Dalies:

Mirusi trimdas sabiedriskā darbiniece Vaira Paegle

Mirusi trimdas sabiedriskā darbiniece Vaira Paegle
  • 17. Jun. 2019

Aizsaulē aizgājusi bijusī Pasaules brīvo latviešu apvienības priekšsēdētāja, ilggadīga trimdas sabiedriskā darbiniece un politiķe Vaira Paegle. 

Vaira Paegle ir dzimusi Rīgā, bet kara beigās kopā ar ģimeni emigrēja sākumā uz Vāciju, pēc tam uz ASV. Emigrācijā aktīvi piedalījās latviešu sabiedriskajā dzīvē, bija Pasaules brīvo latviešu apvienības priekšsēdētāja.

Pēc atgriešanās Latvijā iesaistījās politikā, 1998. gadā bija viena no "Tautas partijas" dibinātājām. Bijusi 7. Saeimas, 8. Saeimas un 9. Saeimas deputāte, pēdējos divos parlamentos gan netika ievēlēta, tomēr ieņēma deputātes amatu par ministriem kļuvušo kolēģu vietā. 1999. gada Latvijas prezidenta vēlēšanās "Tautas partija" viņu izvirzīja kā savu Valsts prezidenta kandidāti, bet sarežģītās vēlēšanās par prezidenti kļuva cita trimdas latviete Vaira Vīķe-Freiberga.

Lasītākās ziņas valstī

2009.gadā viņa izstājās no "Tautas partijas" un Saeimā darbojās kā pie frakcijām nepiederoša deputāte. 2010.gadā Vaira Paegle pievienojās "Pilsoniskajai savienībai" un 2010. gadā nesekmīgi startēja 10. Saeimas vēlēšanās no politiskās apvienības "Vienotība" saraksta. Pēc tam viņa aizgāja no politikas un atgriezās ASV.

Vaira Paegle bija apbalvojumiem bagāts cilvēks - saņēmusi “Daugavas Vanagu” zelta nozīmi, ģenerāļa, prof. Sniķera piemiņas medaļu par nopelniem valsts labā, LR Ministru prezidenta Atzinības rakstu, Aizsardzības ministra medaļu, kā arī atzinības rakstus no ASV Kongresa delegācijas NATO asamblejā, Konektikutas štata gubernatora un galvenā prokurora, ASV Zemkopības departamenta un Kuveitas.

Pērn iznāca Vairas Paegles sarakstītā grāmata “Brīvības ērkšķi. Trimdinieka atgriešanās Latvijā”. Tā izdota angļu valodā un stāsta par Vairas Paegles dzīvi Amerikā, atgriešanos Latvijā un iesaistīšanos politikā, par vilšanos un atgriešanos Amerikā. Kārļa Streipa recenziju par grāmatu varat lasīt šeit.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti