Dalies:

RLB Zelta zālē izskanēs komponista Tālivalda Ķeniņa 100 gadu jubilejai veltīts kamermūzikas koncerts

RLB Zelta zālē izskanēs  komponista Tālivalda Ķeniņa 100 gadu jubilejai veltīts kamermūzikas koncerts
Foto: Publicitātes attēls
  • 12. May. 2019

Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Zelta zālē trešdien, 22. maijā, plkst. 19.00 notiks komponista Tālivalda Ķeniņa 100 gadu jubilejas atcerei veltīts kamermūzikas koncerts “Sarunas ar dzimteni”, portālu “Latviesi.com” informēja  Latvijas Komponistu savienības valdes asistente Baiba Ozoliņa.

Koncertā piedalīsies mūziķi Laura Zariņa (vijole), Gunta Ābele (čells), Elīna Bērtiņa (klavieres) un Egīls Šēfers (klarnete).

Koncertā skanēs Tālivalda Ķeniņa kamermūzikas darbi "Suite concertante" čellam un klavierēm (1955), “Čakona” vijolei solo (1978), “Divertimento” klarnetei un klavierēm (1960), “Diversions” Variācijas čellam un klavierēm par latviešu čigānu tēmu (1960), “Colloquens Patriae” Refleksijas par Imanta Zemzara tēmu čellam un klavierēm (1989), “Burvju klarnete” klarnetei solo (1991) un Trio vijolei, čellam un klavierēm (1989).

Tālivaldis Ķeniņš (22.04.1919 - 21.01.2008), kompozīciju studējis Latvijas Konservatorijā pie Jāzepa Vītola. Pēc Otrā pasaules kara, 1945. gadā iestājies Parīzes Nacionālajā konservatorijā, kur viņa pasniedzēji bija Tonijs Obēns un Olivjē Mesiāns. 1950. gadā Ķeniņš absolvējis konservatoriju ar I godalgu kompozīcijā. 1951. gadā komponists ar kundzi pārcēlās uz dzīvi Kanādā. Ķeniņš darbojās kā Toronto Sv. Andreja baznīcas latviešu draudzes ērģelnieks, drīz arī sāka pasniegt kompozīcijas un polifonijas stundas Toronto universitātes mūzikas fakultātē. Līdztekus pedagoģiskajam darbam, komponists aktīvi iesaistījās Kanādas mūzikas dzīvē. 1959. gadā nodibināja Toronto Latviešu koncertu asociāciju, daudzus gadus bija Kanādas komponistu līgas biedrs un tās prezidents (1973-1974).

Ķeniņa mūzika ir iedvesmojusi un ietekmējusi mūsdienu latviešu komponistus vairākās paaudzēs, viņa skaņdarbi ir augstu novērtēti arī citur pasaulē. Vairums Ķeniņa darbu ir pamatīgi veidoti, augstvērtīgi, dziļi personiski sacerējumi. Šis jubilejas gads ir lieliska iespēja ar vairākiem koncertiem padarīt viņa muzikālo mantojumu publikai pieejamāku un pazīstamāku. Koncertā “Sarunas ar dzimteni” tiks izcelti un izgaismoti viņa kamermūzikas, kā arī solo skaņdarbi. Pats komponists tieši šī žanra darbus savā daiļradē ir vērtējis visaugstāk.

Kopā ar koncertu čellistes Guntas Ābeles jaunā solo CD un video dubultdiska Magnificello atklāšana.

Biļetes iegādājas pirms koncerta, cena - 5 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 3 eiro.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti