Dalies:

PVO masveida asinsparaugu pārbaudēs meklēs Covid-19 antivielas

PVO masveida asinsparaugu pārbaudēs meklēs Covid-19 antivielas
CC0 licence
  • 06. Apr. 2020

Kopš pandēmijas sākuma ir pagājuši trīs mēneši, tomēr joprojām tās patiesie izmēri precīzi nav zināmi. Globālas izmeklēšanas ietvaros Pasaules Veselības organizācija (PVO) grasās veikt masveida asins paraugu pārbaudes, meklējot vīrusa antivielas. Programmas mērķis ir iegūt pilnāku ainu par Covid-19 izplatību un palīdzēt valdībām pieņemt adekvātus lēmumus saistībā ar karantīnu, ziņo LSM.LV.

Jaunā PVO programma saucas “Solidaritāte II”, un tajā piedalās vairāk nekā 10 valstis. Programma sāksies tuvākajās dienās, atsaucoties uz PVO eksperti, amerikāņu epidemioloģi Mariju Van Kerkhovu, ziņo žurnāla ''Science'' interneta izdevums.

Daļa inficēto, kuras apjoms šobrīd precīzi nav zināms, Covid-19 izslimo bez simptomiem. Tai pašā laikā vīrusa nēsātājs, nezinot, ka ir inficēts, var turpināt aktīvu sociālo dzīvi un inficēt apkārtējos. Var būt arī tā, ka slimība norit vieglā formā kā saaukstēšanās, un arī šai gadījumā ir liela iespēja, ka nēsātājs pat nenojauš, ka viņam ir bijis Covid-19.

Lasītākās ziņas

Precīzāki statistikas dati par saslimšanas gadījumiem palīdzēs noskaidrot par patieso vīrusa izplatību dažādās vecumu grupās. Iegūstot šādu informāciju, valstu valdības un veselības aizsardzības iestādes varēs efektīvāk lemt par karantīnas režīmu – atstāt to spēkā vai atcelt.

Pašreiz netiek uzskaitīti daudzi saslimšanas gadījumi, sevišķi, ja runa ir par saslimšanām vieglā formā. Testi, kuros tiek pārbaudīta antivielu klātbūtne organismā, ļaus noteikt patiesos vīrusa izplatības apmērus.

Programma “Solidaritāte II” kļūs par daļu no jau esošā antivielu datu vākšanas procesa. Lai noskaidrotu, cik cilvēkiem ir izstrādājušās vīrusa antivielas, PVO sadarbojas ar to valstu pētniekiem, kuras infekcija ir skārusi vissmagāk.

Organizācija ir antivielu pētniecībai publicējusi vairākus standarta protokolus un palīdz pētnieku grupām šos protokolus adaptēt vietējām vajadzībām. “Solidaritāte II” dos iespēju pētījumu rezultātā gūtos datus apvienot, iegūstot daudz precīzāku globālo ainu saistībā ar Covid-19 izplatību.

Kā skaidro Marija Van Kerhova, šī programma ieplānota uz gadu, tomēr pirmie rezultāti būs jau tuvāko mēnešu laikā. Kā ziņo izdevums “Science”, skaidrība saistībā ar antivielu testēšanas rezultātiem var parādīties pat agrāk – pāris nedēļu laikā, jo šādi pētījumi daudzās valstīs tiek veikti jau tagad, lai arī ne tik vērienīgos apmēros.

Epidēmija vēl nav sasniegusi savu augstāko punktu, tomēr speciālisti jau brīdina par atkārtotu uzplaiksnījumu iespējamību. Saistībā ar šo apstākli “Solidaritāte II” sniegs vēl vienu svarīgu atbildi – kādai sabiedrības daļai jau ir izstrādājusies imunitāte.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti