Dalies:

Pandēmijas laikā aicina uz meditācijas nodarbībām tiešsaistē

Pandēmijas laikā aicina uz meditācijas nodarbībām tiešsaistē
  • 10. Apr. 2020

Laikā, kad visapkārt valda daudz satraukuma un problēmu, ir vērts laiku pa laikam savam prātam nospiest "restart" pogu un salikt domas pa plauktiņiem, saka meditācijas un jogas pasniedzēja Monta Vilumsone. Atbrīvots prāts ļaus labāk saprast, par kurām lietām tiešām vērts satraukties un kuras ir radījis pārāk liels sasprindzinājums. Tāpēc Monta pielāgojusies pašreizējiem apstākļiem un aicina cilvēkus ik rītu 15 minūtes meditēt tiešsaistē - pasniedzējas Facebook un Instagram kontos. Tā viņa uztur kontaktus ar saviem sekotājiem, jo - lai arī vairākus gadus dzīvojusi Kanādā, šobrīt koronavīrusa krīzes laikā sanācis palikt Latvijā.

- Cik sen nodarbojaties ar meditāciju un kāpēc tai pievērsāties? Ko tā devusi Jums personīgi?

Ar jogu nodarbojos jau kādu piekto gadu. Pievērsos, jo biju pārgājusi uz vieglāku ēšanas režīmu, un parastās aerobikas klases vai zumba man bija par grūtu. Tajā laikā dzīvoju Vankūverā un aizgāju uz Yoga-Thai Chi & Pilates nodarbību. Sajutos patīkami izvingrojusies, un bija arī daudz enerģijas.

Lasītākās ziņas

Pēc tam turpināju ik pa laikam praktizēt, kamēr satiku fantastiskas skolotājas, kam joga bija dzīves veids nevis tikai staipīšanās.

Man joga ir devusi ieskatu, ka mans ķermenis var justies lieliski, tas var justies viegli un forši un iet ikdienā ar pacilājumu. Sapratu, kā darbojas manas domas - kas ir ieprogramēts un paņemts no sabiedrības vai vietas, kur esmu dzīvojusi. Vissvarīgākais laikam ir pieņemt sevi visos aspektos - labajā, sliktajā, kad viss izdodas un kad nesanāk nekas.

 - Ar kādas formas meditāciju visvairāk aizraujaties?

Man vislabāk patīk sēdēt klusumā vai, kad liels nogurums, klausīties kādos brain waves un aizplūst kosmosā. Kad mācu, tad vadu cilvēkus caur dažādām vizualizācijām. Piemēram, sākam ar ķermeņa atbrīvošanu un elpas līdzsvarošanu, un tad pateicībā par visu, kas mums ir, mēs dažreiz iedodam spārnus savam iekšējam bērnam. Dažreiz vienkārši samīļojam sev tuvos un mīļos vai iztēlojamies sevi dodam citiem, daloties ar saviem talantiem, laiku, kopā būšanu.

 - Vai līdz krīzei pasniedzāt meditāciju ārī klātienē un vai tiešsaistes meditācija ir tieši šī brīža situācijas dēļ?

Lielākoties pasniedzu meditāciju klātienē, kad dzīvoju Panamā, kur pasniedzu arī jogu. Bet šajā situācijā bija cilvēki, kas man prasīja par meditāciju un vēlējās kādas minūtes dienā pasēdēt klusumā un atgriezties pie sevis, sajusties labi un saprast, ka var arī nebaidīties no visa, kas notiek apkārt. Tad vienkārši nospriedām laiku, un tagad katru rītu tiekamies un meditējam kopā.

 - Kāda veida meditāciju piedāvājat tiešsaistē un kā tā praktiski izpaužas?

Piedāvāju katru dienu ko mazliet savādāku, taču fokuss vienmēr ir uz elpu, klātesamību ķermenī un pateicību no sirds. Meditācija ir apmēram 15 minūtes, un pēc tam dažreiz arī padalamies, kā mums ir gājis un ko jutām. Šīs meditācijas noteikti izdosies jebkuram, un praktiski to var darīt caur Instagram vai Facebook - es pulkste 11:00 tur esmu tiešsaistē. Vēlāk Instagram video saglabājas 24 stundas, un arī Facebook video var apskatīties pēc ieraksta. Ja šis šķiet par grūtu, tad ir arī ieraksti, ko noklausīties Youtube, Spotify un iTunes. Cenšos, lai visiem sanāk kaut kur mieriņu atrast.

 - Kāpēc pašreiz cilvēkiem būtu vērtīgi meditēt?

Lai atgrieztu savu ķermeni mierā un labsajūtā. Ikdienā mēs nemanot esam pastāvīgā stresā un sasprindzinājumā - vai tas ir karantīnas dēļ vai arī uztraucoties par iespējamajām pārmaiņām. Mēs ieliekam sevi trauksmes stāvoklī. Meditācija ļauj atbrīvoties un uzlikt '' restart'' podziņu. Saprast, ka šeit un tagad viss ir kārtībā. Tas savukārt nodrošina labāku imūnsistēmu, nervu darbību un visu orgānu labāku darbību.

 - Kā visveiksmīgāk meditācijai pievērsties tiem, kuri nekad nav mēģinājuši?

Pamēģināt! Pieslēgties un paklausīties. Varat sev vienkārši pateikt - es tik tā, ieskriešu paklausīties, un tad jau redzēs. Vai arī, ja šķiet, ka domas būs par daudz - sakam sev, nu es tikai vienu minūtīti, un tad jau redzēs. Pamēģināt un ticēt, ka kaut kas jau izdosies!

Meditācija - tas nav tā, ka uzreiz mums visas domas izdzēšas un ne par ko nedomājam. Tas ir tāds darbiņš, lai tās sakārtotu, noliktu pareizajā plauktiņā vai virzienā un atgrieztu ķermenī labsajūtu - lai varam būt foršāki paši sev un sniegt to sevis foršo daļu saviem līdzcilvēkiem.

Latviesi.com sadarbībā ar Latvijas Institūtu veido kalendāru-platformu "Ar Latvijas vārdu pasaulē". Ārkārtējā stāvokļa laikā, mēs daudz vairāk informēsim par to, kā latvieši visā pasaulē turpina savas sabiedriskās aktivitātes arī interneta vidē.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti