Dalies:

Nākamnedēļ Rīgā notiks seminārs “Kā atpazīt latvieti pasaulē?”

Nākamnedēļ Rīgā notiks seminārs “Kā atpazīt latvieti pasaulē?”
Foto: Latvijas Nacionālā bibliotēka
  • 18. Apr. 2019

Nākamnedēļ Latvijas Universitātes asociētā profesore un pētniece Baiba Bela vadīs lekciju “Kā atpazīt latvieti pasaulē?”, rosinot domāt par to, ko nozīmē būt latvietim globālā pasaulē, liecina Latvijas Sociologu asociācijas un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā publicētā informācija.

Lekcija radīta kopā ar muzeju “Latvieši pasaulē”, veidojot izstādi “Es (arī) esmu latvietis”, kas pagājušā gada vasarā bija redzama Rīgā, Daugavpilī un drīz būs skatāma arī Liepājā. Izstāde piedāvā paskatīties uz diasporas identitātes tēmu caur muzeja lietām - priekšmetiem, dokumentiem, fotogrāfijām un dzīvesstāstiem, parādot, kā dažādas ikdienišķas lietas kļūst simboliskas un materializē piederību. Pase, senču fotogrāfijas, sauja zemes vai rupjmaizes gabaliņš no mājām Latvijā, aiz mēteļa oderes iešūts karoga standarta gabaliņš, tautas tērps, Amerikā darināta maizes abra, Austrālijā adīta moderna jaka ar tradicionāliem latviešu rakstiem, Nameja gredzens un mūsdienās arī latviski tetovējumi ir tikai daži piemēri.

Kā norāda Latvijas Sociologu asociācija un Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, būt par latvieti ir vienkārši un pašsaprotami Latvijā, bet, ārpus savas zemes dzīvojot, saglabāt savu etnisko piederību ir izvēle, automātiska latvietība nav iespējama. Izbraucējiem ir jāizlemj, vai un kā savu latvisko identitāti nodot tālāk bērniem un mazbērniem. Otrās un trešās paaudzes diasporas latvieši lieto vairākas valodas kā dzimtās, bieži izjūt piederību divām un pat vairāk izcelsmes līnijām, izjūt saikni ar divām un vairāk valstīm. Reizēm piederības izjūta ir pretrunīga, kā to saka Helmi Rožanovska: “Kad es esmu Amerikā, tad es esmu Latvijai piederīga. Un, kad es esmu Latvijā, tad es jūtu, ka es esmu tur tikai ciemos, ka manas mājas ir šeit [Amerikā]”.

Seminārs notiks 25. aprīlī no 18:00 līdz 20:00 Ziecemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā telpās, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti