Dalies:

Noslēgušies Latviešu kultūras svētki Īrijā

  • 13. May. 2020
Noslēgušies Latviešu kultūras svētki Īrijā
Noslēgušies Latviešu kultūras svētki Īrijā
Noslēgušies Latviešu kultūras svētki Īrijā
Noslēgušies Latviešu kultūras svētki Īrijā

Šī gada virtuālie Latviešu kultūras svētki Īrijā vēstures lappusēs tiks ierakstīti kā īpaši, jo pandēmijas dēļ tos veidoja virtuālais gājiens ar dalībnieku fotogrāfijām. Kopumā tika iesūtīts vairāk nekā divi tūkstoši fotogrāfiju, taču Facebook vietnes ierobežojumi organizatoriem atļāva publicēt tikai 80 fotogrāfiju no katriem svētkiem. 

Latviešu kultūras svētki Īrijā jau ir atpazīstama tradīcija. Pirmie svētki notika jau 2011. gada maijā. Idejas autori ir Inguna Grietiņa-Dārziņa un Pēteris Kārlis Elferts, bet svētkus uzsāka organizēt Latviešu biedrības Īrijā koris “eLVé” un no 2015. gada sadarbībā ar LR vēstniecību Īrijā un Temple bar company tos turpina organizēt Latviešu biedrība Īrijā. 

Inguna Grietiņa-Dārziņa stāsta, ka Latviešu kultūras svētku Īrijā mērķis ir pulcināt vienkopus visas Īrijas un Ziemeļīrijas latviešu kultūras kopas un skolas, lai kopīgi svinētu Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu, 4. maiju, un mītnes zemes ļaudīm un tūristiem stāstītu par Latviju un tās kultūru. Ar katru gadu kultūras svētki attīstās - no dažiem sarīkojumiem pirmajā gadā līdz vairāku dienu svētkiem, kuros notiek pat desmit un vairāk sarīkojumu pēdējos gados. Tomēr nemainīga svētku vērtība katru gadu ir bijis Lielkoncerts un Amatnieku, ēdienu gatavotāju tirdziņš Dublinas vecpilsētā, danči Dublinas vecpilsētas krodziņā un katru otro gadu Svētku gājiens. 

Lasītākās ziņas valstī

Inguna Grietiņa-Dārziņa uzsver: “Prieks, ka pēc Īrijas piemēra šādus svētkus uzsāka organizēt arī citviet Eiropā, izaugot līdz Reģionālajiem Kultūras svētkiem Eiropā un Eiropas Latviešu kultūras svētkiem.”

I. Grietiņa-Dārziņa stāsta, ka kopā ar Īrijas un Ziemeļīrijas māksliniekiem katru gadu kultūras svētkos uzstājas arī viesi. Svētkos piedalījušies tādi mākslinieki kā Ivars Cinkuss, Kristīne Kārkle, Zane Šmite, Marija Bērziņa, Aigars Grauba, Dzintra Geka, māsas Dimantas, Hāgenskalna muzikanti, Agita Ikauniece-Rimšēviča, Aira Birziņa un citi. Latviešu kultūras svētkus Īrijā ar savu klatbūtni pagodinājuši: LR kultūras ministre (2013.-2019.) Dace Melbārde, Dziesmu un Deju svētku izpilddirektore (2018) Eva Juhņēviča, LR Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieki, Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji, LR vēstnieki Īrijā, Dublinas pilsētas mēri. Svētkos piedalījušās mākslinieciskās kopas arī no Latvijas, Zviedrijas, Vācijas, Beļģijas, Lielbritānijas un šogad, 2020. gadā, no Kanādas. 

Un nu jau rīkotāji un dalībnieki ar lielu nepacietību gaida desmitos latviešu kultūras svētkus Īrijā, kuri notiks 2021. gada maijā!

Viss par Latviešu kultūras svētkiem Īrijā.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti