Dalies:

Publiskos čekas aģentu papildu kartotēku

Publiskos čekas aģentu papildu kartotēku
  • 24. Apr. 2019

Latvijas Nacionālajā arhīvā bez ierobežojumiem būs pieejama arī bijušās VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēka un citi čekas dokumenti. Lai izvairītos no pārmetumiem par čekas kartīšu slēpšanu, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija nolēma likumu grozīt steidzamības kārtā un labojumus pieņemt 9-tā maija Saeimas sēdē, ziņo LTV raidījums "Panorāma".

VDK dokumentu izpētes komisijas pārstāvji, analizējot tiesu lietas par sadarbības fakta konstatēšanu, secināja - Nacionālā arhīva mājas lapā nav publicētas visas čekas aģentu kartītes. Pētnieki atrada papildu kartotēku, ar līdzvērtīgām čekas aģentu kartītēm. Taču arhīvs tās nevar publiskot, jo šie dokumenti nav minēti likumā. Tāpēc sagatavoti likuma grozījumi.

"Datu Inspekcija konstatēja, ka sabiedriskās intereses pārvarēt totalitāro pagātni un darīt sabiedrībai zināmu informāciju par VDK nodarīto ir pārākas par personas datu aizsardzību, un šajā gadījumā, ja  datu inspekcijas viedoklis nav mainījies, tad šādu pašu regulāciju var piemērot uz šie dokumentiem," raidījumam sacījaSaeimas deputāts Ritvars Janons (VL-TB/LNNK).

Lasītākās ziņas valstī

Komisija nolēma likuma grozījumus virzīt kā steidzamus, iekļaut jau rītdienas Saeimas sēdes darba kārtībā un 9. maijā pieņemt galīgajā lasījumā. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāts Andrejs Judins (JV) norādīja, ka ar grozījumu pieņemšanu nedrīkst kavēties, jo visu laiku dzirdamas spekulācijas, ka kāds kaut ko grib slēpt un negrib publicēt. “Saeima ļoti skaidri pateica, mēs gribam, lai visa informācija būtu pieejama sabiedrībai, lai ikviens, kam ir interese, varētu to pētīt. Un lai nebūtu nekādu aizdomu,” uzskata Judins.

Nacionālajam arhīvam čekas papildu kartotēkas publiskošana neradīs grūtības, jo tā jau ir digitalizēta. Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža skaidro, ka tās ir 400 kartītes, no kurā tikai 109 ir ar jauniem vārdiem. “Tās ir līdzīgas iepriekšējām, kas publicētas, vienīgā atšķirība ir tā, ka otrā pusē ir rakstīts arī vervēšanas pamatojums. Vai cilvēks ir idejisku apsvērumu vārdā sadarbojies, vai viņš ir kompromitēts, lai sadarbotos, kā arī ar viņiem sazināties ārkārtas situācijā, kā viņus aktivizēt,” “Panorāmai” sacīja Sprūdža.

VDK kartotēku sāka publiskot pērnā gada decembrī interneta vietnē “KGB.arhīvi.lv”. Sabiedrības interese par tā sauktajiem čekas maisiem joprojām ir liela. Dienā vidēji to apskata 200- 250 cilvēki. Pēc 1.maija, kad publicēs nākamos dokumentus, interesentu pieplūdums būs vēl lielāks.

“Centīsimies ilustrēt katru no likumā nosauktajām dokumentu grupām, kas jāsāk publicēt. Tās ir operatīvās lietas, VDK pavēles, kaujinieki, augstākās VDK nomenklatūras biogrāfijas un personu lietas,” skaidro Sprūdža.

LTV raidījums norāda - tie būs aptuveni 10 miljoni lapu, dokumentus Nacionālais arhīvs publicēs pakāpeniski divu gadu laikā.

 

Foto: LETA/ Paula Čurkste

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti