Dalies:

Pēteris Blumbergs: ALA nav vēsturiska organizācija!

Pēteris Blumbergs: ALA nav vēsturiska organizācija!
  • 11. May. 2019

ASV pilsētā Denverā no 3. līdz 5.maijam notika ikgadējais – šogad 68. Amerikas latviešu apvienības (ALA) kongress, kas pulcēja aktīvākos Amerikas latviešu sabiedrības pārstāvjus un plašu viesu pulku no Latvijas.

Kongresa atklāšanā ALA priekšsēdis Pēteris Blumbergs uzsvēra, ka Latvijas valsts stāsts ir arī Amerikas latviešu stāsts, jo ALA ir bijusi kopā ar Latvijas sabiedrību visos izšķirīgos vēstures brīžos: gan cīnoties par neatkarības atgūšanu, gan kopā bruģējot ceļu uz Eiropas Savienību un NATO, gan arī tagad – arvien vairāk sekmējot Latvijas un ASV sadarbību ekonomikas, zinātnes, kā arī tradicionālajās kultūras un izglītības jomās (P. Blumberga runu publicējam pilnībā. – Red.). Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis atzīmēja, ka Denvera kļūst par arvien nozīmīgāku latviešu centru ASV, gan ar latviešu skolu, gan vēlēšanu iecirkni, gan latviešu uzņēmumu attīstību. Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro izteica gandarījumu par Latvijas uzņēmēju ļoti vērtīgu vizīti Sanfrancisko un Silīcija ielejā, ka arī veiksmīgu forumu Spotlight Latvia. ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukašēvica atzīmēja, ka šobrīd ir nobriedis modernais latviskums – attīstīta nācijas pašapziņa, briedums, jauna identitātes šķautne ar piederības sajūtu veiksmīgai, stiprai Latvijas valstij. ĀM Speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Aivars Groza minēja 2018. gadā pieņemto Diasporas likumu, kas Latvijas valsts un latviešu diasporas sadarbību paceļ jaunā līmenī. Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) priekšsēde Kristīne Saulīte sacīja, ka ALA darbs augstu tiek vērtēts plašā Latvijas sabiedrībā, kā arī latviešu kopienās citās pasaules valstīs. Jāatzīmē, ka viesi no Latvijas pauda prieku par to, ka Amerikas latviešu diasporas kongress vēl joprojām notiek latviešu valodā.

Kongresa delegātus uzrunāja arī Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs, žurnālists Pauls Raudseps, kā arī Jānis Bergs, latviešu uzņēmējs, kas pašreiz dzīvo Denverā, vadot uzņēmuma SAF Technika Ziemeļamerikas nodaļu. Eiropas parlamenta deputāte, polītiķe Sandra Kalniete stāstīja par Likteņdārza izveidošanas vēsturi un turpmākiem attīstības plāniem.

Lasītākās ziņas valstī

Kongresa turpinājumā paredzētas vairākas apaļā galda diskusijas: “Par Latvijas ekonomikas attīstības vīziju”, “Vecā trimda – jaunā diaspora – kā mēs viens otru saprotam?”, “Partnerība sarežģītos laikos: kā attīstīt ASV un Latvijas sadarbību?”.

Kongresa delegāti apmeklēja arī Kolorado Latvijas kultūras centru, un noklausījās dzejnieka Kārļa Vērdiņa un mūziķa Jāņa Ozoliņa priekšnesumu. Latvijas Neatkarības atjaunošanas diena 4.maijā tika atzīmēta ar svinīgu banketu.

Man bija gods būt vienam no pirmajiem runātājiem, jo pārstāvēju, kā mūs mēdz saukt, “vēsturisku organizāciju”. Tas man likās nedaudz divdomīgs raksturojums, un es to iztulkoju kā tradicijām bagātu organizāciju, vai angliski – legacy organization.

Mums ne vienmēr patīk apzīmējums “vēsturisks”. General Electric vai Dupont Chemicals varētu uzskatit par legacy kompānijām, kamēr Google, Apple, Facebook ir new economy vai start-ups, bet katrā ziņā ne legacy vai vēsturiskas organizācijas.

Tāpēc vēlos uzsvērt, ka ALAi ir bagāta vēsture, bet ALA nav „vēsturiska organizācija”. Mums ir pietiekams cilvēku un finanču resursu krājums, lai īstenotu jaunus, interesantus projektus, kas izraisītu diasporas jaunākās paaudzes interesi un turpinātu darboties vēl daudzus gadus.

Arī, kad runājam par mūsu vēsturiskajām misijām, piemēram, Latvijas drošība un latviešu kultūras saglabāšana, mēs tomer spējam piedāvāt jaunus, mūsdienu pasaulei atbilstošus risinājumus. Piemēram, ALA un mūsu sadarbības partneris JBANC bija vienas no pirmajām, kas brīdināja par Krievijas uzsākto dezinformācijas kampaņu un kiberdraudiem. Pateicoties ASV baltiešu aktīvistiem, esam panākuši, ka ASV Kongresa sadarbības grupai Baltic Caucus pievienojies rekordskaits kongresmeņu. Kultūras jomā – Amerikas latvieši nosvinēja Simtgadi ar 128 dažādiem un interesantiem pasākumiem no viena krasta līdz otram. Daudzus no tiem financiāli atbalstīja arī ALA. Pavisam nesen esam iesaistījušies arī ekonomiskās sadarbības projektu rīkošanā, tādos kā Spotlight Latvia. Cerams, ka apvienības dalība biznesa saišu veidošanā starp pasaules latviešiem veicinās jaunu cilvēku interesi par mūsu organizāciju.

Jāatgādina, ka mums, Amerikas latviešiem, ir arī jādomā par to, kā mēs varam dalīties ar mūsu pieredzi pasaulē. Mans mērķis, esot apvienības priekšsēdim, ir panākt, lai šīs zināšanas un pieredzi pārņem mūsu draugi un domubiedri Eiropā, kas atveŗ latviešu skolas un dibina diasporas organizācijas.

Esam pagodināti, ka kongresā mums ir pievienojušies Latvijas ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks ASV Andris Teikmanis, kā arī viņa kolēģi Ārlietu ministrijā – AM parlamentārā sekretāre Zanda Lukaševica-Kalniņa un īpašo uzdevumu vēstnieks sadarbībā ar diasporu Aivars Groza. Gribu izmantot izdevību un pateikties par financiālo atbalstu, ko Latvijas valsts sniegusi ārzemēs dzīvojošiem tautiešiem, atbalstot ekonomikas konferences, Dziesmu un deju svētkus, latviešu skolas un kultūras centrus!

Priecājos, arī, ka mums šajā nedēļas nogalē pievienojušies arī citi ciemiņi no Latvijas – polītiķe, grāmatu autore Sandra Kalniete, žurnālists Pauls Raudseps, PBLA valdes priekšsēde Kristīne Saulīte, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji un biedrības “Eņģeļu sirds” darbinieces.

Šajās dienās es jūs visus aicinu iesaistīties, piedāvāt jaunas idejas un risinājumus, lai mēs apliecinātu, ka Amerikas latviešu apvienība nav tikai „vēsturiska organizācija”.

Tā būs lieliska iespēja – visiem kopā pārrunāt jautājumus par Latvijas drošību, tautsaimniecības attīstību, diasporas nākotni. Un saprast, cik ļoti mēs visi esam saistīti un cits citam nepieciešami, lai Latvijas valsts pastāvētu vēl daudzus gadu simtus. Strādāsim kopā, lai nodrošinātu Latvijas un Amerikas latviešu apvienības nākotni!

Dievs, svētī Latviju! 

Autors: Taira Zoldnere
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks" 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti