Dalies:

Mūzika ārkārtas stāvokli– Ko dara Latvijas opera, ko operas ģilde Ņujorkā

Mūzika ārkārtas stāvokli– Ko dara Latvijas opera, ko operas ģilde Ņujorkā
  • 23. May. 2020

2020.  gads sākās uz augstas nots, bet ir noslīcis tik greizi!  Pasaule  ir apgriezta augšpēdus covid-19 vīrusu dēļ! Kultūras iestādēm pēdējie mēneši ir bijuši sevišķi sāpīgi.  Šīgada sezonas programmas ir atceltas; šeit Ņujorkā  Metropolitēna opera ir zaudējusi ap $60 miljonu dolāru. 

Lai pievērstu šim katastrofālam naudas stāvoklim uzmanību, 25. aprīlī Met opera noturēja unikālu virtuālu Gala.  Tajā piedalījās 40 pasaules slaveni  mākslinieki, dziedot “dzīvi” , un bez maksas, katrs no sava zemes stūrīša.  Direktors Peter Gelb un diriģents Yannick Nézet-Séguin vadīja notikumu no Ņujorkas un Montreālas.  


25.april Ņujorkas Metropolitan opera rīkoja vienreizīgu virtualu Gala koncertu, kurā piedalijās 40 pasaules slaveni mākslinieki, viņu vidū arī Elīna Garanča

Latvijas mezzo soprāns Elīna Garanča  piedalījās šijā vienreizējā uzvedumā, sveicinot klausītājus no Rīgas un skaisti nodziedot slaveno āriju Lamour est un oiseau no Bizē operas Karmena.  Šī loma 2009.gadā iecēla Garanču pasaules zvaigžņu panteonā.

Lasītākās ziņas valstī

Koncertu zāles ir tukšas un mākslinieki bez dzīves audiences.  Bet radošais gars ir pastāvējis:  mākslinieki turpina trenēties kā arī uzstāties – cits no sava dzīvokļa jumta, cits sēdot uz parka soliņa, cits no dzīvojamās telpas.  Mums, klausītājiem, ir neticama izvēle -  visu, ko mūsu sirds vēlas ir pieejams virtuāli.  Uz Facebook, Twitter un Utube var redzēt un dzirdēt gan vēsturiskus, gan nesenus, gan dzīvus raidījumus. 

Tāpat kā citas pasaules mākslas iestādes Latvijas Nacionālā opera un balets aktīvi darbojās digitālajā jomā.   Martā internetā bija pieejamas operas izrādes, un aprīlī un maijā LNOB iepazīstināja mūzikas mīļotājus ar Baltā nama vēsturi.   LNOB vietne ik nedēļu maijā piedāvāja audiovizuālas lekcijas par operas žanra vēsturi.

Latvijas Radio 3 Klasika 19. aprīļa intervijā LNOB priekšsēdis Egils Siliņš atklāja kā Latvijas Nacionālā operas un baleta (LNOB) darbs turpinās. Skatoties uz priekšu, trīs sezonas jau esot izplānotas, kaut  programmas ir bijušas jāpārkārto. 2020.-21 .g. sezonā Verdi Simons Bokanegra un Rosīni Pelnrušķīte operām  agrāk vairākas lomas  bija domātas viesmāksliniekiem;  tagad  tās tiks piedāvātas LNOB solistiem.  Par turpmāko izrāžu veidošanu Siliņš stāsta, ka uzrunās savus ilggadīgi pazīstamos pasaules režisorus un dziedātājus.


Latvijas Nacionālās operas un baleta priekšsēdis Egils Siliņš saka, ka darbs turpinās.

Un ko dara Latvijas Nacionālā Operas Ģilde šai traumātiskā laikā?  Jāmin, ka Operas Ģildes valdē ir divi ārsti, Dr.Ēriks Niedrītis un Dr. Pauls Grūbe.  Viņi ir šī vīrusa laika varoņi, kas strādā garas stundas Ņujorkas apkārtnes slimnīcās.  Paldies jums! 

2019.g. 18. novembrī, Operas Ģilde nobeidza Latvijas 101.gada jubileju ar Andra Nelsona koncertu un pieņemšanu Kārnegija zālē.  Mēs  uzsākām 2020. gadu ar plāniem turpināt celt latviešu mūziku pasaules arēnā. Gribu dalīties ar mūsu šīgada padarītā. 

Operas Ģildei ir jauna, uzlabota LNOĢ mājas lapa - www.lnogasv.org.  Ierosinām jūs izpētīt šo plašo un interesanto informācijas avotu – tīmekļu vietnē jūs atradīsat aprakstus par Operas Ģildes dibināšanu un misiju, paveiktiem projektiem, iepriekšējiem apkārtrakstiem un jaunumiem Latvijas Nacionālajā operā un baletā. 

Dalības maksājumus un ziedojumus tagad var veikt ar Paypal vai kreditkarti, piespiežot attiecīgo “podziņu” mājas lapā. 

Ir arī iespējams uzzināt par Ģildi un Latvijas operu lasot Ģildes Ziņas apkārtrakstu; nākošais izdevums tiks izsūtīts vasaras sākumā.  Mūsu e-pasta kontaktiem pienāk elektroniskas Ģildes Zibziņas.  Un tiem bez e-pasta mēs sūtam Ģildes Ziņu lapu pa pastu. Interesantu informāciju var arī atrast Ģildes Facebook (Latvijas Nacionālās operas ģilde) un Twitter (Latvian National Opera Guild @lnog_opera) vietnēs.

Pašreiz, visām kultūras iestādēm ir sarežģīti plānot uz priekšu –  tikai  pandēmijas apkarošana noteiks, kad māksla un mūzika, ieskaitot mūsu Balto namu, varēs atsākt darbību.  Mīļie lasītāji, gribu jums atgādināt par Ģildes lomu atbalstīt Latvijas Nacionālo operu un baletu, un  mūsu pašu latviešu operu un mūziku.  Sevišķi šajos ačgārnajos laikos Ģildes misijai ir vēl lielāka nozīme! 

Latvijas Nacionālās Operas Ģilde ir bezpeļņas organizācija ar misiju atbalstīt Latvijas Nacionālo operu un baletu un veicināt viņu atpazīstamību pasaulē.

LNOĢ biedra gada maksa - $25;  ģimenei - $50.  Mēs pieņemam maksājumus ar čeku, Paypal vai kreditkarti.  Čeki sūtami  LNOG,  c/o Māris Lapiņš, 29 East Gate, Manhasset NY 11036-3423.  Lai maksātu ar Paypal vai kreditkarti, skatiet www.lnogasv.org.  Ziedojumi LNOĢ ir atvelkami no ienākumiem, nodokļus aprēķinot.

Autore: 

Ilze Pētersone
Priekšsēde
Latvijas Nacionālās Operas Ģilde

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti