Dalies:

Pirmo reizi latviešu mākslinieks iekļūst prestižā operas konkursa RING AWARD finālā

Pirmo reizi latviešu mākslinieks iekļūst prestižā operas konkursa RING AWARD finālā
  • 14. Jan. 2020

Aizvadītajā sestdienā Austrijas pilsētā Grācā starp 126 komandām no 32 valstīm tika noskaidroti prestižās RING AWARD 2020 operas apbalvojuma trīs finālisti. To vidū pirmo reizi komandā ir arī scenogrāfs Latvijas.

Vienā no trīs komandām, kas iekļuvušas finālā, pirmo reizi ir Latvijas pārstāvis – scenogrāfs Didzis Jaunzems. Tiek plānots, ka komandas ideja tiks realizēta Grācas operā šā gada jūlijā, un tās komandas sastāvs ir starptautisks: Krystian Lada (PL) – režija, Didzis Jaunzems (LV) - scenogrāfija un Natālija Kitamikado (JP) – tērpi. 

Šogad komandām bija jāsniedz savs Mocarta operas Don Giovanni (Dons Džovanni) iestudējuma redzējums. Ladas / Jaunzema / Kitamikado komanda piedāvāja ideju ar nosaukumu Dona Džovanni sindroms. Ideja paredz iestudēt operu bez tās galvenā varoņa Dona Džovanni un sadalot vokālo dziedājumu starp pārējiem trīs vīriešu dzimuma operas varoņiem –  Leporello, Mazeto un Otavio. 

Lasītākās ziņas

Didzis Jaunzems, izrādes scenogrāfs, skaidro: "Atsakoties no Dona Džovanni pavedinātāja lomas un strādājot ar to kā iekāres tēlu, kas inficē visu pārējo varoņu prātus, mēs paveram iespēju neromantizēt vardarbību un aktualizēt pārējo varoņu atbildību uz skatuves notiekošajā. Šāds piegājiens mums ļauj caur operu runāt arī par šobrīd pasaulē aktuālajiem procesiem, kur cilvēka iekāres un tieksmju rezultātā viens kontinents deg, otrs kūst bet atbildību par to neviens neuzņemas.”

Didzis Jaunzems ir viens no jaunās paaudzes pieprasītākajiem scenogrāfiem un arhitektiem Latvijā. Šī gada martā viņš veidos scenogrāfiju Beļģijas operā (Opera Ballet Vlaanderen) uzvedumam Symphony of Expectations (Gaidu simfonija), savukārt jūnijā - scenogrāfiju Karola Šimanovska operai King Roger (Karalis Rodžers) Savonlinnas festivālā Somijā kā arī vairākām citām operām Eiropā tuvākajos gados.

RING AWARD ir nozīmīgākais starptautiskais operas skatuves režijas un scenogrāfijas veidošanas konkurss pasaulē un tas notiek reizi trīs gados. Tas piedāvā jaunajiem režisoriem un scenogrāfiem platformu teātra izrāžu realizēšanai, kā arī piešķir apbalvojumus par izciliem sasniegumiem darbā. RING AWARD joprojām ir vienīgā šāda veida institūcija, kas ļauj rast starptautisku rezonansi jauno mākslinieku idejām un diskutēt par to, kādam vajadzētu būt mūsdienu operteātrim. RING AWARD šogad svinēja savu 25 gadu jubileju un laika gaitā ir ieguvis stabilu reputāciju, kļūstot par atspēriena punktu daudzsološiem jaunajiem talantiem Eiropā, gan ārpus tās. 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti