Dalies:

Pelnrušķītes stāsts. No Liepājas līdz Ņujorkai

Pelnrušķītes stāsts. No Liepājas līdz Ņujorkai
  • 26. Jan. 2020

Valda Rainey – dzimusi un augusi Liepājā, bet kopš deviņdesmito gadu beigām dzīvo un sevi realizē tālajā Amerikā. Vai teiciens ‘’Amerikas sapnis’’ ir piepildījies un – vai tiešām svešumā viss ir gludi un rožaini, par to sarunā ar modes mākslinieci, kurai ir savs uzņēmums Ņūdžersijā – Valdu Rainey. Viņa ir  arī Ņūdžersijas Latviešu biedrības valdes sekretāre un  Ņujorkas Daugavas vanadžu priekšniece. 

Sieviete ar mērķi un neskaitāmiem talantiem. Viņa prot šūt, gleznot, lieliski gatavot. Aktīvi  piedalās vietējo latviešu  organizāciju sabiedriskajā darbā. Pati  arī makšķerē un sētā ir uzbūvējusi kūpinātavu, kurā kūpina gan pašas ķertās zivis, gan dažādus gaļas izstrādājumus. Amerikāņi šīs delikateses atzīst par lieliskām, tāpēc reizi gadā, rīkojot Amerikas Austrumkrasta uzņēmēju  (AALU)  tikšanos savā lielajā pagalmā, tas ir pirmais, pēc kā viesi stāv garajā rindā.

Latvijā biju pelēka pele

Lasītākās ziņas valstī

"Esmu beigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, šūšanas modelēšanas nodaļu. Liepājā biju pelēkā pele. Nebija nekādu cerību kaut kur izsisties uz augšu, kaut gan man pašai  piederēja gaļas  pārstrādes uzņēmums. Bet tas nebija mans ‘’aicinājums’’.Tā pa īstam saviem spēkiem noticēju tikai Amerikā," stāsta Valda. 

"Par ASV sapņoju jau kopš agras bērnības, vienmēr zināju, ka pienāks diena, kad dzīvošu šajā zemē. Un tā, 1998. gada decembrī ar vienu plecu somu un vienu dolāru puskažociņa kabatā izkāpu JFK (John F. Kennedy – red.) lidostā. Visu pārējo, ceļojumam nolikto naudu, steigā un uztraukumā biju atstājusi mājās seifā.  Un Tā mans ceļojums sākās!"

 Valda atzīst, ka dzīve kopš tā laika bijusi raiba. Uzreiz pēc atbraukšanas laimējās dabūt darbu kāzu kleitu  salonā Ņujorkas štata mazpilsētiņā. Un jau pēc deviņiem sapņu zemē nostrādātiem mēnešiem noīrēja pati savu divstāvu māju, kuras pirmo stāvu  tolaik izīrēja citiem no Latvijas iebraukušajiem latviešiem.

-"It kā viss bija – labs darbs, stabils atalgojums,sava māja, mierīga dzīve, un tad  -  iestājās rutīna. Vienmēr jūtu nepieciešamību mesties dzīves straumē, nevaru ilgi nosēdēt uz vietas un darīt monotonus darbus, man vajag, lai dzīve apkārt  mutuļo. Tāpēc pieņēmu lēmumu aiziet no darba un pārcelties uz citu dzīves vietu, Ņūdžersijas štatā”, atceras liepājniece. Jaunajā dzīves vietā Valda sāka strādāt bārmenes darbu, kas izrādījās liktenīgi, jo tieši tur viņa iepazinās ar savu tagadējo vīru – Čārliju.

Sarkanais tepiķis. No sapņa līdz īstenībai.

Jāteic, ka apņēmīgā sieviete pie bārmenes pienākumiem, protams, neapstājās un , jau 2004. gadā viņa atvēru savu veikalu ‘’Gowns By Valda. Mani klienti pārsvarā ir ebreju tautības. Viņiem ir ļoti specifiski dizaini, kurus veikalos atrast ir neiespējami. Tas saistīts ar reliģiskiem apsvērumiem un citiem ētikas principiem. Izstrādāju savu tehnoloģiju tā, lai būtu vieglāk un ātrāk šūt, jo darbojos viena,"  un  pasūtījumi gāzās kā lavīna, gan vietējie, gan no Kalifornijas,Kanādas, Anglijas  un Izraēlas.

Jau nākošajā  gadā pēc sava veikala atvēršanas Valdai piedāvāja piedalīties modes šovā. Skatei tēma bija pamatskolas izlaiduma kleitas."Piekritu un tā pirmo reizi manas kleitas nokļuva uz mēles. Pēc pāris gadu  aktīvas darbības modes šovos  nolēmu ieturēt pauzi dalībām , jo tiešie darba pienākumi aizņēma tik daudz laika, ka nevarēju vairs atļauties piedalīties šovos," stāsta Valda Rainey.

Tālu no saviem sapņiem aiziet nevar, tāpēc, atkal draugu pamudināta, modes māksliniece atsāka veidot jaunas kolekcijas modes šoviem. Pirmais modes šovs pēc vairāku gadu klusēšanas notika Ņūdžersijas Latviešu biedrības namā ‘’Priedainē ‘’, 2014.gadā, kur Operas ģilde rīkoja koncertprogrammu, bet noslēgumā – modes demonstrāciju, pēc kuras Valda  uzrunāja visas sanākušās sievietes :                  

‘’ Nebaidieties arī ikdienā uzģērbt ko skaistu, jo burvīga kleita  pat pelnrušķīti  pārvērta par skaistu princesi “

Pēc atkalparādīšanās publikas priekšā sekoja viens modes šovs  pēc otra – gan New York Fashion Week (Ņujorkas Modes nedēļa), gan Westchester Fashion week (Vestčesteres Modes nedēļa). Šajos pasākumos Valda savas kolekcijas izrāda trīs reizes gadā.  

Ambīcijas modes māksliniece vēl nav apmierinājusi pilnībā. Viņas mērķis ir kļūt pazīstamai un pieprasītai dizainerei ne tikai Ņujorkas publikai.  

"Man tikko piedāvāja izrādīt savu apģērbu līniju Paris Fashion week (Parīzes Modes nedēļā), kas notiks nākošgad februārī, martā. Modes šovs notiks Eifeļa tornī. Tā kā šim pasākumam izmaksas ir ļoti lielas, meklēju sponsorus. Ja atradīšu atbalstītāju, noteikti piedalīšos arī Parīzes modes nedēļā. Ja tomēr neizdodies piedalīties  šoreiz ‘’, Valda saka, ‘’galvenais jau ir ka esmu ievērota ‘’.

Par pagaidām lielākajiem sasniegumiem Valda min piedalīšanos "New York Fashion Week" šovos, arī vairāku goda rakstu saņemšanu, tai skaitā, Ņujorkas Senatora Goda rakstu, kuru viņai pasniedza Monika Haque tērpusies Valdas šūtajā greznajā vakarkleitā. Par liepājnieci ir bijušas arī vairākas publikācijas dažādos žurnālos ASV, raksti vietējās avīzēs,  kā arī intervija ’’Milenium TV’’, ko rādīja Amerikas Austrumkrasta televīzijā un intervija ‘’On The red Carpet’’ ("Uz Sarkanā paklāja"), ko var apskatīt "Facebook" un "Youtube" kanālos.

"Esmu pateicīga liktenim par to, kā viss ir salicies. Esmu lepna, ka manas kleitas ir bijušas uz sarkano paklāju "At the  Winter  Short Film Festival" ("Ziemas filmu festivālā") un tās ir  izrādījušas  gan "Miss China 2013", gan "Miss New York 2017", gan arī citas slavenas, tai skaitā  arī Holivudas  modeles," par sasniegumiem stāsta Valda Rainey. Pēdējā modes šovā, kas notika oktobra sākumā Ņujorkā, Valda izrādīja savu jaunāko vakartērpu kolekciju, ko demonstrēja ne tikai profesionālas modeles, bet arī Amerikas publikai plaši pazīstamas dāmas – internacionālā modes dizainere Renuka Malhi, Cherie Corso - national media influencer un country mūzikas zvaigne Jessica Lynn. ‘’Tā bija lieliska reklāma manai kolekcijai. Nezinu, kāpēc viņas izvēlējās tieši manas kleitas demostrēšanai, bet manu kolekciju tas noteikti izcēla. Tas bija cēls žests no Renukas, Cherie  un Džesikas puses, jo pēc viņu parādīšanās manā modes šovā , pieprasījums noteikti ir audzis," atklāj modes māksliniece.

Uz jautājumu, kā māksliniece izdomā savus tērpu dizainus, Valda atbild: "Daudz nedomāju, kā arī dizainus uz papīra nezīmēju. Kad jūtu iedvesmu, dodos uz auduma veikaliem un skatos, kas tur jauns un interesants. Ja acs aiz kaut kā ‘’aizķeras’’, tad redzu galvā jau gatavu dizainu, atliek tikai nopirkt audumu ,vest mājās un darboties. Nereti šūšanas procesā dizainu mainu un pārveidoju, ja liekas kā tā būs interesantāk."

Radīt garšīgu ēdienu ir tas pats, kas radīt skaistu kleitu

Pirmo reizi ciemojoties pie Valdas, domāju, ka būs iespēja "baudīt" amerikāņu ēdienu pilnā apmērā, taču pārsteigums bija neviltots – Valda mūs cienāja ar biešu zupu, kartupeļu sacepumu latviešu gaumē, pašas skābētiem un štovētiem kāpostiem  ar desiņām un dažādiem citiem mūsu zemes labumiem.                                   - "Es tak neiešu ēst visu, ko piedāvā Amerikā! Esmu latviete un protu gatavot!" atbildēja Valda un cienāja viesus ar mums saprotamiem ēdieniem. Jāpiebilst, ka 19 gadu laikā viņas vīrs Čārlijs tā arī nav pieradis pie latvju garšas kārpiņām tīkamiem ēdieniem. Viņš konsekventi pieturas pie Amerikas ēšanas paradumiem un demonstratīvi pa telefonu pasūta picas un pikantās vistu kājiņas.- "Ko lai ar viņu dara? Īsts amerikānis," nosmej Valda. Kaut arī Čārlijs neēd Valdas gatavotos latviskos  ēdienus , ar sievu viņš lepojas, jo Valda ir ēdinājusi dažādas ārzemju vēstnieku  delegācijas un Latvijas valdības pārstāvjus, tai skaitā, Latvijas Valsts prezidentu – Raimondu Vējoni ar kundzi. ‘’Viņš ir ļoti patīkams cilvēks, vienkāršs un sirsnīgs. Visvairāk Vējoņa kungam pie sirds gāja mani kūpinājumi," par prezidenta kungu stāsta latviete. "Gatavot ir mans mīļākais hobijs. Man patīk tieši tas process – tas ir tāpat kā ar šūšanu. Ir auduma gabals, bet nākamajā dienā jau eleganta kleita. Ir pārtikas produkti, bet gala iznākumā – garda maltīte."

Brīvajos brīžos māksliniece arī nodarbojas ar gleznošanu. "Mājās man gandrīz kā muzejā – visas sienas ar gleznām. Protams, visas manējās. Esmu gleznojusi arī klientiem uz pasūtījumu" par talantiem turpina Valda.

Latvijā Valda nav bijusi jau vairākus gadus, taču šoruden ir nolēmusi apciemot dzimto pilsētu.                                                                                                         "Varbūt kādreiz arī varētu noorganizēt kādu modes skati Latvijā. Laiks rādīs. Gribu iedrošināt latviešu sievietes – no sapņiem nav jābaidās, tie mēdz piepildīties! Ticiet sev un īstās durvis agrāk vai vēlāk atvērsies!" 

 Autore: Agnese Kuplēna   

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

                                

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti