Dalies:

Piemin genocīdu pret ebreju tautu

Piemin genocīdu pret ebreju tautu
  • 04. Jul. 2019

Šodien - Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena. Genocīds visā pasaulē atņēma tūkstošiem nevainīgu ebreju un viņu atbalstītāju dzīvību.

Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzeja izpilddirektore Jūlija Tereščenko stāsta, ka piemiņas diena ir tieši šodien, jo tieši šajā dienā 1941. gadā ar lielākās - Rīgas Horālās sinagogas nodedzināšanu sāka ebreju tautas apspiešana un iznīcināšana Latvijā. Šeit holokausta laikā nogalināti gan Latvijas ebreji, gan arī no citām valstīm atvestie.

"4. jūlijs ir Latvijas ebreju vismelnākā un traģiskākā diena, jo tieši no šodienas sākās ebreju iznīcināšana, sinagogu dedzināšana visā Latvijas teritorijā. Mēs varam runāt par divām kategorijām, pirmā ir Latvijas ebreji – Latvijas pilsoņi, kas bija ebreji pēc nacionalitātes un pēc reliģijas. Cik mēs zinām, tas skaits tiek precizēts, bet aptuveni varētu runāt par 65000 – 70000 [holokausta laikā nogalināto ebreju]. Vēl ir otra kategorija, tie ir ebreji, kurus speciāli transportēja no Vācijas, no Austrijas, no Ungārijas, no Čehijas, no Lietuvas uz Latviju, lai iznīcinātu. Mēs zinām par 25000 [holokausta laikā nogalināto ebreju] no Vācijas un Austrijas. Vēl ir, cik zināms, 3000 Ungārijas ebreju, pārsvarā ebrejietes,'' šaušalīgo statistiku min Tereščenko.

Lasītākās ziņas

Ik gadu šajā dienā tiek rīkots piemiņas pasākums – „Dzīvo gājiens”. Tas sāksies šodien pulksten 10.00 ar uzrunām  Vecajā ebreju kapsētā Rīgā. Tam sekos gājiens pa bijušā Rīgas geto teritorijas ielām līdz Horālās sinagogas memoriālam. Gājienā piedalās cilvēki, kuri uzskata par svarīgu šo dienu turēt piemiņā, vēl šodien dzīvie holokaustu pārdzīvojušie, kā arī holokausta upuru tuvinieki.

Plkst. 12 Gogoļa ielā 25 Rīgā notiks Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienai veltīts piemiņas brīdis. Piemiņas ceremonijā piedalīsies Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, citas valsts amatpersonas un ārvalstu diplomāti.

Klātesošos uzrunās bijušais Rīgas geto un koncentrācijas nometņu ieslodzītais, vēsturnieks Marģers Vestermanis, Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs un Rīgas sinagogas rabīns Elijohu Krumers. Ceremoniju vadīs LU profesors, akadēmiķis Ruvins Ferbers.

Autors: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti