Dalies:

Norvēģijas teroraktu upuru piemiņai – arī latviešu mākslinieces kalta roze

Norvēģijas teroraktu upuru piemiņai  – arī latviešu mākslinieces kalta roze
www.jernrosene.no
  • 28. Sep. 2019

Kopš asiņainākās traģēdijas Norvēģijas vēsturē, kad teroraktos Oslo pilsētā un Ūtejas salā tika nogalināti 77 cilvēki, bet simtiem ievainoti, pagājuši vairāk nekā 8 gadi, un šodien tiek atklāts piemineklis traģēdijas upuru piemiņai. 1000 dzelzs rozes pie Oslo Doma baznīcas vienmēr atgādinās, ko Norvēģijai un pasaulei nodarīja Anderss Bērings Breivīks. Viena no šīm rozēm ir latviešu mākslinieces Kristīnes Lagzdas Hāpanenas darināta.

Mākslas projektu “The IronRoses” iniciēja Tobe Malms un Tone Merks Karlsruds pēc šausminošajiem uzbrukumiem 2011. gada 22. jūlijā. Viņus aizkustināja rožu jūra, kas ieskāva Oslo katedrāli un burtiski appludināja pilsētas ielas turpmākajās dienās. Iedvesmojoties no spontānas svešinieku solidaritātes, viņi aicināja kalējus no visas pasaules kalt dzelzs rozes un sūtīt tās uz Norvēģiju. Kristīne Lagzda Hāpanena iesaistījās burtiski uzreiz. “Kad terorakts notika – 22. un 23. jūlijā – mēs braucām uz kalēju salidojumu. Bija atbraukusi viena norvēģu meitene un arī zviedru kalējs, radās ideja, ka ir jāpiedalās. Projektā piedalījušies kalēji no 20 valstīm, mēs pievienojāmies vieni no pirmajiem. “

Šo mākslas projektu vēl īpašāku vērš tas, ka 200 rozes darinājuši tie, kurus šis terorakts skāra ļoti tieši. Tobes aicināti, upuru tuvinieki un uzbrukumā izdzīvojušie cilvēki nāca uz Tobbes darbnīcu, bija kopā, runāja par notikušo un kala rozes. Mātes, tēvi, māsas un brāļi, vecvecāki, tantes, onkuļi, draugi un jaunieši, kas bija izdzīvojuši, ieradās, lai kopā izkaltu piemiņu saviem mīļajiem.

Lasītākās ziņas valstī

Kristīnes veidotā rozīte ir no kapara un tajā ir arī caurums, kas simbolizē šaušanu. Māksliniece, kura jau 27. gadu dzīvo Zviedrijā, šodien ir tur, pie Oslo baznīcas, un redzēs savu rozi līdz ar 999 citiem kapara, nerūsējošā tērauda un pat sudraba ziediem. 100 rozes ieskauj betona apmalīte. Kristīne stāsta - tā būs apsildāma, lai sniegs un sals nevienam netraucētu šeit piesēst un domās būt ar tiem, kurus terorakts skāris.

“Tās bija rozes, kas iedvesmoja, un cilvēki, kā arī kolektīvā mīlestība kļuva par projekta dvēseli. Fakts, ka mēs esam kopā, nacionāli un starptautiski, kļuva par virzītājspēku, un tieši pretošanās vardarbībai un teroram lika kalējiem no Austrālijas un citām pasaules valstīm ceļot uz Norvēģiju, lai personīgi piegādātu savas rozes. Jo tas bija svarīgi. Dzelzs rozes ir starptautisks un pasaulē unikāls mākslas projekts,” mājas lapā raksta idejas autori.

Kas notika 2011. gada 22. jūlijā?

2011.gada 22.jūlijā Bērings-Breivīks īstenoja divus asiņainus uzbrukumus. Vispirms viņš pie valdības ēkas Oslo uzspridzināja mīnu, nogalinot astoņus cilvēkus, bet pēc tam, pārģērbies policista uniformā, sarīkoja slaktiņu Ūteijas salā notiekošajā Darba partijas jaunatnes organizācijas vasaras nometnē, noslepkavojot 69 cilvēkus. Vēl 319 cilvēki tika ievainoti. Pēc 13 mēnešus garas tiesāšanās Oslo tiesa piesprieda  Breivīkam 21 gada ieslodzījumu.

Autors: "Latviesi.com"

Foto: http://www.jernrosene.no

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti