Dalies:

Mūžības ceļā devies dramaturgs un režisors Artūrs Tālivaldis Rubenis

Mūžības ceļā devies dramaturgs un režisors Artūrs Tālivaldis Rubenis
  • 27. Apr. 2020

28. martā 92 gadu vecumā ASV mūža miegā aizmidzis bibliogrāfs, dramaturgs, režisors un teātra darbinieks Artūrs Tālivaldis Rubenis.

Dzimis Bērzgales pagasta Silauniekos 1927. gada 5. jūnijā, viņš 1944. gadā devās bēgļu gaitās uz Vāciju, kur beidza Iceho latviešu bēgļu nometnes ģimnāziju un Pinebergas Baltijas universitātē studēja baltu filoloģiju.

1950. gadā A. Rubenis izceļoja uz ASV. Bostonā viņš beidza Emersona koledžu ar bakalaura grādu drāmā un Bostonas universitātes teātra fakultāti ar mākslas maģistra grādu režijā. Ieguva arī maģistra grādu bibliotēku zinībās Keisa Rietumu Rezerves universitātē (Case Western Reserve University).

Lasītākās ziņas valstī

Kopš 1958. gada Arturs Rubenis vadīja Klīvlandes Daugavas Vanagu teātri. Viņš nodibināja Latviešu teātru apvienību Ziemeļamerikā, bija Ziemeļamerikas Latviešu teātru apvienības valdes loceklis, pēc tam arī priekšnieks, kā arī šīs apvienības Apkārtraksta redaktors. Viņš organizēja latviešu teātra dienas un kursus, iniciēja rakstu krājuma Skatuve izdošanu un bija tā redaktors.

A. Rubenis trimdas teātra kopām ir sarakstījis vairāk nekā 70 lugu gan latviešu valodā, gan latgaliešu rakstu valodā, kurās izmantojis latviešu tautas pasaku motīvus. Lugas apkopotas krājumos: 1971.g. - "Abrenes gals" / "Abrinei gola nabyus" - kur sakopotas lugas "Varibuša treji dāli", "Dyureite Maskalijas golmā", "Vydvuds pōrnōce sātā"; 1977. g. - "Tā pati vecā labā "sasamīlēšanās"" - kur sakopotas lugas "Psiholoģijas doktoranda Donota Puisāna apsasīvōšona", "Paidagoģijas maģistra Jōņa Rudzāta sasamīļōšona", "Filologijas magistra Jezupa Kurčina sasaprēcēšona"; 1977. g. - krājums bērniem "Septiņas skaistākās pasakas";  1979. g. - latgaliski "Tykumeni sudobreņu vyzynoj". Trešo lugu ciklu veido "Naatrostōs Latgolas grōmotas" darbi: "Kur Maltas yudiņš burbuļoj" (1981), "Kauprā kōpu pasavērt" (1982) un "Vējs pōri azarim" (1983), "Vīsols pōri piļskolnim" (1988). Izdotas arī A. Rubeņa lugas: "Pelni, pelni, pīšļi, pīšļi" (1991); "Sadzīves straujajos viļņos" (2000); "Agrīnais septiņnieks" (2001); "Pasaules pilsoņa pasaulīgie piedzīvojumi" ( 2001). 2001. gadā iznācis arī paša autora veidotais krājums "Rubeņa lugas. Apraksti un bibliogrāfija".

Par trimdas latviešu teātra izrādēm Artūrs Rubenis daudz rakstījis presē. Viņš publicējis četras rokasgrāmatas teātra darbiniekiem; kopā ar Vitoldu Kārkliņu sakārtojis rakstu krājumu par Klīvlandes latviešu teātri no 1952. līdz 1987. gadam; rediģējis krājumu par Klīvlandes latviešiem.

A. Rubenis piederēja profesionālām bibliotekāru organizācijām, viņš bija studentu vienības Auseklis biedrs, darbojās latviešu trimdas skautu kustībā, bija ilggadīgs skautu vadītājs, Klīvlandes Apvienotās evaņģēliski luteriskās draudzes sekretārs un padomes loceklis. 

1989. gadā Artūrs Rubenis apbalvots ar Daugavas Vanagu krūšu nozīmi zeltā; savukārt 1998. gada 18. novembrī saņēmis Amerikas Latviešu apvienības goda rakstu.

Anda Sūna Cook Klīvlandes apvienotajās latviešu ev. lut. Draudzes Ziņās raksta: “Artūrs piedalījās Klīvlandes latviešu draudžu apvienošanā un uzņēmās arī skolotāja atbildību Klīvlandes latviešu draudzes skolā. Lai veicinātu latviešu valodas prašanu, viņš ik gadus iestudēja 17 lugas, ik gadus piedaloties 20-30 skolēniem. [..] Nebija Klīvlandē neviena pasākuma vai grupa, kuŗā Artūrs nepiedalijās – skautu vadībā, grāmatu pulciņā. [..] … mēs visi izsakām dziļu pateicību viņa ražīgumam un vēlam saldu dusu North Olmsted Sunset kapsētā latviešu nodalījumā.”

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti