Dalies:

Nošvīkst mani goda brunči, pār pagalmu pārejot jeb kā tautiskos brunčus darināja Briselē

 Nošvīkst mani goda brunči, pār pagalmu pārejot jeb kā tautiskos brunčus darināja Briselē
  • 29. Jan. 2018

Gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, entuziasma un enerģijas pilnas latvietes no Beniluksa valstīm ir apņēmušās apgūt senās prasmes un nolēmušas pašas darināt savus tautastērpus. Tāpēc vairākas aktīvas briselietes nolēma veidot meistarklašu ciklu “Sagaidi dzimšanas dienu tautastērpā!” Un pirmais projekts “NOŠVĪKST MANI GODA BRUNČI, PĀR PAGALMU PĀREJOT jeb brunču darināšana’’ tika pieteikts Ārlietu ministrijas finansiālam atbalstam. Projekta mērķis bija izprast seno amatu prasmes, apgūt zināšanas par tautastērpa valkāšanas un komplektēšanas pamatprincipiem, kā arī pašām uzšūt savus brunčus.

Jāpiebilst, ka sākotnējā ideja radās divām briselietēm – Andrai un Laumai, kas Minsterē piedalījās pastalu darināšanas seminārā. Un tad jau atlika vien šo ideju par savu tautastērpu pateikt citām briselietēm, lai doma par ko taustāmu varētu piepildīties. Brunču meistarklases sagatavošanas process sākās jau pagājušā gada novembrī, kad notika konsultācijas ar vairākām tautastērpu meistarēm. Brīvprātīgās organizatores bija priecīgas, ka Alsungas rokdarbniece un darbmācības skolotāja Laila Puķīte laipni piekrita atbraukt uz Briseli un nodot savas zināšanas un prasmes citiem, jo nav jau noslēpums, ka tautastērpu meistari Latvijā šogad ir īpaši aizņemti. Kad gada beigās Ārlietu ministrija apstiprināja šo projektu, sākās nopietns un saspringts informēšanas un koordinēšanas darbs. Svarīgākais bija materiālu – tautisko brunču audumu – sagādāšana. Par laimi, sadarbībā ar aušanas studiju ”Vēverīšas”, Tukuma un Alsungas audējām, tautastērpu studijām ”Senā Klēts”, “Rūja” un ”Limbažu tīne” bija iespējams dalībniecēm piedāvāt daudzus un dažādus brunču audumus. Meistarklases dalībnieces visvairāk izvēlējās Kurzemes un Vidzemes puses audumus: Nīca, Saka, Alsunga, Nurmuiža, Džūkste, Liepa, Limbaži, Cēsis, Piebalga, Ogre, kā arī dažādus lībiešu brunčus.

Meistarklases notika divas dienas. Pirmajā teorētiskajā nodarbībā (20.01.2018.) par etnogrāfiskā tērpa brunču darināšanu piedalījās 24 dažādu paaudžu dalībnieces no Beļģijas un Luksemburgas. Otrajā praktiskajā tērpu darināšanas meistarklasē (20. un 21.01.2018.) piedalījās 15 dalībnieces, darinot savus tautastērpa brunčus, kā arī konsultējoties par paaudžu paaudzēs saglabāto un tālāk nodoto tautisko brunču restaurācijas vai pāršūšanas metodēm un iespējām.

Rokdarbniece Laila Puķīte dalībniecēm sniedza ieskatu tradicionālā tautastērpa attīstības vēsturē, darināšanas, komplektēšanas un valkāšanas pamatprincipos. Īpašu uzmanību meistare veltīja biežāk pieļautajām kļūdām, valkājot tautastērpu, kā arī pastāstīja par tendencēm arheoloģiskā un etnogrāfiskā tērpa elementus iekļaut mūsdienu sievietes ikdienas un svētku garderobē, kas bija īpaši aktuāls jautājums auditorijas jaunākajām dalībniecēm. Nodarbību laikā dalībniecēm bija iespēja iepazīties ar meistares sagatavotās prezentācijas materiāliem, fotogrāfijām, tērpu aprakstiem. Projekta brīvprātīgās organizatores sarūpēja grāmatas un bukletus par tautastērpiem un rokdarbiem, kā arī bija iespēja iepazīties ar žurnāla “Praktiskie rokdarbi” izdevumiem. Tāpat tika piedāvāta iespēja aplūkot gatavus dažādos laikos tapušus un dažādiem novadiem un apdzīvotām vietām raksturīgus etnogrāfiskā tērpa brunčus. Meistarklases laikā dalībnieces lielu interesi izrādīja viena par otras izvēlētajiem un organizatoru sarūpētajiem dažādajiem brunču audumiem. Tā bija iespēja apskatīt īstus audumus, salīdzināt tos ar grāmatās publicētajām fotogrāfijām un to apraktiem.

Praktiskajā meistarklasē 15 dalībnieces darināja savus brunčus, savukārt klātesošajiem mazajiem bērniem bija iespēja krāsojamajās lapās izkrāsot latviešu tautastērpus, aplūkojiet pieejamos materiālus, tādējādi radot interesi par mammu veikto darbu meistarklases laikā. Dalībnieču vidū bija arī rokdarbniece Dace Ulmane no Briseles, un viņa laipni dalījās ar savu padomu un palīdzēja meitenēm apgūt šūšanas iemaņas. Jāatzīmē, ka meistarklases laikā izveidojās ļoti sirsnīga un darbīga vide, dalībnieces viena otru atbalstīja gan morāli, gan praktiski, tāpēc vairāku brunču šūšanu izdevās pabeigt iecerētāja laikā, savukārt pārējām dalībniecēm mājās palika veicami tikai nelieli nobeiguma darbi. Līdz ar to ikviena praktiskās nodarbības dalībniece ir uzšuvusi sev tautiskos brunčus, kas ir pirmais solis sava tautastērpa darināšanā. Jāatzīmē arī, ka vairums dalībnieču iepriekš ar šūšanu nebija nodarbojušās, līdz ar to apgūta ne vien senā šūšanas prasme, bet apgūtas arī vispārīgas un noderīgas iemaņas auduma piegriešanā, šūšanā, izšūšanā un šujmašīnas lietošanā. Šīs prasmes būs iespējams nodot tālāk nākamajām paaudzēm, jo dalībnieku vidū bija arī Briseles Latviešu sestdienas skoliņas brīvprātīgās atbalstītājas.

Par skaistajām bildēm parūpējās profesionāla fotogrāfe Ilze Goldsteina, kas paguva ne tikai savus brunčus uzšūt, bet arī iemūžināt aizraujošo nedēļas nogali. Viņas fotogrāfijas iespējams apskatīt šeit.

Lasītākās ziņas valstī

Projekta organizatores un dalībnieces domā, ka mērķi tika pilnībā sasniegti, jo atsaucība dalībai pirmajā meistarklasē bija liela (plānojām 20 dalībnieces, ieradās 24) un entuziasms ķerties pie senā amata apgūšanas pašu dalībnieču rokām mūsdienu kontekstā bija necerēts. Ņemot vērā veiksmīgo projekta norisi, dalībnieces pauda interesi piedalīties arī nākamajās iecerētajās cikla meistarklasēs – par pastalu darināšanu, kreklu šūšanu, vainadziņu pērļošanu, zeķu adīšanu un jostu aušanu.

Raksta autores: Ilze Vesere un Andra Baltmane

Foto: Ilze Goldsteina

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti