Dalies:

PBLA aicina valdību vajadzības gadījumā samazināt finansējumu diasporai

PBLA aicina valdību vajadzības gadījumā samazināt finansējumu diasporai
  • 01. Apr. 2020

Apzinoties Covid-19 slimības izraisītās krīzes nopietnību un neskaidrību par to, cik ilgi ārkārtējie apstākļi varētu turpināties, Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) atklātā vēstulē aicina valdību vajadzības gadījumā pārskatīt un samazināt diasporai paredzēto finansējumu 2020.gadā.

"PBLA apzinās kādu ārkārtēju spiedienu uz valsts budžetu raisa pašreizējā situācija saistībā ar COVID-19 slimības izplatīšanos un tās ietekmi uz valsts ekonomiku kopumā. Mēs nevēlamies pilnībā apturēt latviešu diasporas pasākumu, iniciatīvu un aktivitāšu norisi pasaulē, bet ar pilnu atbildības sajūtu par Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, aicinām arī ministrijas izvērtēt un vajadzības gadījumā ierobežot Latvijas valsts atbalstu diasporai 2020. gadā," atklātajā vēstulē norādījusi PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte.

Tajā pašā laikā Saulīte uzsvērusi, ka vitāli svarīgi būtu atstāt neskartu diasporas izglītībai un tālmācībai paredzēto atbalstu.

Lasītākās ziņas

Noprotams, ka vismaz daļa PBLA dalīborganizāciju par šīs vēstules tapšanu iepriekš nebija informētas. Divas no organizācijām - Amerikas latviešu apvienība (ALA) un Eiropas latviešu apvienība (ELA) - kuras atsaucās uz latviesi.com uzdotajiem jautājumiem, norāda, ka arī apzinās iespējamību, ka krīzes apstākļos valstij varētu nākties meklēt jomas, kurās pašreiz ietaupīt, lai līdzekļus novirzītu akūtu problēmu risināšanai.

"Kā saprotam, aicinājums ir tapis PBLA birojā un ir labu nodomu vadīts – rūpēs par Latvijas iedzīvotāju veselību un labklājību," norādīja ALA valde. Organizācija šajā neziņas pilnajā laikā izsaka atbalstu Latvijas valdībai, saprotot, ka neparedzēti izdevumi valsts budžetā vai diasporas mītņu zemēs atceltie pasākumi varētu ierobežot Latvijas valdības iespējamo atbalstu diasporai 2020. gadā.

"Tomēr arī šajā krīzes laikā ceram uzturēt pēdējo gadu laikā visas pasaules latviešu starpā radīto kopības sajūtu, līdz ar to iesakām valdībai sekot līdzi COVID-19 vīrusa izraisītās slimības ietekmei uz sabiedrības labklājību un iespēju robežās izvērtēt arī atbalstu latviešu diasporai ārpus Latvijas," norāda ALA valde.

No ELA viedokļa šajos krīzes apstākļos ir īpaši svarīgi nodrošināt pamatvajadzības cilvēku veselības glābšanai un krīzes pārvarēšanai Latvijā, portālam latviesi.com saka ELA prezidija priekšsēde Elīna Pinto.

"ELA ieskatā lietderīgi būtu šogad saglabāt finansējumu tiem diasporas projektiem, kurus var pielāgot un lietderīgi īstenot jaunajos apstākļos, atlikumu novirzot Latvijas vietējām akūtajām vajadzībām," uzskata Pinto, "Pārskatīšanu vislabāk var vadīt Diasporas konsultatīvā padome, kurā ELA ir aktīvs biedrs līdzās citām diasporas organizācijām un valsts iestādēm."

Premjers Krišjānis Kariņš (JV) latviesi.com atzina, ka COVID-19 izraisītās ārkārtējās situācijas ietekme uz dažādām sabiedrības dzīves un tautsaimniecības jomām ir neizbēgama. 

"Tādēļ pateicamies par Pasaules Brīvo latviešu apvienības izteikto atbalstu un ieteikumiem, kuri tiks ņemti vērā, pārskatot un pieņemot lēmumus par atsevišķu programmu un pasākumu atbalstīšanu 2020.gadā," sacīja premjers, "Šobrīd ir svarīgi identificēt pasākumus, kuru īstenošanu COVID-19 varētu apdraudēt visvairāk – piemēram, pasākumus, kuru īstenošana paredz pārvietošanos starp valstīm, kā arī pasākumus, kuru īstenošana paredz lielāka cilvēku skaita pulcēšanos vienuviet."

Ņemot vērā Covid-19 ietekmi, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) šobrīd aktualizē informāciju un detalizēti izvērtē arī katrā budžeta programmā plānotos pasākumus gada pirmajā pusē, jo daudzi no plānotajiem pasākumiem pašreizējos apstākļos nevarētu notikt. Īpaši tie, kas bija plānoti šā gada martā, aprīlī, maijā un kuros bija paredzēta pārvietošanās pāri valstu robežām un plānota cilvēku pulcēšanās. Ārkārtas stāvokļa dēļ šādi pasākumi šobrīd nav īstenojami, portālam latviesi.com norāda ministrijā.

"Esam pateicīgi par izteikto atbalstu un Pasaules brīvo latviešu apvienības ieteikumus ņemsim vērā, pieņemot lēmumus par pasākumu īstenošanu un atbalstīšanu IZM 2020.gada pasākumu plānā, jo plānoto diasporas izglītības atbalsta pasākumu norise lielā mērā ir atkarīga no dalībnieku iespējas pulcēties un ceļot," norādīja ministrijas Komunikācijas nodaļā.

Ministrija arī informēja, ka 2020.gadā ir pasākumi, kurus pārplānot nav vajadzības.

"Kā plānots, tiks nodrošināta mācību, informatīvo un metodisko materiālu, digitālo latviešu valodas apguves resursu, latviskās izglītības vadlīniju satura četrās mācību satura jomās programmu paraugu izstrāde un pilnveide diasporai, kā arī pētījumu izstrāde," informēja IZM.

Tikmēr daļai pasākumu tiek pārplānots pasākuma apjoms vai norises veids. Piemēram, skolotāju konference Latvijas un diasporas pedagogiem, kas darbojas lva.classflow.lv vidē notiks attālinātā formātā.

Savukārt martā plānotais diasporas skolotāju seminārs Bredfordā, Lielbritānijā un jūnijā plānotais diasporas skolotāju seminārs Romā, Itālijā atcelts, bet to vietā plānots viens diasporas skolotāju seminārs Eiropā gada nogalē.

Šī gada vasarā un gada otrajā pusē plānoto pasākumu norise ir atkarīga no epidemioloģiskās situācijas un diasporas organizāciju spējām nodrošināt šo pasākumu norisi, tādēļ IZM kopā ar diasporas organizācijām seko līdzi notikumu attīstībai, un konsultējoties kopīgi tiks pieņemti situācijai atbilstošākie lēmumi.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti