Dalies:

Pūšaminstrumentālists Vairis Nartišs nes Latvijas vārdu pasaulē

Pūšaminstrumentālists Vairis Nartišs nes Latvijas vārdu pasaulē
  • 21. Jan. 2019

Mūziķis, pūšaminstrumentu un to aksesuāru izgudrotājs un uzņēmējs Vairis Nartišs turpina Latvijas sasniegumus mūzikā, kļūstot par leģendārā pūšaminstrumentu ražotāja “Vincent Bach” oficiālo mākslinieku. Nartišs ir pirmais metāla pūšaminstrumentālists Baltijā ar šādu godu, un, neapšaubāmi, tas ir būtisks sasniegums visai Latvijas mūzikas pasaulei.

 

Lasītākās ziņas

“Vincent Bach” ir konsorcija Conn-Selmer daļa ar, gluži kā Latvijai, nu jau 100 gadu vēsturi, kas nosaka pasaules metāla pūšaminstrumentu ražošanas noteikumus. Starp “Vincent Bach” un Conn-Selmer konsorcija māksliniekiem ir minami tādi zināmi mākslinieki kā Čikāgas simfoniskā orķestra trombonisti (Charles Vernon, Jay Friedman. Michael Mulcahy), Concertgebouw orķestra, Berlīnes filharmoniķu Pitsburgas simfoniskā orķestra (kuru vairākus gadus, starp citu, vadīja arī Mariss Jansons), Ņujorkas filharmonijas simfoniskā orķestra, Lielā un Marijas teātru simfonisko orķestru, Metropolitēna operas orķestra, Koventgārdena operas, Atlantas simfoniskā orķestra, Klīvlendas simfoniskā orķestra u.c. vadošo pasaules orķestru mākslinieki. Conn-Selmer mākslineki ir arī pasaulslaveni soloatskaņotāji - Christian Lindberg, Jiggs Whigham, Julian Bliss u.c. soloatskaņotāji. Nu tiem ir pievienojies arī Vairis Nartišs, iznesot pasaulē arī Latvijas vārdu.

Jāatzīmē, ka interneta veikala Nartiss.lv vadītājs Vairis Nartišs ir ne tikai mūziķis, bet arī mecenāts. Viņš ir izveidojis īpašu jauniešu atbalsta programmu, kur Latvijas jaunajiem mūziķiem būs iespēja saņemt mūzikas instrumentus. „Mana atbalsta programma ir izveidojusies tādēļ, ka es pats ļoti labi atceros to laiku, kad, mācoties mūzikas koledžā, man iesākumā nebija instrumenta, uz kā apgūt trombona spēli. Tomēr no šodienas skatu punkta varu izteikt vislielāko pateicību toreiz Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas koledžas vadībai, kura toreiz iegādājās jaunus trombonus un mana profesionālā izaugsme varēja noritēt daudz straujāk. Atceroties šos laikus, es jau pirms daudziem gadiem sev nozvērējos - cik varēšu, tik atbalstīšu jaunos talantus,” savu motivāciju skaidro Vairis Nartišs.

Nartišs atzīst, ka mūzika ir viņa sirdslieta un viņš labāk nekā jebkurš cits zina, cik daudz katram muzikantam nozīmē viņa instruments. “Kļūt par “Vincent Bach” oficiālo mākslinieku ir liels pagodinājums, ar kuru es ļoti lepojos ne tikai tāpēc, ka tas man kā mūzikas entuziastam ir jauns izaicinājums, bet arī tāpēc, ka Latvija ir pierādījusi, ka var likt tās mūzikai skanēt visā plašajā pasaulē,” norāda mūziķis.

Šāds sasniegums neapšaubāmi parāda Latvijas pūšaminstrumentu žanra spēku, un prieks, ka beidzot latviešu sasniegumi tiek plaši novērtēti arī pasaulē!

Vincents Bahs (īstajā vārdā Vinsents Šrotenbahs) dzimis Austrijā. Mācījies trompetes spēli pie vadošajiem Eiropas trompetistiem, tomēr paralēli mācījies arī par inženieri. Sākoties pirmajam pasaules karam, emigrējis uz ASV ar pieciem dolāriem kabatā. Drīz, pēc ierašanās ASV, tika pieņemts par solo trompeti Bostonas Simfoniskajā orķestrī, jau pēc pāris gadiem uzsākot darbu kā Metropolitēna operas pirmā trompete. Metropolitēna operā viņš kā trompetists piedzīvoja pirmatskaņojumus I. Stravinska baleta viencēlieniem "Petruška" un "Ugunsputns". Kārtējā koncertturnejā, esot Pitsburgā, vietējais meistars Vincentam Baham piedāvāja uzlabot viņa trompetes piemutni. Diemžēl meistars šo piemutni sabojāja un V.Bahs ilgstoši nespēja atrast jaunu piemutni, jo tajā laikā vēl nebija precīzu iekārtu, kas spētu šādus piemutņus izgatavot.

Tas arī bija sākums Vincent Bach leģendai - 1918.gadā Vincents devās uz Ņujorku, kur Selmer mūzikas veikala aizmugures telpā, paralēli uz nepilnu slodzi strādājot Rivoli teātrī Ņujorkā, sāka ražot pūšaminstrumentu piemutņus, analizējot vecos piemutņus un sākot ražot jaunus, daudz augstvērtīgākus un ar precīziem izmēriem. Bizness pamazām attīstījās, un jau 1924.gadā tika izgatavota pirmā trompete. Mūziķi Vincenta Baha ražotās trompetes nereti sauca par trompešu Stradivari, tāpēc drīz vien radās profesionālā Vincent Bach profesionālo instrumentu sērija - Vincent Bach Stradivarius. 1924.gadā savu dzimšanas dienu piedzīvoja arī pirmais trombona modelis. Šis ir Vincent Bach leģendārās vēstures sākums. V. Bahs ir muzicējis arī militārajos orķestros, un tieši pazīšanās militārajās struktūrās viņam pēc otrā pasaules kara beigām ļāva iegādāties dārgu un ļoti precīzu preses formu, kura palīdz no misiņa izgriezt Vincent Bach ražoto pūšaminstrumentu augstvērtīgās zvanu daļas ar specifiskajiem metāla biezumiem. Šī iekārta darbojas joprojām, un tās preses izmēru noslēpumu, gluži kā dzēriena Cocacola recepti, zina tikai daži.

1961.gadā, ejot pensijā, Vincents Bahs savu rūpnīcu, neskatoties uz 12 citiem, arī finansiāli daudz izdevīgākiem piedāvājumiem, pārdeva The Selmer Company - tai pašai kompānijai, kuras mūzikas veikala aizmugures telpā viņš 1918. gadā uzsāka savu grandiozo pūšaminstrumentu ražošanas biznesu.

Vincent Bach ir piedzīvojis gan uzplaukumu, gan arī satricinājumus, kad 2000. gadu sākumā piedzīvoja ilgstošu darbinieku streiku. Tomēr šobrīd kompānija jau konsorcija Conn Selmer sastāvā piedzīvo uzplaukumu un plašas investīcijas, lai nostiprinātu savas līderpozīcijas pasaules metāla pūšaminstrumentu ražošanā.

Kopš 2012. gada Vinent Bach Stradivarius instrumentu sērija ir papildināta ar Artisan Stradivarius kolekcijas modeļiem. Artisan kolekcijas instrumenti ir unikāls klasiskā dizaina, eleganta stila, raksturīgās Vincent Bach skaņas, papildinātas ar 21. gadsimta pūšaminstrumentu spēles tradīcijām. Vairis Nartišs ir lepns, ka tā rīcībā Vincent Bach ir piešķīris tieši jaunās instrumentu sērijas – Artisan Stradivarius trombonu.

Vincent Bach nozīme metāla pūšaminstrumentu pasaulē ir salīdzināma ar Harley Davidson nozīmi motociklu pasaulē vai Gibson nozīmi ģitāru pasaulē.

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti