profesionālo doktora grādu mākslās.

„Šobrīd mākslās iespējams iegūt tikai zinātnisko doktora grādu. Lai gan valstī netrūkst spēcīgu un talantīgu mākslinieku, ikviens, kurš vēlas iegūt profesionālo doktora grādu, diemžēl spiests doties uz ārzemēm. Valsts zaudē daudzas talantīgas personības, kuras aizbrauc un savu karjeru veido ārpus Latvijas robežām,” iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs, piebilstot, ka likuma grozījumi varētu pavērt plašākas izglītības iespējas Latvijā arī ārzemju studentiem.

Zinātniskais grāds mākslās saistīts ar mākslas un kultūras procesu pētniecību, savukārt profesionālā doktora grāda mākslās būtiskākais nosacījums ir mākslas radīšana un mākslinieciskā jaunrade, uzsvērts likumprojekta anotācijā. Iegūt profesionālo doktora grādu mākslās var daudzās Eiropas valstīs, bet Latvija bija vienīgā no trim Baltijas valstīm, kur tas vēl joprojām nebija iespējams.

Tāpat Latvijas kultūras un mākslas augstskolas nespēja vienlīdzīgi ar citām valstīm iesaistīties Eiropas augstskolu tīkla aktivitātēs, veidojot kopīgas profesionālās doktora studiju programmas mākslās. Kā uzsver likumprojekta autori, profesionālais doktora grāds mākslās veicinās Latvijas kultūras un mākslas augstskolās studējošo konkurētspēju arī starptautiskā vidē.

Komisijas izstrādātie grozījumi Augstskolu likumu papildina ar jaunu nodaļu par māksliniecisko jaunradi. Tajā uzsvērts, ka mākslinieciskās jaunrades mērķis ir nodrošināt mākslinieciski augstvērtīgu darbu veidošanas prasmju iegūšanu un attīstīt praktiskās iemaņas unikālu māksliniecisku ideju īstenošanā.

Grozījumi noteic, ka māksliniecisko jaunradi īsteno šādās akadēmiskajās un profesionālajās mākslu studiju programmās: mūzika un skatuves māksla, vizuāli plastiskā māksla, audiovizuālā māksla un mediju māksla, dizains, amatniecība, lietišķā māksla un radošās industrijas.

Ar likuma izmaiņām regulēta arī mākslinieciskās jaunrades darba vadība, rezultātu publicēšana, kā arī profesionālā doktora grāda mākslās piešķiršanas kārtība.

Grozījumi Augstskolu likumā stāsies spēkā 1.aprīlī.

Saeimas Preses dienests

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti