Dalies:

PVO saka STOP mītiem par "Covid-19"

PVO saka STOP mītiem par "Covid-19"
CC0 licence
  • 20. Mar. 2020

Informācijas pārbagātības apstākļos arī par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19” cirkulē daudz apšaubāmas, nepārbaudītas un pat klaji maldinošas informācijas. Pasaules Veselības organizācija (PVO) savā mājaslapā ķērusies pie biežāko aplamo apgalvojumu atspēkošanas.

“Covid-19” VAR izplatīties karstos un mitros laikapstākļos

Līdz šim pierādījies, ka “Covid-19” spējīgs izplatīties visur pasaulē, tostarp apvidos ar karstiem un mitriem laikapstākļiem. PVO rekomendē ievērot drošības pasākumus neatkarīgi no tā, kurā pasaules vietā patlaban uzturaties.

Lasītākās ziņas

Aukstums NESPĒJ nogalināt “Covid-19” vīrusu

Nav pamata domāt, ka auksti laikapstākļi palīdz nogalināt šo vai citus vīrusus. Cilvēka normāla ķermeņa temperatūra ir 36,5 līdz 37 grādi, neatkarīgi no ārējās vides temperatūras vai laikapstākļiem.

Iešana ļoti karstā vannā NEPASARGĀ no inficēšanās ar “Covid-19” vīrusu

Mērcēšanās karstā ūdenī nepasargās no inficēšanās ar jauno koronavīrusu. Arī karstā vannā cilvēkam saglabāsies normāla ķermeņa temperatūra - 36,5 līdz 37 grādi. Došanās ļoti karstā vannā vai dušā var būt pat veselībai bīstama un radīt apdegumus.

Ķermeņa apsmidzināšana ar spirtu vai hloru NEPASARGĀ no “Covid-19”

Ja apsmidzināsiet ķermeni ar spirtu vai hloru, neies bojā vīruss, kas jau nonācis jūsu ķermenī. Apsmidzināšanās ar šādiem līdzekļiem var kaitēt acīm un mutes gļotādai, kā arī sabojāt apģērbu. Gan spirts, gan hlors var tikt izmantots virsmu dezinficēšanai, taču tas jādara vadoties pēc rekomendācijām.

Vakcīnas pret pneimoniju NEPASARGĀ no “Covid-19”

Vakcīnas, kas radītas pret pneimoniju – tādas kā pneimokoka vai B tipa Haemophilus influenza (HiB) vakcīnas – nepasargās no jaunā koronavīrusa. Šis vīruss ir jauns un tik atšķirīgs, ka tam jāizstrādā pašam sava vakcīna. Zinātnieki pašreiz strādā pie šādas vakcīnas un PVO šo procesu atbalsta, teikts organizācijas mājaslapā. Lai arī patlaban neviena vakcīna nepasargā no “Covid-19”, PVO iesaka vakcinēties pret elpceļu saslimšanām, lai stiprinātu un aizsargātu savu veselību.

Deguna skalošana ar sālsūdeni un ķiploku ēšana NEPASARGĀ no “Covid-19”

Pašreiz nav pierādījumu, ka regulāra deguna skalošana ar sālsūdeni pasargātu cilvēkus no inficēšanās ar šo vīrusu. Ir neliela apjoma pierādījumi, ka šāda deguna skalošana var palīdzēt ātrāk atkopties no parastajām iesnām, taču nav pierādīta nekāda pozitīva ietekme uz respiratoru saslimšanu ārstēšanu.

Ķiploks ir veselīgs un ar atsevišķām pretmikrobu īpašībām. Taču pašreizējā koronavīrusa uzliesmojumā nav nekādu pierādījumu, ka tie pasargātu no inficēšanās ar “Covid-19”.

“Covid-19” NENOGALINA arī

  • roku žāvētāji (taču tie var būt noderīgi, lai pēc roku mazgāšanas, nekam nepieskaroties, rokas nožāvētu)
  • ultravioletās (UV) lampas. Tās lietot PVO neiesaka, jo rezultātā var rasties ādas kairinājums.

“Covid-19” vīrusu NEVAR iegūt no moskītu kodieniem

Šobrīd nav nekādu pierādījumu tam, ka jauno koronavīrusu pārnēsā moskīti. Šis ir elpceļu vīruss, kas primāri izplatās pilienu veidā – pēc tam, kad inficētais cilvēks nošķaudās, caur siekalām vai deguna izdalījumiem.

“Covid-19” skar NE TIKAI vecus cilvēkus

Ar “Covid-19” vīrusu var inficēties visu vecumu cilvēki. Vecākiem cilvēkiem un tādiem, kuriem jau ir kādas saslimšanas (piemēram, astma, diabēts vai sirds slimības) biežāk piedzīvo smagas saslimšanas formas. Lai ierobežotu vīrusa izplatību, higiēnas un drošības pasākumi jāveic VISIEM cilvēkiem.

Antibiotikas NEĀRSTĒ “Covid-19”

Antibiotikas netiek lietotas pret vīrusiem. Tās der vienīgi bakteriālām saslimšanām. Tā kā jaunais koronavīrus ir vīruss, tad antibiotikas nav lietojamas kā prevencijas vai ārstēšanas līdzeklis. Tomēr, ja nonākat slimnīcā, iespējams jums tiks nozīmētas antibiotikas, jo, atrodoties slimnīcas vidē, iespējama arī bakteriāla inficēšanās.

NAV īpašu medikamentu “Covid-19” ārstēšanai

Līdz šim nav atklātas konkrētas zāles, kuras rekomendē jaunā koronavīrusa ārstēšanai. Taču ar pašreiz pieejamajiem medikamentiem saslimušajiem tiek ārstētas un mazinātas tās slimības izpausmes, ko vīruss radījis. Tieši šī vīrusa ārstēšanai patlaban tiek testēti vairāki medikamenti, taču tiem vēl jāveic klīniskie pētījumi.

Labākais veids, kā sevi pasargāt...

...joprojām ir bieži mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējošu līdzekli. Tā samazinās iespēja, ka ar vīrusu, kas atrodas uz rokām, pieskarsieties mutei, degunam vai acīm, sevi inficējot. Jāievēro sociālā distancēšanās un jācenšas arī izvairīties no saskarsmes ar cilvēkiem, kas klepo vai šķauda. Ja jāšķauda vai jāklepo pašam, dariet to saliektā elkonī vai papīra salvetē, kuru tūlīt pēc tam izmetiet un nomazgājiet rokas. Ja parādās augsta temperatūra, klepus vai grūtības elpot, nekavējoties sazinieties ar ārstu, taču pats nedodieties uz ārstniecības iestādi klātienē.

Vairāk jaunākās informācijas un noderīgu padomu par "Covid-19" angļu valodā atrodama PVO mājaslapā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti