Dalies:

Par rokgrupu "Pērkons" ekspozīcija muzejā Losandželosā

Par rokgrupu "Pērkons" ekspozīcija muzejā Losandželosā
LETA/Ivars Soikāns
  • 24. Feb. 2020

"Kad Juris Kulakovs 80.gadu sākumā nodibināja grupu "Pērkons", viņam bija tikai divu kilovatu skaņas sistēma, dažas labas dziesmas un spēkpilna ideja: dzīvot patiesi melu pilnā laikmetā," tā par leģendāro latviešu rokgrupu saka Losandželosā esošā Aukstā kara laikmeta kultūras un vēstures muzeja "The Wende Museum" pārstāvji. Svētdien, 23. februārī, muzejā atklāta grupai “Pērkons” veltīta ekspozīcija.

Ekspozīcijā muzeja apmeklētājiem visu gadu būs iespēja noskatīties virtuālās realitātes īsfilmu "Pērkons: A VR Rockumentary". ASV tapusī īsfilma stāsta par leģendāro grupu "Pērkons" un tās lomu PSRS sabrukumā. Filmas veidotāji ir Mineapolē, ASV bāzēta reklāmas aģentūra "Fallon Worldwide", un tās radīšanā izmantota novatoriska virtuālās realitātes pieeja.

Lasītākās ziņas valstī

Pērkons: A VR Rockumentary Trailer from Fallon on Vimeo.

Jurim Kulakovam nebija ne jausmas, kādu spēku viņš atbrīvos, saka ekspozīcijas autori: “"Pērkons" tika aizliegts divas reizes. Grupas fani tika pakļauti vajāšanai. Komunistu vadoņi centās Juri piespiest emigrēt. Bet, jo vairāk varas iestādes centās grupu apklusināt, jo lielāku spēku viņu mūzika ieguva. 80.gadu beigās "Pērkona" mūzika kļuva par vienu no Atmodas vadmotīviem."

"Par savu misiju es uzskatīju radīt iespējami labāko rokmūziku latviešu valodā ar labāko latviešu dzejnieku dzeju. Cilvēki, klausītāji, to juta - daudziem mēs tolaik kļuvām par ceļa rādītājiem. Lai gan tagad esam atzīti par klasiķiem un saņēmuši daudz atzinību gan no tautas, gan no valsts, tas, ka mūsu radītā mūzika ir palīdzējusi un palīdz stiprināt tautas garu, vienot un celt tās pašapziņu, ir visaugstākais apbalvojums," saka komponists un "Pērkona" līderis Juris Kulakovs.

"Grupas "Pēkons" mūzika un vēstījums "dzīvot patiesi melu pilnā pasaulē" mūsdienās ir tikpat aktuāls kā pirms 35 gadiem Padomju Savienībā," saka filmas režisors un "Fallon" radošais tehnologs Korijs Makleods.

"Šodienas drudžainajā politiskajā klimatā daudzi jautā, kāda gan ir jēga radīt mūziku un mākslu, ja to aizskalos vispārējā melu straume. "Pērkons" stāsts parāda, kā ar mūziku var pateikt patiesību un aizsākt grandiozas sociālas pārmaiņas," uzskata Makleods.

"Ar degošām sirdīm mēs vienmēr ticējām rokenrola spēkam un ar visu dvēseli piedalījāmies neatkarības kustībā, kas vienlaikus bija arī cilvēku prātu atbrīvošana," saka "Pērkons" soliste Ieva Akuratere. "Ir apbrīnojami, kā humānisma vērtības un domas spēks spēj pārvarēt fiziskās un garīgās robežas, lai vienotu un atbrīvotu. Mēs visi "Pērkonā" esam pateicīgi filmas veidotājiem par viņu paveikto, kas caur "Pērkona" leģendu ļauj pastāstīt pasaulei Latvijas likteņstāstu."

Mūzikas žurnāls “Rolling Stone” īsfilmu "Pērkons: A VR Rockumentary" raksturojis kā “aizkustinošu un ievelkošu darbu, kas parāda mūzikas spēku”. Īsfilma jau izrādīta Latvijā, Francijā, Beļģijā, Kanādā, Nīderlandē un ASV.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti