Dalies:

PBLA ar valsts augstākajām amatpersonām pārrunā diasporas aktualitātes

PBLA ar valsts augstākajām amatpersonām pārrunā diasporas aktualitātes
PBLA
  • 19. Feb. 2020

Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) un Amerikas latviešu apvienības (ALA) vadība 18. februārī aizvadīja trīs tikšanās ar valsts augstākajām amatpersonām - Valsts prezidentu Egilu Levitu, Latvijas valdības vadītāju Krišjāni Kariņu (JV) un Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci (NA). Šodien aizvadīta tikšanās arī ar aizsardzības ministru Arti Pabriku (JV)

Stundu ilgušajā sarunā ar premjeru Kariņu Sarunā tika skarti remigrācijas jautājumi un iespējamā PBLA iesaiste šajā procesā. ALA valdes vicepriekšsēdis Mārtiņš Andersons informēja Ministru prezidentu par PBLA darbu, palīdzot stiprināt Latvijas valsts drošību un ekonomisko attīstību. Tika pārrunāts ALA darbs Vašingtonā, stiprinot Baltijas atbalsta grupu ASV senātā un kongresā (Baltic Caucus). Premjers uzsvēra, ka ALA ir "zelta loma" diasporas organizāciju darbā, jo ASV stratēģiskā partnera loma ir un paliek spēcīga.

PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte izteica pateicību Ministru prezidentam par valdības uzsākto "kapitālo remontu valstī".

Lasītākās ziņas

"Mēs sekojam līdzi valdības darbam un cenšamies atbalstīt to kur vien iespējams," norādīja Saulīte.

Premjers izteicis pateicību par šo atbalstu un aicināja PBLA rādīt paraugu Latvijas sabiedrībai "horizontālās sadarbības" jomā starp līdzīgi domājošām organizācijām.

Arī sarunā ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci pārrunāta disaporas politika un Diasporas likuma ietekme uz PBLA darbu, remigrācijas jautājumi, PBLA darbs ar partnerorganizācijām, valsts mediju politika, kā arī PBLA darbs Latvijas ekonomikas un tautsaimniecības stiprināšanā.

Tāpat puses sprieda par atbalstu ģimenēm, kuras atgriezušās uz dzīvi Latvijā un kuru bērni turpina mācības skolā. PBLA kā būtisku akcentēja atbalstu pedagogiem darbā ar bērniem, kuri turpina skolas gaitas Latvijā.

Sarunā tika pievērsta uzmanība arī Diasporas konsultatīvās padomes darbībai un PBLA sadarbībai ar Latvijas valsts pārvaldes iestādēm diasporas izglītības un citos nozīmīgos jautājumos.

“Ārzemēs dzīvojošie tautieši ir svarīga mūsu sabiedrības daļa, un esam pateicīgi Pasaules Brīvo latviešu apvienībai par aktīvo darbu Latvijas labā. [..] Saeimas darba kārtībā ir vairāki diasporai būtiski jautājumi, un mēs vēlamies motivēt tautiešus atgriezties uz dzīvi Latvijā”, sacīja Mūrniece, uzsverot nepieciešamību arī pēc praktiska atbalsta, piemēram, iesaistoties darba tirgū Latvijā.

Kā piemēru Saeimas priekšsēdētāja izcēla parlamentā pirmajā lasījumā atbalstītos grozījumus Valsts civildienesta likumā, kas paredz atvieglot kārtību, kādā ikviens diasporas pārstāvis atbilstoši savām spējām, izglītībai un kvalifikācijai var kļūt par civildienesta ierēdni Latvijā. Tāpat parlamentā tiek skatīti grozījumi, kas paredz remigrējušam diasporas loceklim ārvalstīs gūtajam pensijas ienākumam neapliekamo minimumu piemērot tādā apmērā, kādā tas noteikts attiecīgajā ārvalstī.

Mūrniece un PBLA pārstāvji bija vienisprātis, ka jāturpina aktīvais darbs ar ārzemēs mītošajiem tautiešiem, īpašu uzmanību pievēršot nesen aizbraukušajiem latviešiem un motivējot viņus aktīvāk organizēties un līdzdarboties.

Saeimas priekšsēdētāja atzinīgus vārdus veltīja PBLA darbam, veicinot kontaktus starp latviešu izcelsmes uzņēmējiem un profesionāļiem un tādējādi sekmējot arī tirdzniecības kontaktus un investīciju piesaisti Latvijai.

Sarunā ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, prezidents aicināja PBLA aktīvi iesaistīties, ja apvienība redz būtiskus birokrātiskus šķēršļus, kas apgrūtina tautiešu atgriešanos Latvijā. Tāpat E. Levits atbalstīja PBLA iniciatīvu stiprināt attiecības ar dažādiem sadarbības partneriem ekonomikas nozarē, piemēram, tirdzniecības palātām, jo "latviešiem ir būtiski apzināties, ka viņi var ietekmēt Latvijas tautsaimniecisko attīstību no tālienes".

PBLA pauda atbalstu Valsts prezidentam nostājā par Latvijas mediju telpas piederības stiprināšanu Eiropas kultūrtelpai, tādējādi sekmējot Latvijas iedzīvotāju iekļaušanos kopējā Eiropas informatīvajā telpā, kā arī tika uzsvērta diasporas un trimdas mediju nozīme.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks šīs dienas tikšanās laikā Pasaules brīvo latviešu apvienības pārstāvjus informēja par aktuālajiem informatīvās telpas izaicinājumiem, aicinot latviešu diasporu iesaistīties stratēģiskās komunikācijas jomas attīstībā Latvijā.

Pabriks arī uzsvēra Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības nozīmi valsts kiberdrošības stiprināšanā, un rosināja sekmēt vienības sadarbību ar informācijas tehnoloģiju ekspertiem ārvalstīs.

Savukārt Pasaules brīvo latviešu apvienības pārstāvji sarunas gaitā pauda atbalstu valsts aizsardzības mācības ieviešanai Latvijas skolās, atzīstot, ka šī mācību priekšmeta apguve sekmēs jauniešu patriotismu un dos iespēju apgūt noderīgas praktiskas iemaņas.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti