Dalies:

RTU radīts jauns plaušu ventilatora prototips

  • 23. Mar. 2020
RTU radīts jauns plaušu ventilatora prototips
RTU radīts jauns plaušu ventilatora prototips
RTU radīts jauns plaušu ventilatora prototips
RTU radīts jauns plaušu ventilatora prototips
RTU radīts jauns plaušu ventilatora prototips

Itālijas pieredze cīņā ar "Covid-19" rāda, ka, strauji pieaugot jaunā vīrusa smagi skarto pacientu skaitam, sāk pietrūkt ne vien mediķu un vietu slimnīcās, bet arī dzīvību uzturēšanai vitālu iekārtu. Tikmēr pieprasījums pēc plaušu ventilācijai paredzētajiem aparātiem draud pārsniegt pašreizējo ražotāju spēju tos saražot. Šajā situācijā talkā nākuši Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki, informē universitāte.

RTU Dizaina fabrikā divās diennaktīs radīts automatizēta plaušu ventilatora prototips, kas būtu salīdzinoši vienkārši ražojams un ērti lietojams, lai spētu palīdzēt pacientiem, kuriem vīrusa dēļ radušās grūtības elpot pašiem. Pēc konsultācijām ar anesteziologiem un reanimatologiem tas vēl tiek pilnveidots, veidojot ierīci funkcionāli pilnvērtīgāku un ērtāku lietošanā, izstrādājot lietotāja saskarni. Jau veidojas sadarbība ar vairākiem uzņēmumiem ar mērķi sākt ražošanu. Tiek apzinātas arī Latvijas ražotāju iespējas operatīvi iegādāties komponentes un sākt ražošanu, nesaskaroties ar birokrātiskiem šķēršļiem, kas šo medicīnas ierīci pakļautu ilgam reģistrēšanas procesam.

Lasītākās ziņas valstī

Automatizētajai plaušu ventilēšanas iekārtai par pamatu ņemts manuālās elpināšanas balons, ko izmanto neatliekamās palīdzības mediķi. Tā mīnuss – tas tiek darbināts ar roku, kas nozīmē, ka līdzās katram pacientam ir nepieciešams mediķis, kurš viņu elpina. Krīzes situācijā šādu aprūpi nebūs iespējams nodrošināt, tāpēc radīts robotizēts analogs, aprīkots ar saspiešanas motoriem un sensoriem, kas nodrošina skābekļa padevi atbilstoši pacienta plaušu tilpumam, kontrolē skābekļa plūsmas ātrumu, ieelpu un izelpu biežumu, ogļskābās gāzes daudzumu izelpā un citiem parametriem. Medicīnas ierīces prototips apzināti veidots samērā vienkāršs, lai tā ražošana būtu maksimāli ātra.

«Mūsu mērķis nebija radīt alternatīvu tirgū esošajiem risinājumiem, bet gan vienkāršotu un vienlaikus funkcionālu modeli, kas palīdz mediķiem glābt dzīvības,» uzsver Guntis Kuļikovskis, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskās laboratorijas pētnieks.

Viņš pauž cieņu mediķiem, glābšanas dienestu darbiniekiem, šoferiem, pārdevēju un citiem speciālistiem, kuri turpina darbu ārkārtas situācijā. Pētnieks arī atzīst, ka pašam nebija viegli iziet no mājām, lai ar komandu kopā radītu prototipu, taču viņus vadījusi misijas apziņa, ka, liekot lietā savas zināšanas un kompetences, ir iespējams palīdzēt radīt risinājumu krīzē. 

Hakatona komandas kodolu veidoja inženieris Einārs Deksnis, kuram radās ideja par ventilatora izveidi, un G. Kuļikovskis, palīdzot un konsultējot Dāvim Kūmam, Margaritai Matuļenko, Aivaram Ritovam, Ilmāram Poikānam, Lindai Lancerei un Edgaram Zvirgzdiņam.

Hakatonu «HackForce» operatīvi noorganizēja brīvprātīgie no jaunuzņēmumu vides, pilsoniski aktīvi programmētāji, dizaineri un lielo uzņēmumi pārstāvji, lai izstrādātu idejas un ātri ieviešamus risinājumus koronavīrusa krīzes mazināšanai. Hakatonu atbalstīja ar valsts iestādes, kas kopā ar uzņēmumiem nodrošināja naudas balvu fondu, kas ļauj turpināt ideju attīstību. Hakatonā aktīvi darbojās 28 komandas, bet kopumā projektā iesaistīti ap 800 cilvēku no 25 dažādām pasaules valstīmn. Par labāko tika atzīta ideja par 3D sejas masku printēšanu (arī šajā komandā darbojās RTU Dizaina fabrikas pārstāve Sofija Jēkabsone). Savukārt robotizētais plaušu ventilators ieguva otro vietu un kopumā astoņu tūkstošu eiro lielu naudas balvu idejas pilnveidei.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti