Dalies:

Noslēgusies jubilejas sezona Eiropas Vasaras skolā

Noslēgusies jubilejas sezona Eiropas Vasaras skolā
EVS
  • 15. Aug. 2019

No 28.jūlija līdz 11.augustam Dikļu pagastā norisinājās Eiropas vasaras skolas jubilejas nometne.   

 Eiropas Vasaras skola ir 1979. gadā Vācijā iesākta tradīcija, kas aicināja latviešu bērnus no dažādām valstīm, lai stiprinātu latvisko identitāti, apgūtu tradīcijas un veicinātu sadraudzību starp jauniešiem. Tai bija arī mērķis piesaistīt skolēnus Minsteres latviešu ģimnāzijai. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas vasaras skola notikusi dažādās Latvijas vietās un tajā iesaistās arī Latvijā dzīvojošie bērni. 

Lasītākās ziņas valstī

Eiropas Vasaras skolas 40.jubilejas gadā dalībnieki, kā arī skolotāju un audzinātāju komanda tika laipni uzņemta Dikļu pagastā, Dauguļu skolā, kura uz divām nedēļām kļva par mūsu mājām. 

 Šogad nometnē no teju simt gribētājiem tika uzņemti 54 jaunieši vecumā no 11 līdz 16 gadiem. Mītnes zemes - Latvija, plaši pārstāvēta Eiropa - Apvienotā Karaliste, Īrija, Igaunija, Luksemburga, Vācija, Nīderlande, Spānija, Zviedrija, un Francija, šogad pirmo reizi arī dalībnieki no eksotiskām zemēm – Azerbaidžāna, Katara, Omāna.

Dalībniekiem labi justies un uzturēt EVS garu palīdzēja 9 brīvprātīgo jauniešu komanda, kuri lielākā daļa paši izauguši no EVS. Četri skolotāji rīta cēlienā vadīja interaktīvas nodarbības latviešu valodā, Latvijas vēsturē, ģeogrāfijā un sociālajās zinībās. 

Jau ceļā uz nometnes vietu pāris stundās tika iepazīstas Cēsis – vispirms komandu orientēšanās spēlē Viduslaiku spēles un pēc tam, apskatot multimediālo izstādi Cēsu pils stāsts. 

Pievakarē jau bijām Dauguļos un ilgi gaidītais vasaras piedzīvojums varēja sākties. 

Atklāšanas pasākumā svētdienas vakarā galvenais uzdevums bija iepazīsties ar EVS jaunpienācējiem. Jautrā garā notika dažādas iesildošas spēles, kuru laikā tiešām lielākā daļa dalībnieku jau sāka atcerēties pārējo vārdus.  

EVS ir senas tradīcijas, no kurām nemainīga ir karoga uzvilkšana ar dziesmu no rīta un nolaišana vakarā. Tās tika pildītas arī šogad. 

Pirmdienā jau sākās nopietns darbs mācību stundās. Šogad bija trīs klases, kuras atbilstoši vecumam apguva latviešu valodu skolotājas Ilona Bohānes vadībā, Latvijas trīs atmodas vēstures stundās mācīja  Inese Berga, dabas zinības gan klasē, gan pļavā aicināja apgūt Morics Roberts Mūrnieks, bet sevi saprast un izpaust ar drāmas palīdzību palīdzēja Daugavpils teātra aktieri Inese Ivulāne – Mežale un Ritvars Gailums.  

Pirmā diena noritēja vides zīmē – no rīta dabas zinību stundās viesojās vieslektore Katrīna Povidisa- Delefosse, kura Dienviddānijas universitātē ieguvusi doktora grādu jūras botānikā un bioģeoķīmijā.   Tika runāts par klimata izmaiņām, cilvēka atstāto oglekļa pēdu, diskutēts, ko var savā ikdienā mainīt katrs no mums, lai saglabātu mūsu planētu arī nākamajām paaudzēm. 

Pēcpusdienā turpinājās vides tēma – visi devāmies uz Tehnoloģiju parku „Urda”, kurā gan tikām iepazīstināti ar atkritumu šķirošanas poligonu, gan meža takā atpazinām dažādos kokus, sēnes un putnus, gan paši izgatavojām smaržīgu vannas bumbu. 

Pievakarē - interešu grupas: māksla, kurā tapa apgleznoti krekli teātra izrādei, bet kokapstrādes nodarbībās pie skolotāja Zigmāra Gūta dalībnieki darināja latvju zīmēm rotātas koka kastītes un sviesta nazīšus. Sportiskajiem arī divi piedāvājumi: zābaku nometne stipriniekiem un šogad arī orientēšanās Latvijas izlases dalībnieces Līgas Valdmanes vadībā. Tika veidota arī nometnes avīze, dažādas tēmas apspriestas debašu grupā, mūzika interesentiem un teātris, lai palīdzētu labāk apgūt lomas izrādes galvenajiem varoņiem. 

Kora skolotāja Nora Žeigure pārbaudīja balsis un sadalīja visus divos koros, paralēli Nora Zīlāne gatavoja deju priekšnesumus noslēguma pasākumam.  

Jau no otrdienas nometne iegāja tradicionālajā ritmā – no rīta stundas, pēcpusdienā koris, dejošana, sports. Vakaros – vakara pasākumi - karoga spēle, mēmais šovs, mantiņu meklēšana, dziesmu kari, deju kaujas, parāde, kvizz vakars, perfektais pārītis un citi.  

Nometnes vieta sniedza mums ne tikai naktsmājas, bet arī idejas nometnes nodarbību tematikai – netālu esošajā Dikļu ciemā pirms 200 gadiem notika pirmā teātra izrāde latviešu valodā, turpat arī 1864. gadā pirmā latviešu dziesmu diena - Dziesmu svētku aizsākums. Šī gada jubilārs – daudzu populāru Imanta Kalniņa dziesmu tekstu , dzejas un prozas autors – Viks (Viktors Kalniņš) arī jau daudzus gadus mīt Dikļu pagastā un parkā ir Vika pasaku taka. Tāpēc tika izlemts teātra nodarbībās veidot izrādi par Tīdžerēna Ņuka dzīves piedzīvojumiem un pieaugšanu. Latviešu valodas stundās tika analizēts Ņuka raksturs un citu viedokļi par viņu. Pētot pasakas tēlus un viņu attiecības,  apgūta un papildināta latviešu valoda, slīpētas sadarbības prasmes, un daudzos atklāti līdz šim neapjausti talanti.   

Piektdienā pēc ballītes visus pārsteidza došanās nakts pārgājienā - šoreiz tā tematika Latvijas atbrīvošanās cīņas 2019. gadā. Norisi tradicionāli palīdzēja organizēt un vadīt arī iepriekšējo gadu dalībnieki. Noguruši, netīri, bet ļoti apmierināti visu komandu dalībnieki rīta pusē atgriezās no meža. 

Sestdiena ritēja sportiskā garā, jo notika olimpiāde, kurā piedalījās arī Zvaigznes – bijušie EVSnieki. Bet svētdien – atpūta no mācībām ar ekskursiju uz Valmieru, kuras pirmajā daļā notika komandu sacensības dažādos atjautības un veiklības uzdevumos, bet pēcpusdienā visus priecēja izklaides Sajūtu parka koku takā ar nobraucieniem pāri Gaujai un baskāju takā.

Otrā nometnes nedēļa turpināja pirmajā iesāktos darbus. Tomēr tajā ļoti īpaša bija otrdiena, kad devāmies uz Rīgu. 

Sadarbībā ar LIAA ( Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra) un organizāciju Latvija strādā tie, kuriem 14+ devās iepazīt Tele2 uzņēmumu un Swedbank galveno ēku. 

Apmeklējot Tele2, jauniešiem bija lieliska iespēja redzēt darbu modernā tehnoloģiju uzņēmumā, kas domā ne tikai par to, ko piedāvā un reklamē saviem klientiem, bet arī pievērš lielu uzmanību savai darbā videi un darbinieku labklājībai.

Jaunieši atzina, ka šāds biroja darbs un iekārtojums ievērojami atšķiras no tā, ko parasti var iedomāties. Tāpēc tas pozitīvi uzrunāja, īpaši jaunos cilvēkus, kam noteikti nākotnē varētu būt vēlme iesaistīties tik moderni, plaši un tālredzīgi domājošā uzņēmumā.

Swedbankā, savukārt, pēc īsas iepazīšanās tika piedāvāts darbs grupās, kur interaktīvos  uzdevumos tika piedāvāts domāt, kritiski vērtēt un risināt potenciāli reālas dzīves situācijas finansu jomā. Swedbank iepazīstināja ar savu kompāniju kā iespējamu darba devēju daudzās jomās, galveno uzsvaru liekot uz personīgo izaugsmi un prasmju paplašināšanu. Elpu aizraujošs bija arī skats uz Vecrīgu pa divdesmit sestā stāva logu. 

Savukārt, jaunākā grupa gides pavadībā iepazina ļoti daudzpusīgo un interesanto izstādi Latvijas gadsimts Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. 

Īpašu šo dienu darīja viesošanās Rīgas pilī, kur mums ir gods būt Valsts prezidenta Egila Levita viesiem. Klausījāmies viņa uzrunu, kopīgi fotografējāmies un pēc tam izstaigājam Rīgas pili. 

Vakarā vēl īsa vizīte Siguldā – Jāņa tirgū, kur mūs ar gardu maltīti – milzīgiem kebabiem cienāja Kebab faktory, bet brīdi vēlāk – Siguldas biznesa inkubatorā iepazināmies jaunu privāto uzņēmumu Stirna un avokado – tā īpašniece pastāstīja par savu vīziju un ceļa sākumu pārtikas ražošanas biznesā un cienāja  ar maigu saldo ēdienu. 

Turpmākās dienas pagāja intensīvi gatavojoties noslēguma pasākumam – izlaidumam. 

Teātris, koris, dejotāji – visi slīpēja priekšnesumus. Mākslinieki radīja tērpus un dekorācijas, avīze tika nodota drukai, pabeigti darbiņi kokapstrādes grupā. Mācību stundās tapušas prezentācijas par EVS paveikto. 

Kopmēģinājumi, telpu kārtošana, tekstu atkārtošana... Izstādē skatāms viss vizuālais materiāls, kas tapis mācību stundās - veltījumi Baltijas ceļam – 30, Ņuka dzīvesstāsta un rakstura pētījumi, dabas zinībās padarītais un arī dalībnieku rakstītie sveicieni EVS 40. jubilejā. 

Un nu klāt arī izlaiduma diena – 

svētku uzrunas teica viesi – Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, kura bērni šogad un daudzkārt pirms tam bijuši EVS dalībnieku vidū, Izglītības un Zinātnes ministrijas pārstāve Gunta Arāja, Eiropas latviešu apvienības priekšsēdētāja Elīna Pinto, EVS padomes vārdā – Maksimilians Bērziņš. 

Teātra izrādē Tīdžerēnu Ņuku trīs paaudzēs lieliski spēlēja Vidvuds Ingus Kākulis, Markuss Izotovs un Emīls Pēteris Kalniņš. Emīls šogad arī saņēma EVS ceļojošo kausu par nopelniem EVS gara uzturēšanā. Savukārt, Laimas Speakman – Brown piemiņas balvu Laimas lapiņa par labāko progresu latviešu valodā godam nopelnījis Zviedrijas latvietis Mārtiņš Jonsons.  

Lielais un mazais koris dziedāja dziesmas ar Vika vārdiem, latviešu tautas dziesmas un nu jau tradicionāli – Renāra Kaupera un Ingas Cipes „Mana dziesma” kopkora sniegumā izskanēja EVS  beidzēja – šoreiz Jūlijas Harms vadībā. 

Pēc brīža visi sporta laukumā ( jo arī zāle ir par mazu pussimtam dejotāju) varēja vērot lieliski izstrādāto deju priekšnesumu, kurā 2 dejas dejoja grupas atsevišķi, bet vienā piedalījās visi dalībnieki un arī daļa audzinātāju.

Liels paldies visiem skolotājiem, interešu grupu vadītājiem, izrādes režisoram! 

Liels paldies audzinātāju komandai Kārļa Svilana vadībā – Ameliai Bekhus, Elizabetei Kolbjer, Elsai Tirs, Līnai Landegrenai, Luīzai Bērziņai, Norai Zīlānei, Otomāram Kariņam, Rūdolfam Selgam, bez kuriem EVS nebūtu bijis tik prieka pilns! Īpašai paldies Ameliai par ļoti izteiksmīgo jubilejas krekla dizainu!

Liels paldies Izglītības un Zinātnes ministrijai par finansiālu atbalstu, lai EVS mācību saturs un interešu grupu piedāvājums varētu notikt tik bagātīgs un kvalitatīvs! 

Liels paldies EVS padomei par milzīgo brīvprātīgo darbu visa gada garumā domājot, plānojot, organizējot un saskaņojot! 

Un, protams, vislielākais paldies EVS dalībniekiem par interesi, aktivitāti, izturību un ieguldīto darbu, lai EVS ar jaunu spēku un sparu iesoļotu nākamajā desmitgadē!

Autore: Ilze Atardo

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti