Dalies:

Nākamnedēļ valdība sāks pārskatīt vīrusa dēļ noteiktos ierobežojumus

Nākamnedēļ valdība sāks pārskatīt vīrusa dēļ noteiktos ierobežojumus
CC0 licence
  • 28. Apr. 2020

Ministru kabinets sāks pārskatīt ārkārtējā situācijā noteiktos ierobežojumus, otrdien pēc valdības sēdes atzina premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Viņš informēja, ka otrdien valdība uzklausījusi Krīzes vadības padomes sagatavoto informatīvais ziņojumu, kas savā ziņā esot "riska analīze par iespējamu izeju no ārkārtējās situācijas".

"Nākamnedēļ plānojam pārskatīt pieņemtos lēmumus par noteiktajiem ierobežojumiem ārkārtējās situācijas laikā. Skatīsimies, kurus ierobežojumus pakāpeniski atcelt, vienlaikus ņemot vērā cilvēku veselības un drošības aspektus. [Covid-19 krīze] nav īslaicīgs pasākums, bet jāiemācās atgriezties tuvāk normālai dzīvei, ļaujot attīstīties arī ekonomikai," uzsvēra Kariņš.

Lasītākās ziņas

Premjerministrs atzina, ka sabiedrībā lēnām veidojas apziņa, ka kaut kādā veidā būs jāiemācās sadzīvot ar Covid-19, jo šī slimība tik drīz nepazudīs.

Jau ziņots, ka Kariņš šodien Valsts prezidentu Egilu Levitu informējis, ka stratēģija iziešanai no Covid-19 krīzes būs vērsta divos virzienos, proti, uz vīrusa ierobežošanu un ekonomikas atlabšanu, paredzot rīcības scenārijus dažādu nozaru darbības situācijām atbilstoši veselības drošības principiem.

Strādājot pie stratēģijas izejai no krīzes un pēc tam piemērojot to reālajā dzīvē, Levits uzsvēra, ka gan valdībai, gan visiem iesaistītajiem ministriem un ministrijām, gan dažādām iestādēm un organizācijām ir aktīvi jāsadarbojas starpnozaru līmenī, kā arī jāveido dialogs ar nozaru pārstāvniecībām un nevalstisko sektoru.

"Tikai visiem kopā koordinēti darbojoties, mēs varam cerēt uz pēc iespējas sekmīgu ekonomikas un pilsoniskās dzīves atgriešanos veselībai un tautsaimniecībai drošā vidē," akcentēja Levits.

Tikmēr infektologs Uga Dumpis šodien Saeimas deputātiem norādīja, ka vasarā varētu būt vērojama situācijas uzlabošanās, savukārt nākamā ziema pēc lielas daļas zinātnieku paustā varētu būt vēl grūtāka. Tāpēc Dumpis uzsver, ka nepieciešami nevis īstermiņa, bet ilgtermiņa risinājumi Covid-19 ierobežošanai.

Valstī noteiktie ierobežojumi, salīdzinot ar citām valstīm, nav lieli, vēlreiz norādījis infektologs. Tie ir palīdzējuši noturēt epidēmiju ļoti zemā līmenī un atkal, salīdzinot ar citām valstīm, arī mirstība ir salīdzinoši ļoti neliela. Tādā veidā ir izdevies pasargājuši veselības aprūpes sistēmu un arī sabiedrību.

"Protams, ierobežojumi ir atstājuši iespaidu uz daudzām jomām. Ļoti daudz cietušas no Covid-19 krīzes ir gan kultūra, gan sporta un tūrisma joma. Diemžēl pateikt, ka šis viss tūlīt beigsies, es nevaru, jo ikdienu jaunu gadījumu skaits ir apmēram tāds pats jau divas nedēļas," sacīja Dumpis.

Viņaprāt, nedaudz samazinot ierobežojumus, var izraisīt to, ka epidēmija atkal var pastiprināties. Viņš arī akcentēja zinātnisko pusi ierobežojumu ieviešanai, uzsverot, ka to pamatā ir distancēšanās starp cilvēkiem un cilvēku savstarpējo kontaktu samazināšana.

Dumpis skaidroja, ja cilvēki pienāk viens otram tuvāk par metru, tad palielinās risks inficēt vienam otru. Ja runa ir par ģimeni vai diviem, trīs cilvēkiem, viņu gadījumā var atrast kontaktus, ar kuriem cilvēki ir bijuši saskarē, izolēt, ārstēt un kontrolēt. Bet, ja tie ir vairāki simti vai vairāki tūkstoši cilvēku, tad situācija var kļūt dramatiska burtiski dažu nedēļu laikā. Viņš uzsvēra - jo vairāk cilvēki tiekas, sevišķi, ja neievēro divu metru distanci, jo lielāks ir risks, ka epidēmija kļūs nekontrolēta.

"Ja cilvēki uzturas kopā ilgāk par 15 minūtēm, tas arī ir risks. Lielākā daļa kultūras pasākumu ir ilgāk par 15 minūtēm un cilvēki statiski atrodas kopā. Tas atkal palielina risku vīrusa pārnešanai vienam no otra. Ņemot vērā šos riskus, pagaidām nevarētu runāt par lielu cilvēku grupu apvienošanos vienā telpā, piemēram, teātru zālēs," sacīja Dumpis.

Infektologs norādīja, ka pasaules zinātniskā pieredze liecina, ka cilvēkiem vajag strādāt, bet jāstrādā ir mazās grupās, kas savā starpā praktiski nesastopas. Grupas nedrīkstētu būt lielākas par desmit cilvēkiem un tās nedrīkstētu kontaktēties ar citām komandām.

"Ja viena no komandām saslimst, tā tiek izolēta, līdz ar to necieš visa iestāde, vai cilvēki citās grupās. Jāsaprot, ka tas nav tik vienkārši, ka sasēdināsim cilvēkus [zālē] ik pēc diviem metriem. Slimnīcā es atbildu par darbu, kas tur notiek. Mēs mēģinām mainīt savu uzvedības kultūru, un es redzu, cik tas grūti notiek pat slimnīcās," sacīja Dumpis.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti