Dalies:

Nav apmainīti 24 miljoni latu monētu - kā mainījās to vērtība?

Nav apmainīti 24 miljoni latu monētu - kā mainījās to vērtība?
Ekrānšāviņš
  • 24. Dec. 2019

Ir pagājuši vairāki gadi, kopš latus ir aizstājuši eiro. Daudzi centās kolekcionēt īpašos  jubilejas latus, kā arī papīra banknotes. Vai gadu gaitā to vērtība ir augusi vai kritusies, skaidroja LTV raidījums “4. studija”. 

Latvijas Bankas pārstāvis Juris Kravalis atzina, ka “īpašie vienlatnieki ir vieni no tām monētām, kas visvairāk nav apmainīti pret eiro, kas visvairāk ir cilvēku rīcībā palikuši - tie līdz šim ir 24 miljoni monētu”.

“Tas liecina, ka cilvēki ļoti nelabprāt šķiras no šīm savām kolekcijām, un noteikti numismātikas apgrozījums ar viņām ir diezgan liels,” pieļāva Kravalis.

Lasītākās ziņas valstī

Latvijas Bankā latus, kaut arī tās būtu jubilejas monētas, var apmainīt pret eiro tikai pēc noteiktā kursa, taču iegādāties jubilejas lata monētas vai banknotes nav iespējams.

“Kopumā ir tā, ka ir atgriezušās 96% banknošu un aptuveni 40% monētu,” stāstīja Kravalis.

Taču uz jautājumu, kā ir mainījusies jubilejas latu vērtība, Latvijas Banka atbildēt nevar.

“Latvijas Banka noteikti nav tie, kas seko šīm numismātikas izmaiņām, bet es varu pateikt, ka šad un tad cilvēki nāk un prasa, kas ir noticis ar šīm monētām, tāpat arī šī Latvijas naudas māksla ir tik attīstīta, ka mūsu eiro naudas monētas - gan īpašā dizaina 2 eiro monētas, gan mūsu kolekcijas monētas - ir pieprasītas arī visā pasaulē un ir liela interese,” atzina bankas pārstāvis.

Interneta vietnēs tiek piedāvāts iegādāties dažādas jubilejas lata monētas, un cenas svārstās no dažiem eiro par vienu monētu līdz pat vairākiem simtiem par pilnu kolekciju. Bet kāda tad ir reālā tirgus cena?

“Tagad jau piektais gads iet, kā latu mums vairs nav, un tā vērtība, nu tas nekas iepriecinošs nebūs visiem kolekcionāriem, patiesībā ir pat nokritusies tām dārgajām monētām mazliet,” pastāstīja numismāts Madis Gerbaševskis. “Bija tas moments, kad lati mainījās uz eiro, un bija ažiotāža, ka lats tūlīt pazudīs, un gribējās sakrāt, un bija nenormāls cilvēku pieplūdums, jo visi gribēja atstāt par piemiņu, un tagad tas ir norimies.”

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti