Dalies:

Pandēmijas laikā Londonas latviešu kora diriģente mēģinājumus rīko tiešsaistē

Pandēmijas laikā Londonas latviešu kora diriģente mēģinājumus rīko tiešsaistē
Foto: Sandijs Skujins
  • 09. Apr. 2020

“Šis ir ļoti dīvains laiks mums visiem. Tas, ko, runājot ar citiem, esmu sapratusi - cilvēkiem visvairāk pietrūkst sociālā kontakta,” saka Andra Zobens-East, viena no Londonas latviešu kora diriģentēm. Iemesls, kādēļ latvieši ārzemēs veido sestdienas skoliņas, deju kopas, korus, novusa vakarus un sporta klubus, ir tieši vēlme būt kopā. Tas diasporas kopienai ir īpaši būtiski.

Tādēļ Andra laikā, kad klātienē tikties nav ļauts, tomēr atradusi veidu kā ik nedēļu vadīt Londonas latviešu kora mēģinājumus attālināti – ar tehnoloģiju palīdzību.

“Man šķita svarīgi to darīt, lai nezaudētu kopības sajūtu. Turklāt mēs kopš jaunā gada bijām iesākuši gatavot jaunu repertuāru. Mums parasti koncertu grafiks ir saspringts, sevišķi rudenī, kad notiek daudz pasākumu. Nereti neatliek laika jaunu repertuāru apgūt tā, lai tajā jūtamies ērti, stāsta Andra. “Janvārī, februārī mums beidzot bija sajūta – klau, nākamais pasākums ir tikai maijā! Tas ir kolosāli, jo mums ir 3-4 mēneši, lai sagatavotos.”

Lasītākās ziņas valstī

Taču tad sākās jaunā koronavīrusa pandēmija pasaulē, kas pārvilka svītru ne vien iecerētajai kultūras dienai Korbijā, bet arī kopīgai mēģināšanai. Dziesmas palika pusapgūtas. Andrai bija žēl aizlaist vējā koristu ieguldīto darbu. Pēc lielākas “klusēšanas pauzes” visiem koriem atsākt darbību būs grūti, saka Andra.

“Ja nelieto ķermeni un nesporto, tad ķermenis kļūst stīvs. Tieši tas pats ir ar dziedāšanu. Ja nelietojam balssaites pareizi, ja regulāri netrenējamies, tad tās “ierūsē”.”

Tāpēc viņa atrada veidu, kā mācīšanos turpināt.

Nedzirdamais koris

Līdz šim notikuši divi attālinātie mēģinājumi. Tā ir jauna pieredze visiem, ieskaitot diriģenti.

“Man personīgi izjūtas bija ļoti dīvainas, jo kā diriģentei vadīt mēģinājumu, kur tu nedzirdi, ko dara koristi, ir ļoti interesanti,” smejas Andra. “Ir vienkārši jāpieņam, ka tas, ko saki, tiks uzklausīts. Es, protams, mēģināšu veidot metodiku. Galvenais, ka cilvēki šobrīd turpina dziedāt.”

Andra gribētu pirmo kora mēģinājumu klātienē sākt ar tām dziesmām, ko tagad tiek apgūtas eksperimentālajos mēģinājumos.

“Būtu interesanti redzēt, vai šis process ir “nostrādājis”. Mēs to uzzināsim tikai tajā brīdī, kad varēsim atkal stāvēt vienā telpā un dziedāt visi kopā.”

Dot pienesumu jomās, kuras vari ietekmēt

Andra ir enerģiska un radoša, tādēļ visu laiku pavadīt mājās ir grūti. Londonas latviešu koris nav viņas vienīgais muzikālais projekts brīvajā laikā. Andra kopā ar draugu spēlē arī amatieru orķestrī, un šomēnes bija paredzēts liels koncerts, kuru abi ļoti gaidījuši.

“Bija grūti, kad tas datums pagājušajā nedēļā pagāja garām. Orķestris savā Whatsapp grupā tikai sarakstījās par to, cik visi bēdīgi, ka nevarējām kopā koncertēt. Ar vēl vienu kori man bija plānots viens koncerts aprīļa beigās. Man visa šī pietrūkst” atzīst Andra. 

Tas bija papildus faktors, kāpēc atrast veidu, kā nelaupīt satikšanās prieku Londonas latviešu kora dziedātājiem.

“Tas bija kaut kas, ko varēju ietekmēt. Sēdēt mājās un neko nedarīt nav manā stilā. Man ir vajadzīgi projekti un mērķi, tāda es esmu. Tāpēc tagad nedēļas nogalēs mans mērķis ir nodrošināt, ka korim nākamajā nedēļā būs, ko darīt. Sagatavoju materiālus. Cilvēki var klausīties ierakstus, lai mācītos izvēlētās dziesmas, un tamlīdzīgi,” enerģiski skaidro diriģente.

No orķestra mūziķiem par “personīgajiem gidiem” mūzikā

“Darbā pašreiz iet traki,” atzīst Andra. Viņas pamatdarbs ir Londonas Simfoniskajā orķestrī, kur Andra vada izglītības nodaļu. Šis ir viens no Londonas nodarbinātākajiem orķestriem.

“Protams, ka tagad visi mūsu pasākumi un koncerti ir atcelti. Līdz ar to [orķestra] finanses ir stipri ietekmētas, biļešu ieņēmumu nav. Mēs esam centušies atrast visu iespējamo palīdzību no valsts. Ir smagi.”

Taču orķestra menedžments nepaļaujas tikai uz valsts atbalstu. Daudz radošu risinājumu meklē arī pati komanda.

“Mēs mēģinām darīt, ko varam. Caur dažādiem digitāliem medijiem uzturēt saikni starp mūsu mūziķiem un sabiedrību. Piemēram, manā izglītības nozarē līdz šim esam paspējuši uzrīkot vienu attālinātu muzikālo nodarbību ģimenēm ar maziem bērniem,” stāsta Andra.

Savukārt orķestra klātienes uzstāšanās tagad aizstātas ar speciāli atlasītiem arhīva koncertiem, kurus var skatīties divreiz nedēļā – ceturtdienās un svētdienās – orķestra Youtube vietnē. Īpašā situācija devusi klausītājiem arī neparastu iespēju – tiešsaistē koncerta laikā uzdot jautājumus, uz kuriem atbild kāds no kolektīva darbiniekiem vai pat mūziķi paši, kļūstot klausītājiem teju par personīgiem gidiem mūzikas pasaulē.

“Tas sanāk ļoti interaktīvi. “Dzīvajā” koncertā tas nebūtu iespējams. Var komentāros uzdot jautājumu – kāpēc diriģents tagad dara tā? - un uzreiz saņemt atbildi. To dara arī daži no mūziķiem. Viņi nekoncertē, spiesti būt mājās, tāpēc paši skatās koncertus un atbild uz skatītāju jautājumiem. Tas ir forši,” priecājas Andra.

Informācija par šiem koncertiem atrodama Londonas Simfoniskā orķestra mājaslapā īpaši izveidotā sadaļā “Always playing”.

Mūzika – zāles pret skumjām

“Dienas, pat neskatoties uz to, ka visu laiku esmu mājās, ir ļoti nogurdinošas. Es pat teiktu – vairāk nekā tad, kad braucu uz darbu,” saka Andra. “Viss notiek citādāk, un tāpēc arī smadzenes jālieto pavisam citādāk. Katrs mazais darbiņš tagad šķiet neparasts un grūts. Tāpēc, kad tieku līdz nedēļas nogalei ir tāds, ah, beidzot varu atpūsties. Lai gan visu laiku taču esmu mājās.”

Šajā laikā Andra novēl cilvēkiem nezaudēt kontaktu. Dzīvojam laimīgā laikā, kad tehnoloģijas dod plašas iespējas sazināties.

“Pārbaudiet, vai jūsu draugiem un ģimenei viss ir kārtībā, jo visi ir tajā pašā laivā. Un vēl, tajos brīžos, kad es jūtos bēdīga par visu šo, es uzlieku mūziku, skatos kādu koncertu mājās. Mūzika ir viens no svarīgākajiem palīgiem, lai tiktu šim visam cauri.”

Latviesi.com sadarbībā ar Latvijas Institūtu veido kalendāru-platformu "Ar Latvijas vārdu pasaulē". Ārkārtējā stāvokļa laikā, mēs daudz vairāk informēsim par to, kā latvieši visā pasaulē turpina savas sabiedriskās aktivitātes arī interneta vidē.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti