Dalies:

Pētera Vaska koncerts altvijolei Sinfonia Toronto sniegumā 5. aprīlī

Pētera Vaska koncerts altvijolei Sinfonia Toronto sniegumā 5. aprīlī
  • 16. Mar. 2019

Neapšaubāmi, latviešu akadēmiskās mūzikas komponisti ir ieņēmuši ieredzētu vietu starptautiskās mūzikas pasaulē, to priekšgalā Ēriks Ešenvalds un Pēteris Vasks. Abi ir vairākkārt viesojušies Kanadā, ne tikai latviešu pasākumu ietvaros. (Pirms gada Toronto Orpheus koŗa Ešenvalda autora koncerts.) Ziemeļamerikā līdzīgs gods pienākas Tālivaldim Ķeniņam, Imantam Ramiņam un Lolitai Ritmanei, visiem trīs bieži atsaucoties uz pasūtinājumiem no plašās pasaules, visu trīs skaņdarbiem skanot starptautiskās programmās. (Dabīgi, visiem šiem pieciem būs prominenti skaņdarbi XV Latviešu Dziesmu un deju svētkos Kanadā, jūlijā.)

Ir prieks ziņot, ka ne tikai latviešu izcelsmes akadēmiskās mūzikas cienītāji varēs baudīt Pēteŗa Vaska daiļradi tuvākā nākotnē Toronto: Sinfonia Toronto sniegs Vaska koncertu altvijolei un stīgu orķestrim 5. aprīlī Kanadas radiofona (CBC) Glenn Gould Studio. Nopelniem bagātais (to starpā Kanadas ierakstu balva JUNO) profesionālais orķestris Sinfonia Toronto svin savu 20. jubilejas sezonu, maestro Nurhan Arman vadībā, un programmā bez Vaska koncerta būs divi jauki gabali: J.S. Bacha Svīta si minorā flautai un orķestrim, un Johannes Brāmsa variācijas par FJ Haidna Sv. Antoni korāļa temu. Brāmss ir noteikti skaņdarba autors, kaut vēsturnieki nav vienojušies vai pamata korālis ir tiešām Haidna daiļrade. Vienalga, abi burvīgi meistardarbi!

Atgriežoties pie Vaska, Sinfonia Toronto iepazinās ar Vasku 2017. gadā, izpildot vijoles koncertu “Tālā gaisma”, skaņdarbu, kuŗu Toronto Latviešu koncertapvienība piedāvāja savā 40 gadu jubilejas koncertā 1999. g., ar vijolnieci Rasmu Lielmani, komponista klātienē. Altvijoles koncerts ir jaunāks skaņdarbs, pirmatskaņojums 2016. g. Lielbritānijā, un šo Ziemeļamerikas pirmatskaņojumu sniegs Kvebekas jaunās paaudzes atvijoliste Marina Thibeault. Apdāvinātā māksliniece ir ASV slavenā “Curtis” mūzikas skolas absolvente, šobrīd studē doktora gradam McGill universitātē, un tieši speciālizējas jaunākā akadēmiskā mūzikā.

Lasītākās ziņas valstī

Autora izdevniecība “Schott” par Vaska skaņdarbu raksta: “Stīgām silts un skanīgs, bet techniski prasīgs solistei gaŗās kadenzās, sevišķi ritmiskā ātrā daļā.”

Sinfonia Toronto arī piedāvā latviešiem īpašu 30% atlaidi, pērkot biļetes Sinfonia Toronto mājas lapā: www. sinfoniatoronto.com un lietojot atlaides kodu: sinfoniavasks.

Autors: Juris Ķeniņš
Attēls: sinfoniatoronto.com
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti