Dalies:

Muzeja „Latvieši pasaulē” mēneša priekšmets aprīlī

Muzeja „Latvieši pasaulē” mēneša priekšmets aprīlī
  • 19. Apr. 2019

2019. gadā ik mēnesi  Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vestibila apmeklētāji var iepazīties ar vienu priekšmetu no mūzeja „Latvieši pasaulē” krājuma. Katrs no izstādes priekšmetiem atspoguļo kādu īpašu stāstu par latviešu dzīvi ārpus Latvijas. Šis stāsts ik mēnesi tiek publicēts arī presē.

Izstādi „Mēneša priekšmets” 2019. gadā atbalsta Latvijas Universitātes Literātūras, folkloras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Viens no latvietības uzturēšanas veidiem ārzemēs ir gadskārtu svinēšana latviskā gaumē, kad svētku rituālos īpatnējā veidā savijas tautiskās un kristīgās tradicijas.

Lasītākās ziņas valstī

Neatņemama un ļoti nozīmīga svētku sastāvdaļa ir ēdiena gatavošana. Latviešu receptes – rokrakstā rakstītas vai iespiestās pavārgrāmatās – paņemtas līdzi, dodoties bēgļu gaitās, un rūpīgi glabātas no paaudzes paaudzē. Cik daudz izdomas vajadzēja saimniecēm, lai mītņu zemēs sameklētu nepieciešamo izejvielu un garšvielu aizstājējus! Kā ieskābēt gurķus bez upeņu lapām? Kā izcept speķa raušus bez speķa? Vai Jāņu siers bez ķimenēm ir iespējams?

Tuvojoties Lieldienām, latvieši jau laicīgi sāk iekrāt sīpolu mizas olu krāsošanai. Dienvidu puslodes latviešu gadskārtu svētki atšķiŗas no Latvijas - Ziemassvētkus viņi svin vistrakākajā vasaras karstumā, bet Lieldienas, kas Latvijā saistās ar pavasaŗa atmodu, atzīmē rudenī.

Svētki latviešu draudzēs, namos un centros ir devuši un joprojām dod iespēju sanākt kopā dažādu paaudžu latviešiem. Gadskārtu svētku rituāli stiprina kopienas savstarpējās saites un svinību laikā tos apgūst arī jaunākā paaudze.


Autors: Mūzejs un pētniecības centrs „LaPa”
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"
 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti