Dalies:

Pērn Latvijas literatūras darbu izdošanai ārvalstīs piešķirti nepilni 139 tūkstoši eiro

Pērn Latvijas literatūras darbu izdošanai ārvalstīs piešķirti nepilni 139 tūkstoši eiro
  • 08. Jan. 2020

2019. gada augustā Latvijas literatūras eksporta platforma “Latvian Literature” uzsāka kampaņu “Nedzēs ārā!”, lai cīnītos par finansējumu savai pastāvēšanai nākotnē. Šim gadam nepieciešamo finansējumu Kultūras ministrija ir piešķīrusi, tāpēc laiks atskatīties uz to, kāpēc platformas darbība ir vispār nepieciešama jeb – pagājušā gada notikumiem skaitļos un faktos.

2019. gadā trīs grantu konkursu ietvaros tika atbalstīta Latvijas literatūras darbu tulkošana un izdošana ārvalstīs 138 829  eiro apmērā.  Finansējumu saņēma kopumā 28 ārvalstu izdevēji un 27 tulkotāji Latvijas autoru daiļdarbu pārtapšanai 25 valodās, tostarp arī franču, japāņu, tamilu, korejiešu, ķīniešu un citās. Visvairāk pagājušajā gadā atbalstītais darbs ir jau starptautisko atpazīstamību ieguvušais rakstnieces Noras Ikstenas romāns “Mātes piens”, kas finansējumu tulkošanai un izdošanai saņēmis 7 reizes. Detalizētāk ar atbalstītajiem darbiem iespējams iepazīties šeit: http://latvianliterature.lv/en/grants Ārvalstīs 2019. gada laikā iznākuši 29 Latvijas literatūras darbi.

Pagājušajā gadā 157 reizes Latvijas rakstnieki, tulkotāji, ilustratori, literārie aģenti, izdevēji un citi nozares profesionāļi apmeklēja literāros festivālus, seminārus, grāmatu tirgus, darbnīcas un citus profesionālās kapacitātes celšanas pasākumus. Latvija ar nacionālo stendu piedalījās 4 grāmatu tirgos – Londonā, Leipcigā, Boloņā un Frankfurtē – , bet Latvijas literatūras nozares pārstāvji apmeklēja vēl 11 grāmatu tirgus Viļņā, Prāgā, Parīzē, Krakovā, Helsinkos, Turku, Gēteborgā, Seulā, Šanhajā, Madridē un Šarjahā.

Lasītākās ziņas valstī

Platforma 2019. gadā organizēja 2 ārvalstu izdevēju, žurnālistu un festivālu organizatoru vizītes uz Latviju, kurās piedalījās kopumā 33 dalībnieki. Tāpat tika rīkota ikgadējā prozas tulkošanas darbnīca (9 dalībnieki), atdzejas darbnīca (7 dalībnieki), tulkotāju tikšanās (32 dalībnieki), kā arī 2 konferences par grāmatu dizainu un izdošanu “Conversations” (8 dalībnieki).

“Šogad mēs plānojam turpināt iesākto, tikai nu jau daudz stabilākā gaisotnē un ar iespēju radīt stratēģiskus plānus, veidot sadarbības un nospraust mērķus arī turpmākajiem “Latvian Literature” darba gadiem. Ceram Latvijas literatūras darbiem atrast vēl vairāk izdevēju no Eiropas un pasaules lielajām valodām, atvest uz Latviju nozares mediju žurnālistus un lielo litertūras festivālu rīkotājus, piesaistīt mūsu literatūrai vēl vairāk tulkotāju un pārsteigt grāmatu tirgu viesus ar jaunām kampaņas #iamintrovert aktivitātēm. Protams, nozares lielākais kopīgais mērķis ir nākotnē kļūt par Frankfurtes viesu valsti,” pastāstīja platformas “Latvian Literature” pārstāve Juta Pīrāga.

Par pagājušā gada nozīmīgāko notikumu platforma “Latvian Literature” uzskata uzsāktās sarunas par Latvijas potenciālo kļūšanu par Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valsti. Jau vēstīts, ka oktobrī Frankfurtē viesojās kultūras ministrs Nauris Puntulis, kurš tikās ar Frankfurtes grāmatu tirgus vadību un pārrunātu Latvijas iespēju iegūt šo statusu 5 līdz 6 gadu laikā. Novembrī Latvijā viesojās arī citu Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstu – Somijas, Gruzijas un Slovēnijas – pārstāvji, lai dalītos pieredzē, šādu dalību organizējot. Tāpat platforma lepojas ar saņemto Latvijas Dizaina gada balvu 2019.

Papildu informācija:

ANETE KONSTE E-pasts: info@latvianliterature.lv; Tālr. 26123819

Platforma “Latvian Literature” ir veidota ar mērķi veicināt Latvijas literatūras un grāmatniecības atpazīstamību un eksportu ārvalstīs, nodrošināt starptautisku sadarbību ar izdevējiem, aģentiem, tulkotājiem un organizācijām, kā arī piedāvāt visa veida informāciju par Latvijas autoriem, grāmatām un jaunumiem nozarē.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti