Dalies:

"Latviesi.com" redaktora Kristapa Graša sleja: ELA jauna posma sākumā

"Latviesi.com" redaktora Kristapa Graša sleja: ELA jauna posma sākumā
LETA, Zane Bitere
  • 23. Mar. 2019

Šajā nedēļas nogalē Londonā, Daugavas Vanagu namā, kur 1951. gadā Eiropas latviešu organizāciju pārstāvji dibinājā Latvijas atbrīvošanas komitejas Eiropas centru ( LAK EC),  kas ir Eiropas Latviešu apvienības tiešā priekštece, atkal norit Eiropas latviešu jumta organizācijas gadskārtējā kopsapulce. 

Šogad tā atkal ir īpaša, jo trīs dienu intensīva darba rezultātā ne tikai tiks caurskatīta ELA un tās dalīborganizāciju darbība, bet arī tiks likti pamati ELA nākotnei.

Pēdējie gadi ELA ir gājusi milzīgiem soļiem uz priekšu, pārtopot no formālas Eiropas latviešu diasporas organizāciju pārstāvības par spēcīgu virzītājspēku kopienām un organizācijām, kā arī par galveno sadarbības partneri Latvijas valsts iestādēm, strādājot ar Eiropas latviešu diasporas jautājumiem.

Lasītākās ziņas valstī

Vēl pirms pāris gadiem ELA darbiniekiem tik ļoti bieži vaicāja, kāda jēga tam visam? Kāda darbība jaunā emigrācijā vispār vēlama, ko Eiropas “vecā trimda” spēj vēl dot un virzīt? Un kāda tam jēga, ja Latvija ir tepat blakus un tik viegli sasniedzama?

ELA darbojās cilvēki, kas agri saredzēja, ka Eiropā emigrācijas sekas būs tādas, ka būs gan vēlme, gan vajadzība pēc organizācijām, kas palīdzēs veicināt kopienu darbību, attīstīt idejas, savest kopā ar Latvijas valsts sadarbības partneriem ministrijās un iestādēs.

Iespējams, tikai retais varēja iedomāties, ka pāris gadu laikā izveidosies vairāk nekā 70 latviešu sestdienas skolu un bērnudārzu Eiropā, atsāksies kori un deju kopas, sporta klubi un interešu kopas gan profesionālās, gan sadzīves jomās.

Bija grūti iedomāties, ka pāris gadu laikā no priekšstata, ka Eiropā dziesmu vai kultūras svētkus atsākt rīkot nebūtu jēdzīgi, jo nebūšot nedz dalībnieku, nedz cilvēku, kas tos apmeklētu, mainīsies sabiedriskā doma un uzradīsies ne tikai rīkotāji, bet arī dalībnieki un apmeklētāji negaidītos apmēros. Nu jau varam atskatīties uz vērienīgiem svētkiem, kas rīkoti Vācijā, Īrijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Beļgijā un pat Turcijā.

Eiropas valstīs, kur trimdas darbības vēsturiski nebija, latviešu cilvēki sākuši organizēties un mēklēt atbalstu  ELA, lai gūtu tās pieredzi, kā attīstīt savas iespējas. ELA vēlas pievienoties arvien vairāk biedrību un organizāciju gan no šīm “jaunajām” Eiropas valstīm, gan arī no tām, kur darbība jau bijusi, bet radušās vēl papildus organizācijas, jo to darītāju ir tik daudz, un arvien vairāk no tiem vēlas arī apvienoties un darboties vienā spēcīgā Eiropas latviešu kopīgā organizācijā.

ELA arī vienmēr uzsvērusi, ka tai ir svarīgi pēc iespējas profesionālāk virzīt latviešiem tradicionāli svarīgās tēmas - izglītību un kultūru, nodrošinot tām vajadzīgo atbalstu gan diasporas mītnes zemēs, gan strādājot kopā ar attiecīgajām valsts iestādēm Latvijā.

Bet ELA ātri saprata, ka arī citās jomās darbojas latvieši, kuriem varētu būt interese to darīt arī tīklojoties savstarpēji, izmantojot ELA eiropeisko kontakttīklu, tādā veidā piesaistot diasporas darbībai arī tādus cilvēkus, kuri citādi sevi tur nemaz nebūtu saskatījuši. Tā ELA radās kopprojekti medicīnas jomā, juristu, ekonomistu un daudzu citu nozaru vidū.

ELA ir bijis ļoti svarīgi uzsvērt, ka sadarbībā ar valsti nav primāri finansiālā atbalsta izcīnīšana, bet gan kopīgās darba grupās, komisijās un sadarbības projektos skaidrot, ko valstij būtu lietderīgi darīt diasporas saikņu stiprināšanā.

Diasporai ir sava balss. Ne tikai Saeimas un Eiropas parlamenta vēlēšanās, bet arī ikdienā, katrā vietā, kur latvieši strādā, darbojas, dzīvo un domā latviešu valodā. 

Pirms gada Eiropas Latviešu apvienība saņēma lūgumu no diasporas mediju izdevējiem apsvērt domu arī šajā jomā uzsākt profesionālu darbību, nodrošināt diasporas medijiem vietu, kur izteikties. Tā ar valsts un Lielbritānijas Daugavas Vanaga fonda atbalstu tapa projekts par vienota diasporas medija koncepcijas izveidošanu. Šis vērienīgais projekts tika uzticēts tā laika ELA priekšsēdim Kristapam Grasim.

Tika izstrādāta koncepcija vienotam diasporas medijam un portālam, kas dotu vietu gan diasporas organizācijām prezentēt sevi un satīkloties ar citiem, kā arī valsts iestādēm un sadarbības partneriem, kas strādā ar diasporu. Bet vienotais diasporas notikumu kalendārs dod iespeju katru dienu saskatīt latviešu notikumus sarīkojumus visā pasaulē. Diasporas medijiem ar savu saturu ir iespēja sasniegt plašāku auditoriju un klāstīt savu domu gan par diasporas dzīvi, gan par notikumiem Latvijā.

Uzņemoties šo darbu, sapratu, ka tas ir nākamais solis diasporas darbā, un ka apvienot ELA vadīšanu un šāda diasporai tik nozīmīga projekta virzīšanu nebūs iespējams.

Tā gada sākumā tapa skaidrs, ka ar pilnu atdevi var darīt tikai vienu lietu, un pēc 10 ELA nostrādātiem gadiem nācās doties tālāk, iestājoties latviesi.com komandā, kas šo projektu ar milzīgiem soļiem ved uz priekšu.

Eiropā dzīvo aptuveni 250 000 Latvijas cilvēku, pasaulē -  ap 370 000.

Skaits ir milzīgs, lielāks nekā trimdā jebkad bijis. Mums priekšā laiks, kad vesela paaudze, iespējams, vēl Latvijā piedzimušu cilvēku atkal uzaugs ārpus Latvijas. 

Tas ir saistīts ar milzīgiem izaicinājumiem, kā Latvijai, tā arī katram diasporā mītošam Latvijas cilvēkam. Tas, no vienas puses, ir biedējoši, jo emigrācijas likumi te ir neželīgi - veselai paaudzei būs lieli zaudējumi,  cilvēki pazudīs asimilācijas iespaidā.

Bet tas dod arī lielas iespējas, jo Latvijas cilvēki, augot visā pasulē, gūs jaunus iespaidus, valodas, dzīves pieredzi, mācīsies un izglītosies, radīsies jauni speciālisti, kādu mums nekad iepriekš nav bijis. 

Mūsu visu interesēs būs uzbūvēt un saturēt jo ciešākas saites starp Latviju. Tam ir vajadzīgs spēcīgs un vienots diasporas medijs, un tam ir vajadzīgā stipra, uz nākotni vērsta ELA.

Eiropas latviešu diaspora ir sava ceļojuma sākumā, nākamie gadi būs savukārt būtiski, lai nepalaistu garām iespējas kopīgi ar Latvijas valsti turpināt attīstīt veiksmīgi iesākto.

Kur trimdai bija savi veiksmes stāsti un arī piedzīvotie zaudējumi, tā arī jaunajai Latvijas diasporai jāmeklē un jāatrod savi izaicinājumi un savi cilvēki, kas tos virzīs, attīstīs un pratīs ap sevi pulcēt tos, kas ir darītāji un darbu iniciatori savās valstīs, kā arī turpinās būvēt tilltus starp diasporu un Latvijas valsti.

ELA, atrodoties Londonā, vēsturiskā vietā, kur atrodami savas darbības paši pirmsākumi, dotas visas iespējas savu cilvēku vidū izraudzīt piemērotākos nākotnes tālākai darbībai. 

Celš turpinās.

 

Autors: Kristaps Grasis
Foto: LETA, Zane Bitere

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti