Dalies:

Obligātie un iespējamie nodokļi, kas jāmaksā dzīvojot Vācijā

Obligātie un iespējamie nodokļi, kas jāmaksā dzīvojot Vācijā
Shutterstock
  • 12. Jan. 2020

Zane Zālīte, dzīvo Vācijā piekto gadu. “Kad devos deklarēt dzīvesvietu, man vaicāja, vai esmu ticīga. Godīgi atbildēju ar “jā”, lai arī svētdienās Latvijā uz dievkalpojumiem negāju, taču kristīta esmu. Māsa vēlāk teica: “stulbā, tev tagad būs jāmaksā baznīcas nodoklis! Vienīgais labums - varbūt būs lētāk tevi apglabāt, kad nomirsi.” Baznīcas nodoklis kopumā ir laba lieta, jo tas nonāk slimnīcu un labdarības iestāžu budžetā. Kad uzzināju, ka pastāv iespēja no nodokļa atteikties,  darīju to, samaksājot 30 eiro. Ar GEZ Gebūhr jeb Rundfunkbeitrag iesaku nejokoties, jo, kad nebiju samaksājusi pusgadu, kas ir ap 120 eiro, mani iedeva parādpiedziņai. Tā kā skaitos maznodrošināta, nokārtoju, ka GEZ man nav jāmaksā.

Nodokļu Vācijā ir daudz. Lielākā daļa no tiem visā valstī ir vienādi, taču daži darbojas tikai konkrētās pavalstīs vai pilsētās. Piemēram, nodoklis suņu īpašniekiem (Hunde-Steuer) ir gandrīz visā Vācijā, taču katra pavalsts var izlemt, vai vajag to maksāt, un cik lielu. Par vairākiem suņiem maksā lielāku nodokli. Suņu nodoklis nav, piemēram, Ešbornā. Izvēles nodoklis ir ticības nodoklis (Kirchen Steuer) un tas jāmaksā, ja cilvēks ir piederīgs kādai konfesijai un nav svarīgi, vai apmeklē baznīcu, vai ne. Jo vairāk pelna, jo lielāks nodoklis jānomaksā. Transportlīdzekļa nodoklis (Kraft-Fahrzeug-Steuer) ir jāmaksā tiem, kam ir auto vai motorollers. Par auto esamību jāziņo vietējās domē Zulassungs-Behörde, kur noteiks nodokļa likmi, atkarībā no transportlīdzekļa masas. 

Obligātie nodokļi

Lasītākās ziņas valstī

Ienākuma nodoklis (Einkommen-Steuer) ir jāmaksā gan privātpersonām, gan uzņēmumiem, kuri pelna. Ne visi cilvēki maksā vienādu ienākuma nodokļa summu: tie, kuri pelna daudz, tiem arī nodoklis ir lielāks. Nodokļa likmi aprēķina Finanzamt, un reizi gadā tam jāziņo par saviem ieņēmumiem (Einkommen-Steuer Erklarung) Ar algas nodokli (Lohn Steuer) aplikti ir tie, kuri Vācijā strādā un to maksā darba ņēmējs, nosūtot konkrētu summu ik mēnesi Finanzamt. Ne visi maksā vienādu summu, tā atkarīga no nodokļu klases, kas piešķirta cilvēkam: tās ir atšķirīgas cilvēkiem ar un bez bērniem, precējies vai nē.

Reizēm darba devējs maksā lielāku algas nodokli nekā prasa Finanzamt, tad darba ņēmējs var atgūt to daļu, iesniedzot Einkommen-Steuer-Erklärung. Apgrozījuma nodokli (Umsatz Steuer) maksā iepērkoties. Čekā tas nav pamanāms, jo cilvēks pērk preces, taču nodokli nomaksā veikals. Patēriņa nodokli (Verbraucht Steuer) nekad nemaksā vienu pašu, visticamāk, kopā ar PVN (Mehrwertsteuer). Ar patēriņa nodokli ir apliktas konkrētas preču grupas: cigaretes, kafija, elektrība, degviela, alkohols (alus un dzirkstošie alkoholiskie dzērieni). 

Rundfunkbeitrag ir obligātais maksājums, kas attiecas uz ikvienu mājsaimniecību. Tie ir 17.50 eiro mēnesī, kas nonāk sabiedriskajiem medijiem (ZDF, ARD, Deutschlandradio). Veselības vai sociālu problēmu skartajiem nodoklis nav jāmaksā. Rundfunkbeitrag jāmaksā neatkarīgi no tā vai mājās ir vai nav televizors.

 

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti