Dalies:

Lielbritānijas pētniecības intitūta rīkotā vebinārā slavē Latvijas sabiedrību

Lielbritānijas pētniecības intitūta rīkotā vebinārā slavē Latvijas sabiedrību
LETA/Zane Bitere
  • 14. May. 2020

Latvijas sabiedrības disciplinētība spēlējusi lielu lomu Covid-19 izplatības ierobežošanā Latvijā, trešdien Lielbritānijas domnīcas, Karaliskā apvienoto dienestu institūta vebinārā atzina gan aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), gan veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis. Karaliskais apvienoto dienestu institūts (The Royal United Services Institute) ir 1831.gadā dibināta neatkarīga domnīca, kas darbojas aizsardzības un drošības pētniecības jomā.

Pēc Dumpja paustā šajā tiešsaistes pasākumā, sabiedrības līdzdalība un disciplinētība ir augstāka nekā sākotnējos Covid-19 posmos Ziemeļitālijā novērotā. Primārais veiksmes aspekts cīņā pret Covid-19, viņaprāt, gan bijuši agrīni noteiktie drošības pasākumi. Tas darīts, apzinoties Latvijas veselības aprūpes sistēmas kapacitāti un pieejamās individuālo aizsardzības līdzekļu rezerves.

Skaidrojot Latvijas testēšanas pieeju, infektologs norādīja, ka patlaban primāri tiek strādāts pie skrīningu veikšanas jeb plašas testēšanas sociālās aprūpes centros un iestādēs, kur prioritāri būtu jāuztraucas par uzliesmojumu agrīnu konstatēšanu. Viens no secinājumiem, kas izriet no šādas pieejas - pastāv liels skaits asimptomātisku pacientu, norādīja Dumpis.

Lasītākās ziņas

Lūgts nosaukt citas valstis, kas, pēc infektologa domām, ir bijušas veiksmīgas Covid-19 izplatības kontrolēšanā, Dumpis minēja Slovākiju un Gruziju, piebilstot, ka arī Grieķija, kur līdzīgi kā Latvijā veselības aprūpes sistēma ir relatīvi vāja, ir virzījusies mums līdzīgā virzienā. 

Tikmēr aizsardzības ministrs tiešsaistes pasākumā vērtēja, ka liela nozīme Covid-19 izplatības ierobežošanā bijusi vairākiem apstākļiem - tam, ka Latvijas valdība uzticējusies epidemiologu un infektologu ieteikumiem, relatīvi mazajai populācijai un sabiedrības disciplinētībai.

Būtisku faktoru vidū Pabriks minēja arī Latvijas ģeopolitisko situāciju, kas, kā uzsvēra ministrs, jau pirms Covid-19 parādīšanās lika domāt plašāk un ārpus ierastajiem rāmjiem. Tāpat viņš minēja IT tehnoloģiju pieejamību, kas palīdz nodrošināt institūciju un uzņēmumu darbību arī pandēmijas laikos.

Aizvadītajā diennaktī Latvijā veikti 2199 Covid-19 testi, no kuriem tikai viens bijis pozitīvs. Kopumā līdz šim ir veikti 81 246 izmeklējumi uz Covid-19, no kuriem pozitīvs bijis 951 tests jeb nepilni 1,2% gadījumi no kopskaita. Stacionāros pašlaik ārstējas 31 pacients, no kuriem 29 ir ar vidēji smagu slimības gaitu, bet divi - ar smagu. Savukārt no stacionāriem līdz šim kopumā izrakstīti 111 pacienti. Latvijā līdz šim mirušas 19 ar Covid-19 saslimušas personas jeb 2% no atklātajiem inficētajiem.

No Covid-19 Latvijā līdz 12.maijam Latvijā bija izveseļojušās apmēram divas trešdaļas jeb 627 no saslimušajiem.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti