Dalies:

Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" atklāj izstādi "Mēneša priekšmets" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" atklāj izstādi "Mēneša priekšmets" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
  • 25. Jan. 2018

2018. gadā ik mēnesi Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5.stāvā apmeklētāji varēs iepazīties ar vienu priekšmetu no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Katrs no izstādes priekšmetiem atspoguļo kādu īpašu stāstu par latviešu dzīvi ārpus Latvijas.

Pašlaik muzejam “Latvieši pasaulē” nav savas mājvietas ar pastāvīgu ekspozīciju, tādēļ tiek izmantotas dažādas iespējas parādīt daļu no muzeja krājuma unikālajām kolekcijām. Muzejs 10 gadu laikā savācis vairākus tūkstošus vienību (priekšmetus, fotogrāfijas, dokumentus, dzīvesstāstus), kas ataino latviešu izceļotāju stāstus, sākot no 19.gadsimta līdz pat mūsdienām. Muzeja kolekcijās visbagātīgāk atspoguļota Otrā Pasaules kara izbraucēju vēsture un dzīve dažādās valstīs (visplašāk pārstāvētas latviešu kopienas ASV, Kanādā, Lielbritānijā un Austrālijā). Ievērojama ir kolekcija par latviešu izceļotājiem uz Brazīliju 19.gs. beigās–20.gs. sākumā; 20.gs. 20.gados un pēc Otrā Pasaules kara. Neliela, bet nozīmīga ir kolekcija par latviešu izceļotājiem uz Krieviju - Sibīriji, Baškīriju 19.gs. beigās–20.gadsimta sākumā un to pēcteču dzīvi Padomju Savienībā. Arvien bagātāka top arī Argentīnas latviešu kolekcija un ir sācies darbs pie mūsdienu izceļotāju vēstures apzināšanas.

Izstādi “Mēneša priekšmets” ievadīs Ēvalda Inspētera pītās vīzes, atgādinot par latviešu izceļotājiem uz Baškīriju 20.gadsimta pirmajā pusē. Februāra priekšmets būs ogle ar papardes nospiedumu, ko atrada bijušais karavīrs Mārtiņš Kļaviņš, pēc atbrīvošanas no gūsta strādādams ogļu raktuvēs Francijā. Martā būs aplūkojams Laimona Spridzāna no džinsu bikšu kabatas pašrocīgi pagatavotais maciņš, ar kuru savulaik tika vesta mājās 20.gadsimta 90.gados celtniecības darbos Vācijā sapelnītā nauda.

Turpmākajos mēnešos tiks izstādīti vēl citi vēsturiski priekšmeti, piemēram, dzejnieces un prozaiķes Rūtas Skujiņas rakstāmmašīna, ar kuras palīdzību viņa ASV pelnīja iztiku ģimenei; Anglijas latvietes Jutas Dannenbergas 27 gadus rūpīgi glabātais ziedu vaiņagu, kuru 1990.gadā, pirmo reizi apciemojot tēvzemi, kāda nepazīstama meitene, izskrējusi no dziesmu svētku gājiena, uzlika viņai galvā.

Aptuveni 370 000 latviešu pašlaik dzīvo ārpus Latvijas. 87% latviešu atzīst, ka viņiem ir kāda tuva paziņa vai ģimenes loceklis, kas dzīvo ārpus Latvijas, tādēļ pārdomas par izbraukšanu no Latvijas un dzīvi citā zemē ir aktuāla tēma gan mūsdienu izbraucējiem un viņu ģimenēm Latvijā, gan agrāko laiku izceļotāju pēcnācējiem. Muzeja “Latvieši pasaulē” krājumā savāktie priekšmeti un dzīvesstāsti trāpīgi atspoguļo un apraksta šos mūsdienu sabiedrībā aktuālos, un nereti sāpīgos jautājumus.

Izstādi “Mēneša priekšmets” atbalsta Pasaules Brīvo latviesu apvienības Kultūras fonds, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti