Dalies:

PVO: "Covid-19" sasniedzis globālas pandēmijas mērogu

PVO: "Covid-19" sasniedzis globālas pandēmijas mērogu
CC0 licence
  • 11. Mar. 2020

Jaunā koronavīrusa uzliesmojums tagad ir sasniedzis globālas pandēmijas līmeni, trešdien paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss.

"PVO nepārtraukti novērtē šo uzliesmojumu un mēs esam dziļi satraukti gan par satraucošajiem izplatības un smaguma līmeņiem, gan par satraucošajiem bezdarbības līmeņiem," paziņoja Gebreiesuss.

Pēdējās divās nedēļās "Covid-19" gadījumu skaits ārpus koronavīrusa uzliesmojuma epicentra Ķīnas pieaudzis trīspadsmit reizes un skarto valstu skaits trīskāršojies, viņš sacīja.

Lasītākās ziņas

Pasaulē "Covid-19" gadījumu skaits 114 valstīs sasniedzis 118 000 un miris 4291 cilvēks.

Neskatoties uz pandēmijas izsludināšanu, kas vispārīgi tiek izprasts kā grūti kontrolējams uzliesmojums, kas izplatās pasaulē, joprojām ir iespējams samazināt jaunu inficēšanās gadījumu skaitu ar apņēmīgiem pasākumiem veselības aizsardzības politikas jomā.

"Visas valstis joprojām var mainīt šīs pandēmijas kursu," sacīja Gebreiesuss.

Latvijas atbildīgās iestādes šodien ziņo, ka, pārprofilējot vietas slimnīcās, "Covid-19" vīrusa uzliesmojuma gadījumā Latvija sasirgušajiem spētu nodrošināt 1000 gultas vietas.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Katastrofu medicīnas centra vadātāja Dita Heiberga pavēstīja, ka ir lūgts Krīzes vadības padomei palielināt esošo resursu rezerves.

"Mēs esam apzinājuši esošo resursu apjomu," klāstīja Heiberga, norādot, ka prasīts piešķirt papildus pretinfekcijas līdzekļus un mākslīgos plaušu elpināšanas aparātus.

Attiecībā uz individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, Heiberga atgādināja, ka ir ierobežots to pieejamais apjoms, bet Latvija ir pievienojusies aptuveni 20 citām Eiropas Savienības valstīm, lai kopīgi iepirktu šos resursus.

"Šādā veidā mēs varēsim iegādāties tos ātrāk," piebilda centra vadātāja.

Pēc NMPD pārstāves paustā, patlaban atbildīgo dienestu darbs tiek pakārtots atbilstoši Valsts katastrofu medicīnas plānam, kas tika izstrādāts tieši šādām situācijām jau pirms vairākiem gadiem. Šāds plāns arī ir izstrādāts katrā ārstniecības iestādē. Tomēr vajadzības gadījumā slimnīcas pārietu citā darba režīmā, tostarp arī tiktu pārorganizēts sniegto pakalpojumu klāsts.

"Šobrīd strādājam gatavības režīmā, sekojot līdz notikumiem citās valstīs un pieļaujot iespēju nepieciešamības gadījumā ieviest izmaiņas," uzsvēra Heiberga.

NMPD arī ir sazinājies ar ārstniecības iestādēm, tostarp arī universitāšu slimnīcām, un informējis par darbības plānu nepieciešamības gadījumā.

Veselības ministrijas (VM) galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis aicināja apzināties, ka karantīnā esošajiem iedzīvotājiem netiks veiktas paredzētās operācijas vai manipulācijas.

Dumpis mudināja no vīrusa skartajām teritorijām atbraukušos ceļotājus paziņot par ieplānotajām medicīniskajām manipulācijām un noteikti nedoties uz ārstniecības iestāžu uzņemšanas nodaļām, bet gan telefoniski informēt ārstniecības personu par savu atgriešanos.

Infektologs norādīja, ka jau vairāk nekā desmit dienas tiek veiktas "pacientu analīzes tiem, kuri neatbilst gadījuma definīcijai, bet viņiem ir smagas respiratorās saslimšanas". Tomēr patlaban nav konstatēts neviens saslimšanas ar Covid-19 gadījums.

Sakarā ar infekciju kontroles pasākumiem, "radinieku ierašanās slimnīcās turpmāk būs stingri ierobežota," vēstīja Dumpis, norādot, ka ir fiksēti gadījumi, kad pie pacientiem ierodas radinieki, kuri atgriezušies no Covid-19 skartajām teritorijām.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka, attiecībā uz patlaban konstatētajiem Covid-19 pacientiem, novērojama veselības stāvokļa uzlabošanās. "Par vienu otru mēs zinām, ka vakar bija temperatūra, bet šodien vairs nav," sacīja Perevoščikovs.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti