Dalies:

"Pabalstu savaldzinātie". Latvijas vientuļo vecāku dzīve Īrijā

"Pabalstu savaldzinātie".  Latvijas vientuļo vecāku dzīve Īrijā
Ekrānuzņēmums
  • 05. Nov. 2019

Latvijas Radio Ziņu dienests piedāvā jaunu multimediālu dokumentālo stāstu sēriju "Pabalstu savaldzinātie" par vientuļajiem vecākiem no Latvijas, kuri dzīvo Īrijas pabalstu sistēmas "valdzinājumā". No 5. līdz 7. novembrim plkst. 12:30 raidījumā "Īstenības izteiksme" Latvijas Radio 1 ēterā būs dzirdami trīs Īrijā dzīvojošu Latvijas sieviešu stāsti dokumentālās audio sērijās, kurus sagatavojusi Latvijas Radio ziņu dienesta žurnāliste Zane Mače un producente Justīne Savitska. Savukārt sociālajos tīklos un sabiedrisko mediju portālā lsm.lv būs pieejami video, kas tapuši sadarbībā ar režisoru Ivaru Zviedri. 

Pirmais stātsts ir par Kristīni ir no Liepājas. Viņa vairāk nekā 15 gadus dzīvo Īrijā. Kristīnei ir 9 gadus vecs dēls, kurš iet skolā. Attiecības ar dēla tēvu beidzās vēl pirms bērns piedzima. Kristīne tāpat kā citi vientuļie vecāki Īrijā saņem dāsnus pabalstus. Bet viņai ir arī draugs.  Kristīne saņem skolas pabalstu, kā arī vientuļās mātes pabalstu. Vienvecāki var pretendēt uz sociālo māju. Kristīnei tās vēl nav, bet ir īres pabalsts. Jo zemāki ienākumi, jo mazāk par īres dzīvesvietu jāmaksā. Šis ir stāsts par latviešu sievietes dzīvi Īrijas sociālajā sistēmā, kur nauda mudina pārus nedzīvot zem viena jumta. Latvijas Radio Kristīni satika nejauši.

Lasītākās ziņas valstī

"Latvijā jau gadiem runā par izceļojušajiem tautiešiem. Tomēr nepamet sajūta, ka uz aizbraukušajiem skatāmies kā uz pazudušu cilvēku vienībām, kuras jādabū atpakaļ, nevis kā uz cilvēkiem, kuri nolēmuši savu dzīvi veidot citā ES valstī. No sociālās puses, manuprāt, aizbraucēju dzīves līdz šim medijos nebija apskatītas. Pievērsos tieši vientuļajiem vecākiem, jo gan Latvijā, gan Īrijā šī sociālā grupa ir pakļauta nabadzības riskam. Taču īri savu sistēmu ir uzbūvējuši tā, ka Īrijā vientuļajiem vecākiem audzināt bērnus ir vieglāk nekā Latvijā, tomēr viņu sistēma, iespējams, nemotivē strādāt un maksāt nodokļus un dzīvot ar savu partneri zem viena jumta," stāsta Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente Zane Mače.

Dati liecina, ka 2018. gadā viena vecāka ģimenes pabalstu Īrijā saņēma vairāk nekā 39 tūkstoši cilvēku. Lielākā daļa, gandrīz 34 tūkstoši, ir īri. Ja salīdzina ar divu vecāku ģimenēm, tas nav daudz. Pēdējā tautas skaitīšana 2016. gadā rāda, ka kopumā Īrijā ir vairāk nekā miljons ģimeņu. Neraugoties uz to, valsts šai nelielajai viena vecāka ģimeņu grupai palīdz. Latvijā viena vecāka ģimenēm nav īpaša atbalsta, ja neskaita apgādnieka zaudējuma pensiju un uzturlīdzekļus no uzturlīdzekļu garantijas fonda.

Sarunas ar pabalsta saņēmējiem liek uzdot jautājumus, vai Īrijas pabalstu sistēma nav pārspīleti dāsna, nekavē cilvēkus aktīvi meklēt darbu un vai tās uzstādītie noteikumi neveido mākslīgi šķirtas ģimenes? Pateicoties Ivaram Zviedrim, tikšanās ar vientuļajām mātēm, kuras dzīvo Īrijā, ir iemūžinātas video. Tie atklāj gan latviešu dzīves stāstus, gan Īrijas sociālas sistēmas īpatnības. Plašāk par Kristīnes sadzīvi lasi sabiedrisko mediju portālā lsm.lv un klausies Latvijas Radio raidījumā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti