Dalies:

Sadziedājušies. Franču-latviešu duetam “Viņš un viņa” jauns mūzikas video

Sadziedājušies. Franču-latviešu duetam “Viņš un viņa” jauns mūzikas video
Foto: Publicitātes attēls
  • 30. Apr. 2019

“Viņš un Viņa” ir  franču-latviešu duets, kam kopīga mīlestību pret saksafonspēli un arī vienam pret otru. Freds Ormēns un Ilze Lejiņa-Ormēna viens otru ieraudzīja pirms trīspadsmit gadiem saksafonistu kongresā Ļubļanā, bet muzicē kopā kopš 2012. gada. Nesen mūziķi klajā laida video latviešu tautasdziesmai “Es atnācu uguntiņu”.  Lai gan ikdienu viņi aizvada Francijā, viss latviskais viņiem un viņu trīs meitām ir ļoti tuvus, un francūzis Freds joko – laikam iepriekšējā dzīvē bija latvietis.

Lasītākās ziņas valstī

Mūziku latviešu tautasdziesmai “Es atnācu uguntiņu” komponējis Zigmars Liepiņš, taču mūsdienīgu skanējumu aranžijā radījis Freds Ormēns. Kā norāda dueta dalībniece Ilze Lejiņa-Ormēna, viņus uzrunājuši gan tautasdziesmas spēcīgie vārdi, gan arī izteiksmīgā Z. Liepiņa melodija. Dziesma ir par mūžības tēmu, par dzīvi, dabu un pieredzes nodošanu nākamajai paaudzei. Dziesmā izmantoti simboli – latviskais un mūsdienīgais – kokle un saksofons. Duets variē starp klasisko un džeza mūziku, starp tradīcijām un brīvu improvizāciju.

Duets radās 2012. gadā, sākotnēji izveidojot neparastu koncertformātu, kurā apvienota mūzika ar teātra elementiem. Abi mākslinieki – Ilze Lejiņa-Ormēna un Freds Ormēns – spēlē ne tikai saksafonu, bet izmanto arī vijoli, ģitāru, kokli, stabuli, birbīni. Toties F. Ormēns palīgā ņem elektroniku, lai mūzikai piešķirtu jaunas nokrāsas.

I. Lejiņa-Ormēna stāsta, ka sākotnēji repertuārā bija vairāk franču dziesmas un oriģinālkompozīcijas, taču ar laiku duets sapratis, ka vienlīdz liela nozīme ir arī latviešu melodijām. Viņa mūzikas pasaulē darbojas kopš sešu gadu vecuma: “Esmu dziedājusi folkloras kopās. Sākumā Madonas “Vērtumniekos”, vēlāk dažādās kopās Rēzeknē, Rīgā, visbeidzot Luksemburgā vairāku gadu garumā iesaistījos fokloras kopā “Dzērves”.”

Duets “Viņš un Viņa” nav tikai muzikāla savienība, bet arī laimīgi precēts pāris. Abi iepazinās 2006. gadā vispasaules saksofonistu kongresā Slovēnijas galvaspilsētā Ļubļanā. Kā saka Ilze, kopā savedis tieši saksafons.  Pēc gadu ilgās braukšanas ciemos vienam pie otra Ilze un Freds nolēma kopdzīvi sākt Francijā. “Pirmais gads bija grūts, kamēr iemācījos valodu, pieradu pie vides. Tad pamazām iedzīvojos. Sāku strādāt mūzikas skolās, iesaistījos dažādos mūzikas projektos. Tad sekoja bērnu laiks - piedzima pirmās divas meitas, ar nelielu gadu starpību,” atminas Ilze. Toties otrās meitas gadu jubilejā Ilze un Freds spēlēja dueta pirmo koncertu.

Kādu brīdi viņi paspējuši padzīvot arī Latvijā un izdevuši savu pirmo albumu. Ilze arī spēlēja arī Rīgas saksofonu kvartetā. Toties Freds aizvadīja raženu laiku ierakstu studijā, iepazīstoties ar latviešu māksliniekiem Laimu Vaikuli, Dināru Rudāni, Marku Rivu, Lauri Reiniku, grupu “FunCoolio” un citiem.

Folklorai un latviešu svētkiem ir īpaša nozīme ne tikai dueta profesionālajā darbībā, bet arī ģimenes dzīvē. “Mūsu trim meitām ir tērpi no mana dzimtā – Madonas – novada. Dzīvojot Francijā, esam svinējuši latviskās krustabas trim meitām. Jāņos pinam vainagus, cepam pīrāgus un pavadam sauli ar dziesmām. Sagaidījuši gan vēl neesam, lai jaunākā meitiņa mazliet paaugās,” stāsta Ilze.

Ormēnu ģimene katras skolēnu brīvdienas un vasaras pavada Latvijā, lai saikne ar to nepazustu un valoda neaizmistos. Būdami Latvijā, abi mākslinieki arī uzstājās dažādās Latvijas pilsētās. Līdz šim duets viesojies un muzicējis vairāk nekā simts kultūras namos. Francūzis F. Ormēns apliecina, ka, esot Latvijā, jūtas labi, un latviešu kultūra nešķiet nemaz sveša. “Man pat ir sajūta, ka iepriekšējā dzīvē esmu bijis latvietis," teic Freds.

Mūziķi ar koncertiem ir apceļojuši ne tikai teju visu Latviju, bet uzstājušies arī Lietuvā, Luksemburgā, Francijā un Beļģijā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti