Dalies:

Pirmo reizi Eiroparlamenta vēlēšanās būs iecirkņi ārvalstīs

Pirmo reizi Eiroparlamenta vēlēšanās būs iecirkņi ārvalstīs
  • 05. Mar. 2019

Šogad pirmo reizi Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir iespēja veidot klātienes vēlēšanu iecirkņus ārvalstīs.  Tos Centrālā vēlēšanu komisija veidos pēc Ārlietu ministrijas vai vismaz 36 vēlētāju priekšlikuma. Tāpat ārvalstīs dzīvojošie latvieši Eiroparlamenta deputātus varēs vēlēt pa pastu, tikai jāatcerās, ka gan balsošanai iecirknī, gan pasta balsojumam iepriekš jāpiesakās.

Kā informē Centrālā vēlēšanu komisija, iecirkņus drīkst izvietot Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās vai citās balsošanai piemērotās telpās.  Ierosinājumi par iecirkņa izveidošanu jāiesniedz līdz 11. martam Centrālajai vēlēšanu komisijai vai pārstāvniecībai.

Lai izveidotu iecirkni ārvalstīs, jāaizpilda veidlapa “Priekšlikums par vēlēšanu iecirkņa izveidošanu ārvalstīs”. Priekšlikumā jānorāda iecirkņa nosaukums, adrese un kontaktpersonas dati. Tāpat nepieciešams nominēt arī trīs līdz septiņus pārstāvjus darbam vēlēšanu iecirkņa komisijā.

Lasītākās ziņas

Ja priekšlikumu par iecirkņa izveidošanu iesniedz vēlētāji, tad tas jāapliecina ar vismaz 36 vēlētāju parakstiem, norādot katra parakstītāja vārdu, uzvārdu, personas kodu un e-pasta adresi.

Centrālā vēlēšanu komisija atgādina - Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāju uzskaitei lieto iepriekš izveidotus vēlētāju sarakstus. Līdz ar to, lai vēlēšanu dienā, 25. maijā, varētu balsot kādā no ārvalstīs izveidotajiem vēlēšanu iecirkņiem, balsošanai izvēlētajā iecirknī jāreģistrējas iepriekš - no 2019. gada 16. marta līdz 7. maijam. Reģistrēties balsošanai iecirknī varēs personīgi, iesniedzot pieteikumu pārstāvniecībā, vai elektroniski, izmantojot Vēlētāju reģistra e-pakalpojumu.

Otra iespēja, kā piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās ārvalstīs, ir no 16. marta līdz 25. aprīlim reģistrēties pasta balsošanai. Vairāk par šīm iespējām var uzzināt sadaļā "Balsošanas iespējas ārvalstīs".

Vairāk par nosacījumiem vēlēšanu iecirkņa izveidošanai ārvalstīs “Ārvalstu vēlēšanu iecirkņu un vēlēšanu iecirkņa komisiju izveidošanas instrukcijā”.

Tiesības piedalīties EP vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem un citu ES dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas mūsu valstī, ir reģistrēti Latvijas Iedzīvotāju reģistrā un Latvijas vēlētāju reģistrā. Lai piedalītos vēlēšanās, vēlētājam vēlēšanu dienā jābūt vismaz 18 gadus vecam. Latvija šajās vēlēšanās ir viens vēlēšanu apgabals, un EP no Latvijas būs jāievēl astoņi deputāti.

Savukārt tiem balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo kādā no ES dalībvalstīm, ir iespēja izvēlēties - balsot par Latvijas EP deputātu kandidātu sarakstiem vai arī reģistrēties balsošanai mītnes valstī un balsot par šīs valsts deputātu kandidātiem. Izvēloties balsot mītnes zemē, vēlētājs zaudē tiesības attiecīgajās vēlēšanās balsot par Latvijas EP  kandidātu sarakstiem un kandidātiem. 

Lai piedalītos vēlēšanās, nepieciešams personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība.

Foto: CVK

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti