Dalies:

Par referenduma ierosināšanu varēs balsot arī ārvalstīs

Par referenduma ierosināšanu varēs balsot arī ārvalstīs
LETA/ Gatis Dieziņš
  • 13. Jan. 2020

Centrālā vēlēšanu komisija izsludinājusi parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturēto likumu "Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā" un "Grozījums likumā "Par pašvaldībām"" atcelšanu. Šajā balsošanā varēs piedalīties arī tie Latvijas pilsoņi, kas uzturas ārvalstīs, ziņo Ārlietu ministrijā.

Parakstu vākšana notiks no 2020. gada 16. janvāra līdz 14. februārim. Vēlētāji, kuri parakstu vākšanas laikā uzturas ārvalstīs, var parakstīties parakstu vākšanas lapās Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās. Pēc Ārlietu ministrijas ieteikuma CVK ir apstiprinājusi 41 parakstu vākšanas vietu ārvalstīs.

Ko paredz likumu grozījumi?

Lasītākās ziņas

Grozījumi paredz mainīt domes pilnvaru termiņu ārkārtas vēlēšanu sarīkošanas gadījumā, proti, noteikt, ja līdz kārtējām vēlēšanām ir palikuši vairāk nekā 24 mēneši, ārkārtas vēlēšanās jauno domi ievēl uz atlaistās domes pilnvaru termiņu. Savukārt, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši no deviņiem līdz 24 mēnešiem, jauno domi ievēl uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu un vēl uz četru gadu pilnvaru termiņu. Tāpat izmaiņas paredz, ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā deviņi mēneši, jaunas domes vēlēšanas nenotiek un līdz kārtējām domes vēlēšanām darbojas pagaidu administrācija.

Valsts prezidents ir apturējis divus likumu publicēšanu. Vai drīkst parakstīties tikai par vienu no likumiem vai jāparakstās par visiem likumiem reizē?

Tā kā ir apturēta divu dažādu likumu publicēšana, tad parakstu vākšana notiek par katru no likumiem. Šajā gadījumā vēlētājs pēc savas izvēles drīkst parakstīties tikai par vienu likumu, abiem likumiem. Parakstu vākšanas lapā katram likumam ir atvēlēta atsevišķa paraksta aile.

Kas drīkst piedalīties parakstu vākšanā?

Parakstu vākšanā drīkst piedalīties balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, sākot no 18 gadu vecuma.

Kāds dokuments jāuzrāda, piedaloties parakstu vākšanā?

Lai piedalītos parakstu vākšanā, jāuzrāda Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa personas apliecība.

Cik ilgi varēs parakstīties?

Parakstu vākšana ilgs 30 dienas, ieskaitot sestdienas, svētdienas un svētku dienas. Parakstu vākšanas vietas Latvijā būs atvērtas 4 stundas dienā pašvaldību vēlēšanu komisiju noteiktajā darba laikā.

Kur varēs parakstīties?

Parakstīties varēs pilsētu un novadu domju noteiktajās parakstu vākšanas vietās Latvijā, kā arī ārvalstīs – Latvijas Republikas vēstniecībās, ģenerālkonsulātos un konsulātos. Pašvaldībās parakstu vākšanas vietas tiks iekārtotas ar tādu aprēķinu, lai uz 10 000 vēlētāju būtu vismaz viena parakstu vākšanas vieta. Iespēja piedalīties parakstu vākšanā jānodrošina arī karavīriem un zemessargiem starptautisko operāciju rajonos. Parakstu vākšanā varēs piedalīties arī vēlētāji ieslodzījuma vietās. Informācija par parakstu vākšanas vietām no 15. janvāra būs pieejama Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā www.cvk.lv.

Cik parakstu jāsavāc?

Lai tiktu rīkota tautas nobalsošana par apturēto likumu atcelšanu, parakstu vākšanā jāpiedalās ne mazāk kā vienai desmitajai daļa  no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita jeb 154 868 vēlētājiem.

154 868 vēlētāju paraksti ir nepieciešami par katru no apturētajiem likumiem. Ja par kādu no likumiem tiks saņemts mazāks parakstu skaits, šis likums stāsies spēkā un par to tautas nobalsošana netiks rīkota.

Kad tiks paziņoti parakstu vākšanas rezultāti?

Pēc parakstu vākšanas beigām Centrālā vēlēšanu komisija saskaitīs parakstus un parakstu vākšanas rezultātu paziņos Valsts prezidentam un publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Plānots, parakstu vākšanas rezultātus paziņot 2020. gada 21. februārī.

Kad notiks tautas nobalsošana par apturētajiem likumprojektiem?

Ja parakstu vākšanā būs parakstījušies vismaz 154 868 vēlētāju, Centrālajai vēlēšanu komisijai trīs dienu laikā būs jāizsludina tautas nobalsošana, kurai jānotiek ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc izsludināšanas. Satversme paredz, ka tautas nobalsošana par apturētu likumu tomēr nenotiek, ja Saeima vēlreiz balso par šiem grozījumiem un tos pieņem ar ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visu deputātu balsīm.

Kad stāsies spēkā apturētie likumi?

Apturētie likumi tiks publicēti un stāsies spēkā, ja parakstu vākšanā par to nodošanu tautas nobalsošanai parakstīsies mazāk nekā 154 868 vēlētāju.

Cik izmaksās parakstu vākšana?

Parakstu vākšanai nepieciešami 914 870 eiro. Izmaksas ietver parakstu vākšanas lapu izgatavošanu, atalgojumu vēlēšanu komisijām un parakstu vācējiem, informatīvo materiālu sagatavošanu, uzziņu tālruņa darbības nodrošināšanu, vēlēšanu komisiju apmācību, transporta un sakaru izdevumus parakstu vākšanas sarīkošanai gan Latvijā, gan arī ārvalstīs.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti