Dalies:

Profesors Ambainis: Neierobežojot vīrusu, Latvija pāris mēnešos piedzīvotu lielu mirstību

Profesors Ambainis: Neierobežojot vīrusu, Latvija pāris mēnešos piedzīvotu lielu mirstību
LETA/Evija Trifanova
  • 12. May. 2020

Ņemot vērā jaunā koronavīrusa izplatības ātrumu, ierobežojumu neieviešanas gadījumā Latvijā 2-3 mēnešu laikā kopš pirmā saslimušā būtu 10-15 tūkstoši ar Covid-19 mirušo. Šādus aprēķinus, balstoties uz līdz šim pieejamiem datiem citur pasaulē, veicis un “RīgaTV 24” izklāstījis latviešu matemātiķis un datorikas profesors Andris Ambainis. Līdzšinējie dati rāda, ka vidēji viens ar jauno koronavīrusu inficētais tālāk inficē starp 3 un 5 citiem. 

“Un tad katrs no šiem 3 vai 5 var inficēt vēl 3 vai 5 citus. Infekcijas izplatīšanās ātrums, kas ir izmērīts Itālijā, ASV un citur, ir, ka situācijā, ja to [vīrusu] neierobežo, saslimušo skaits nedēļas laikā var četrkāršoties un mēneša laikā saslimušo skaits var pieaugt vairākus simtus reižu,” raidījumā skaidro Ambainis. “Būtībā, Latvijas izmēra valsts var 2-3 mēnešu laikā, ja saslimstību neierobežo, nonākt no viena saslimušā līdz 10 vai 15 tūkstošiem mirušo.”

Lasītākās ziņas valstī

Tādēļ profesors ļoti piesardzīgi raugās uz šodien ieviestajiem ierobežojumu atvieglojumiem, kas Latvijā ļauj vienuviet pulcēties jau 25 cilvēkiem.

“Es domāju, ka gala rezultāts ir atkarīgs no mums visiem. No tā, cik lielā mērā mēs izmantosim šo brīvību. Vai mēs to izmantosim piesardzīgi vai uzreiz metīsimies atjaunot visus pasākumus līdz 25 cilvēkiem. Gala rezultāts abos šajos gadījumos varētu ļoti būtiski atšķirties. Ja mēs pieejam šai lielākajai pulcēšanās brīvībai piesardzīgi, tad var gadīties, ka viss ir labi.”

Atsaucoties uz kādu amerikāņu analītiķi, Ambainis daudzu pasaules valstu stratēģiju cīņā ar Covid-19 salīdzina ar “āmuru” un “virves deju”.

“Sākumā ar āmuru nosist vīrusu tā, lai tā izplatība nav pietiekami liela – tas ir tas, ko Eiropa ir darījusi līdz šim un kas ir bijis vairumā valstu diezgan sekmīgi. Un tad iestājas otrais posms – deja uz virves –, kad valstis mēģina atrast, cik daudz brīvības var cilvēkiem ļaut savstarpēji komunicēt un cik lielā mērā var atjaunot ikdienas dzīvi tā, lai vīrusa izplatīšanās koeficients nepārsniegtu “viens” un vīruss nesāktu atkal vērsties plašumā,” skaidro profesors.

Avots: “RīgaTV 24”

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti