Dalies:

Nellija Ločmele: "Mans vīrs, kuru nonāvēja Covid-19"

Nellija Ločmele: "Mans vīrs, kuru nonāvēja Covid-19"
LETA/Lita Krone
  • 17. Apr. 2020

Žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele ceturtdien, 16. aprīlī, publicētajā rakstā “26 dienas pirms pasaules gala” atklāja, ka viņas vīra Rolanda Tjarves nāves iemesls ir saslimšana ar jauno koronavīrusu. Emocionālajā vēstījumā viņa stāsta, kā 26 gadus ilgo kopdzīvi 26 dienās izbeidzis vīruss, par kuru viņi ar vīru sākotnēji pat jokojuši, jo sevi par riska grupu neuzskatīja. Taču arī spēcīgam un veselīgam vīrietim pusmūžā Covid-19 izrādījās liktenīga. Ārsti apstiprina – jebkurš var nomirt no jaunā koronavīrusa, tādēļ izturēties pret to vieglprātīgi nedrīkst, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

“Paši par sevi nešaubījāmies, ka esam ārpus riska grupām, uz ārzemēm tagad neesam braukuši, esam spēka gados, nesmēķējam un neslimojam. Jā, Rolanda darbs Latvijas Universitātē nozīmēja stresu pārpārēm, un imunitāti jau tas nekādi neuzlabo. Taču šajā sezonā abi kļuvām par “roņiem” un iknedēļas aukstajā peldē – lietus vai sniegs – jutāmies norūdījušies un veseli,” atklāja Nellija Ločmele.

Lasītākās ziņas valstī

Rolands saslimis pēkšņi. Vēl 15. martā abi peldējuši Lielupē, bet jau nākamajā dienā gulējis mājās ar augstu temperatūru un galvassāpēm. Klepus nebija, tas pievienojies vēlāk. Ārsts izrakstījis zāles, jo domājis, ka tas ir plaši izplatīts vīruss.

Sievas mudināts, veicis analīzes. 23. martā uzzinājuši, ka Rolands ir  Covid-19 pozitīvs. Kur viņš inficējies, tā arī nav skaidrs.

“Rolands teica, ka pieslēgts sistēmai, jūtas labāk. Taču plaušu rentgens bija briesmīgs – abpusēja pneimonija. (...) Sestdien stāvoklis strauji pasliktinājās, Rolandam sāka dot skābekli. Viņš vēl bija ticis pie telefona un atsūtīja īsziņu, ka guļ ietīts vados, ar masku galvā, tomēr ir vieglāk. “Mīlu Tevi,” viņš uzrakstīja ar piecām izsaukuma zīmēm, bet beidzamais teikums bija bez punkta - “Viss būs labi”," stāsta Ločmele.

Lai gan Ločmelei testa analīzes bija negatīvas, licies, ka vīruss tomēr piezadzies. Katru rīta zvans uz slimnīcu, cerība, ka plaušas atgūsies un vīrs sāks elpot pats. Līdz 11. aprīļa rītā atskan reanimācijas ārsta zvans un teikums “Mēs izdarījām visu iespējamo”.

“Kāds vīra kursabiedrs – sakarīgs un tiešām sirsnīgs čalis – atrakstīja, ka viņa mājās tūlīt būs pulcēšanās Rolanda piemiņai un viņi gaida kādu vēsti arī no manis. Es uzsprāgu! Cik cilvēkiem vēl ir jānonāk pie elpināšanas aparāta un morgā, lai visi beidzot saprastu situācijas nopietnību?” Nellija Ločmele pamato, kāpēc par šo runā publiski.

“Un var būt šo nāves gadījumu vidū arī citādi veseli cilvēki. Tas ir jāsaprot arī jauniem cilvēkiem,” uzsvēra Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Ziņa, ka koronavīrusa riska grupā ir tikai sirds un astmas pacienti, kā arī seniori, ir maldīgi iemidzinoša. Pasaulē no tā miruši arī jauni cilvēki.  Un pat tad, ja plaušu ventilatoru pietiek visiem, kā tas ir Latvijā, vīruss vienalga var uzvarēt.

Situācijas nopietnību raksturo vēl kāds fakts. Šobrīd Latvijas Infektoloģijas centrā divi citi Covid-19 pacienti elpo skābekli paši un divi ir pie mākslīgās plaušas. No šiem četriem cilvēkiem, kuri atrodas intensīvās terapijas nodaļā, divi ir krietni gados, bet divi – pusmūžā. Tātad – tieši tādi paši, kā Rolands Tjarve. Koronavīruss apdraud ikvienu un jebkuru.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti