Dalies:

Pašvaldības nedrīkstēs prasīt nomas maksu par kapavietām

Pašvaldības nedrīkstēs prasīt nomas maksu par kapavietām
  • 08. Mar. 2019

Jūrmalas pilsētas domes noteikumi, kas paredz nomas maksu par kapavietas izmantošanu, neatbilst Satversmei, secinājusi Satversmes tiesa. Spriedums jau stājies spēkā un prasīt naudu par kapavietām ir jāpārtrauc.

Satversmes tiesa norāda - pašvaldības rīcība, piešķirot personai kapavietu, pēc sava rakstura nav pakalpojums, jo pastāv apbedīšanas pienākums, kas tuviniekiem neparedz izvēles iespējas, proti, mirušā cilvēka ķermeni, guldot kapā, ir jāapbedī kapsētā. Tas, ka pašvaldība pieprasa maksu par kapavietas piešķiršanu kā maksu par pakalpojumu, ir pretrunā ar noteikumu, ka arī pēc cilvēka nāves pret viņa ķermeni ir jāizturas ar cieņu. Tādējādi Satversmes tiesa secināja, ka kapavietas piešķiršana nav pakalpojums, par kuru pašvaldības dome būtu tiesīga noteikt samaksu.

Tāpat Satversmes tiesa uzsver - Jūrmalas pilsētas domes noteiktā "nomas maksa" pēc būtības ir pašvaldības nodeva par kapavietas izmantošanu, kuru pašvaldība nav tiesīga noteikt. Bet likumā "Par nodokļiem un nodevām" pašvaldībai nav paredzētas tiesības noteikt nodevu par kapavietas izmantošanu.Tādēļ Satversmes tiesa atzina, ka Jūrmalas pilsētas dome, pieņemot apstrīdētās normas, ir pārkāpusi tai normatīvajos aktos noteikto kompetenci un nav ievērojusi padotību likumam un tiesībām.

Lasītākās ziņas valstī

Vēl Satversmes tiesa lēma, ka apstrīdēto normu atcelšanai šajā gadījumā nevar noteikt atpakaļvērstu spēku. Jūrmalas pilsētas domei būtu jāatmaksā par kapavietu izmantošanu saņemtā nauda, un tas būtiski ietekmētu pašvaldības budžetu un apdraudētu iedzīvotāju tiesības un likumiskās intereses.  Tādēļ apstrīdētās normas uzskatāmas par spēkā neesošām no Satversmes tiesas sprieduma publicēšanas dienas – 5. marta.

Foto: CC0

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti