Dalies:

Rīgā divās izstādēs būs apskatāmi pasaules latviešu piederības un identitātes stāsti

Rīgā divās izstādēs būs apskatāmi pasaules latviešu piederības un identitātes stāsti
  • 19. Jun. 2018

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” 21. jūnijā plkst. 17.00  Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāj divas izstādes - tekstilmozaīku “STĀSTU SEGA” un izstādi “ES (ARĪ) ESMU LATVIETIS”.  Abas izstādes ir Latvijas valsts simtgades notikumi un “Latvieši pasaulē” desmit darba gadu svētki.

“STĀSTU SEGA” ir unikāla dāvana Latvijai, kuras tapšanā piedalījušies diasporas latvieši no visas pasaules - 1097 kvadrātiņi apliecina, ka valsts simtgades laikā dzīvojušajiem latviešiem pasaulē viņu Tēvzeme ir svarīga un mīļa. Projekts devis iespēju latviešiem ārzemēs visās paaudzēs aktīvi līdzdarboties Latvijas simtgadē neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma un valodas spējām, ieguldot kopīgā rokdarbā gan savas domas par Latviju, gan arī darbu. “STĀSTU SEGAS” gabaliņi uz Latviju atceļojuši no ASV – 564, Eiropas – 188, Kanādas – 183, Austrālijas – 117, Āfrikas – 12, un pat Āzijas valstīm – 8. Izstādē ikviens skatītājs var arī palielināt bildes un labāk apskatīt katru STĀSTU SEGAS kvadrātiņu multimediālā risinājumā, jo darinātāju pierakstītie stāsti un laba vēlējumi Latvijai dzimšanas dienā ir digitalizēti un apskatāmi līdz ar “STĀSTU SEGU”.

Savukārt izstāde “ES (ARĪ) ESMU LATVIETIS” stāsta par vienojošo dažādu zemju un izceļošanas viļņu diasporas latviešu identitātē. 20. gadsimta sarežģītā vēsture un 21. gadsimta iespējas ir aizvedušas vairākus simtus tūkstošus latviešu pasaulē. Izstāde atgādina, ka būt par latvieti ir vienkārši un pašsaprotami tik ilgi, kamēr dzīvo savā senču zemē. Dzīvojot citā zemē, saglabāt savu piederību Latvijai un latviešiem ir izvēle, automātiska latvietība nav iespējama. Ko nozīmē būt latvietim ārpus Latvijas? Kas ir svarīgi, lai savu piederību nodotu arī tālāk bērniem un mazbērniem? Gan vēsturiski, gan mūsdienās izceļotāju skaits ir liels, taču šķiet, ka diasporas pieredze Latvijā tomēr ir maz zināma.

Lasītākās ziņas valstī

Latvijas valsts simtgadē abas izstādes ļauj sastapties pasaules un Latvijas latviešu pieredzēm, veidojot kopīgu MĒS telpu. LNB pirmā stāva izstāžu zālēs “STĀSTU SEGA” apskatāma līdz 16. jūlijam, izstāde “ES (ARĪ) ESMU LATVIETIS” līdz 22. augustam. Abām izstādēm apmeklējums ir bezmaksas.

Izstāžu atvēršanas pasākumā piedalīsies Kultūras ministre Dace Melbārde, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, Ārlietu ministrijas Plānošanas grupas padomniece Vija Buša un muzeja “Latvieši pasaulē” valdes priekšsēde Maija Hinkle. Muzikālu pavadījumu sniegs Vācijā dibinātais “Mārtiņkoris”.

Izstādes “Stāstu sega” un “Es (arī) esmu latvietis” tapšanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Amerikas latviešu apvienības Kultūras fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Latviešu fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Rīgas Domes Kultūras, izglītības un sporta departaments, Latvijas finieris.

Plašāka informācija atrodama www.lapamuzejs.lv vai Facebook: Latvians abroad: museum and research centre, vai sazinoties ar  Baibu Belu (par “Es (arī) esmu latvietis”  +371 29447405) vai Aiju Abeni (par “Stāstu segu” +371 26383060).

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti