Dalies:

Portālā "filmas.lv" šodien Latvijas filmu maratons

Portālā "filmas.lv" šodien Latvijas filmu maratons
  • 04. May. 2020

Tiešsaistē portālā "filmas.lv" notiks Nacionālā Kino centra (NKC) tradicionālais 4.maija Latvijas filmu maratons, informē NKC filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa. Jaunajā formātā ir saglabāts "kinoteātra modelis" - deviņi kinoseansi konkrētos laikos, arī pirmizrādes un pat grāmatas atvēršana, pavēstīja Matīsa, norādot, ka šogad maratona programma būs pieejama visur pasaulē, ne tikai Latvijā. 

NKC kopš 2005.gada organizē 4.maija Latvijas filmu maratonu - dāvanu Valsts svētkos visiem, bezmaksas seansus, kuros demonstrē jaunākās un labākās Latvijas filmas. Šī tradīcija, kas šogad notiek jau sešpadsmito reizi, pirmoreiz sastopas ar izaicinājumu, ka pulcēšanās ierobežojumu dēļ nav iespējams maratonu sarīkot tradicionālajā norises vietā, kinoteātrī "Splendid Palace", skaidroja Matīsa.

Tāpēc NKC kopā ar ilggadējo sadarbības partneri, Kultūras sistēmu informācijas centru (KISC), kas rūpējas par pasākuma tehnisko nodrošinājumu, rīko filmu maratonu portālā "filmas.lv", radot Latvijā pirmo kinofestivālu, kurš pārceļas no ierastajām kinozālēm uz digitālo vidi.

Lasītākās ziņas

Pēc Matīsas teiktā, tas paver 4.maija Latvijas filmu maratonam jaunas iespējas - pirmo reizi tas būs pieejams ne tikai Rīgā, bet arī kinoskatītājiem Latvijā un visā pasaulē, tādējādi Valsts svētkus varēs svinēt visur, kur vien tautiešiem būs iespējams piekļūt internetam.

Pārceļoties uz interneta vidi, 4.maija Latvijas filmu maratons saglabā ierasto struktūru - svētku programma sakārtota secīgos seansos, katra filma būs pieejama skatīšanai konkrētā seansa laikā. Tāpat tas notiks arī citur pasaulē, atbilstoši katras valsts laika joslām.

Maratons sāksies plkst.11 ar animāciju bērniem. Tās būs divas jaunas filmas no studijas "Animācijas Brigāde" - režisores Daces Rīdūzes "Zirņa bērni" pirmizrāde un režisora Jāņa Cimmermaņa "Londonas brīvdienas". Savukārt seansa turpinājumā varēs noskatīties studijas "Atom Art" piedāvājumu - režisora Edmunda Jansona sērijas par bērnu iemīļotajiem Lupatiņiem un filma "Bize un Neguļa".

Sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu svētku programmā iekļautas divu restaurētu klasikas filmu interneta pirmizrādes - režisora Rolanda Kalniņa 1983.gada spēlfilma "Akmeņainais ceļš", kurā galveno lomu spēlē Andrejs Žagars, un režisora Arvīda Krieva 1987.gada spēlfilma "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili", kur kā kinoaktieris debitēja Alvis Hermanis. Filmu restaurācija veikta studijā "Lokomotīve", izmantojot ERAF finansējumu projektā "Kultūras mantojuma digitalizācija".

Latvijas vēsturei pieskaras arī Arhīva seanss. "Neatkarības deklarācijai - 30", kur trīs filmās redzēsim, kāda Latvija bija 1990.gadā un pat tieši Neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienās - programmā režisoru Aivara Freimaņa, Andreja Apsīša un Jura Podnieka filmas.

Par 20.gadsimta Latviju stāstīs arī divi Nesenās vēstures seansi - režisoru Ginta Grūbes un Jāka Kilmi 2019.gada dokumentālā filma "Spiegs, kurš mans tēvs" un režisora Jāņa Ābeles 2019.gada spēlfilma "Jelgava ’94". Savukārt vēla vakara un nakts cēlienā ieplānota režisora Jura Poškus 2011.gada spēlfilma "Kolka Cool" un režisores Signes Baumanes erotiskā animācija seansā pēc pusnakts.

Arī tiešsaistes Filmu maratona ietvaros plkst.19 notiks Vakara pirmizrādes seanss - režisores Aijas Bley dokumentālā filma "Mēs gribējām izmainīt pasauli. Inokentijs Mārpls" būs Latvijā pirmā filma, kas pirmizrādi un izplatīšanu piedzīvos tikai internetā. Filma no 5.maija būs pieejama platformā "Vimeo.com", no 8.maija - platformā "Shortcut".

Filmu maratona laikā notiks arī grāmatas atvēršanas svētki, kuros skatītāji tiks iepazīstināti ar kinozinātnieces Ingas Pērkones jaunāko pētījumu "Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās", ko izdevis apgāds "Neputns".

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti