Dalies:

Par represijām, Atmodu, barikādēm un gaišo Latvijas tautas seju. Nāk klajā Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums

Par represijām, Atmodu, barikādēm un gaišo Latvijas tautas seju. Nāk klajā Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums
LETA, Edijs Pālens
  • 25. Sep. 2019

Klajā nācis Latvijā pazīstamās publicistes un populārās rakstnieces Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums par neseno Latvijas vēsturi latviešu un krievu valodā. Krājumu veido divas grāmatas - "Mans XX gadsimts" un "Vēstules no XX gadsimta" latviešu un krievu valodā. Atmiņas par XX gadsimta beigu notikumiem Latvijā rakstniece izklāsta neparastā veidā - caur atbalstītāju vēstulēm un atklātās sarunās ar līdzgaitnieku Georgu Stražnovu.

Pēc vairāku gadu klusēšanas perioda un neiziešanas sabiedrībā rakstniece nāk klajā ar atmiņu krājumu, kurā dalās ar savu dzīvesstāstu, mīlestību pret savām saknēm, līdzcilvēkiem un Latviju. Marina Kosteņecka par savu atmiņu krājuma saka: "Tas ir absolūti unikāls latviešu tautas garīgais portrets! Tas pilnībā atspēko visus negatīvos stereotipus par nāciju, latviešu un krievu tautas attiekmi vienam pret otru un savstarpējām attiecībām.”

Grāmata "Mans XX gadsimts" sarakstīta kopā ar žurnālistu Georgu Stražnovu kā divu laikabiedru saruna "skype" par Latvijas vēsturei svarīgiem pagrieziena punktiem caur personiskās dzīves pieredzes prizmu. Grāmatas priekšvārda autors ir Dainis Īvāns.

Lasītākās ziņas

"Grāmata ir par to, kā es vispār nonācu tik tālu, ka būdama etniskā krieviete, es ar abām kājām nostājos Tautas frontes pusē, nevis Interfrontē. Kā nodzīvoju dzīvi līdz Atmodai. Un kā mēs visi kopā ar radošo inteliģenci gatavojām Atmodas augsni. Un, ja latviešiem ir Antiņš un galu galā tas stikla kalns (kā bibliotēka), kurā es taisos uzbraukt ar saviem invalīdu ratiem un prezentēt savu grāmatu, tad tā tauta nevar vienā vai divās paaudzēs pēkšņi kļūt ļauna, slikta, melna un ar ne tik gaišu portretu. Varbūt mēs ne tik bieži pieejam pie spoguļa un to paši saskatām, bet tā seja ir palikusi gaiša," “Latvijas Radio” teic rakstniece.

"Vēstules no XX gadsimta” Marina Kosteņecka dalās ar lasītāju vēstulēm un stāsta par vēsturiskām situācijām, kurās tās tapušas. "Manā arhīvā glabājas vairāk par trim tūkstošiem ar roku uz papīra rakstītu vēstuļu, ko saņēmu no saviem lasītājiem daudzu gadu garumā, vēstules pašas par sevi ir unikāla un neatkārtojama aizgājušā laikmeta vēstures liecība. Grāmatā publicēju un komentēju tikai nelielu daļu no apbrīnojami gaišajām, apgarotajām vēstulēm, kas grūtākajos brīžos man palīdzēja iet dzīvē tālāk. Šo vēstuļu dēļ tapusi šī grāmata,” saka rakstniece. Ievadvārdus grāmatai rakstījis dzejnieks Knuts Skujenieks.

Abās grāmatās autores dokumentētās atmiņas atklāj unikālu latviešu un krievu tautas dvēseli un gara spēku. Tās ļauj izzināt, vērtēt un diskutēt par pagājušā gadsimta otrās puses notikumiem, par Latvijas neatkarības cīņu un radošo personību lomu tajā.Marina Kosteņecka ir publiciste, rakstniece, žurnāliste, viena no Tautas frontes dibinātājām, PSRS Tautas deputāte un aktīva cīnītāja par Latvijas neatkarības atjaunošanu lielajā politikā. Viņas biogrāfija cieši savijusies ar Latvijai izšķirošu laika periodu - neatkarības atjaunošanu. Vēsturiskie notikumi ietekmējuši rakstnieces radošo un personīgo dzīvi un otrādi - Marina Kosteņecka bijusi aktīva līdzdalībniece valsts vēsturē. Tieši tādēļ rakstnieces atmiņām un dzīvesstāstam ir īpaša vērtība.

Sestdien, 28. septembrī, no plkst. 13.00 līdz 15.00 Marina Kosteņecka būs sastopama un sniegs autogrāfus Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā, kur grāmatas varēs iegādāties no 26. septembra.

Noskaties sarunu ar Marinu Kosteņecku pirms grāmatas iznākšanas LTV raidījumā “1:1”.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti