Dalies:

Mēs neaizmirstam - kopējs baltiešu Aizvesto piemiņas dievkalpojums Toronto

Mēs neaizmirstam - kopējs baltiešu Aizvesto piemiņas dievkalpojums Toronto
  • 24. Jun. 2019

14. jūnijs ir diena, ko nekad neaizmirsīs Baltijas valstu tautas, pirms 78 gadiem piedzīvojot nežēlīgu pret mūsu tautām vērstu genocīdu. Visus šos gadus Toronto latvieši kopā ar igauņiem un lietuviešiem ir pieminējuši deportētos un noslepkavotos tautiešus, ar to arī stāstot kanadiešu sabiedrībai patiesību par padomju okupāciju.

Arī šis gads nebija izņēmums, un 14. jūnija vakarā igauņu Sv. Pēteŗa evaņģeliski luteriskā baznīca Toronto pildījās ar piemiņas brīža dalībniekiem. Dievkalpojumu vadīja mācītāji Mart Salumäe, Kalle Kadakas, Ģirts Grietiņš un Nerijus Šmerauskas. Ērģeles spēlēja Dāvids Šmits.

Lasītākās ziņas valstī

Baltiešu federācijas Kanadā prezidents un Latviešu Nacionālās Apvienības Kanadā prezidents Andris Ķesteris uzrunāja klātesošos, norādot, ka Otrs pasaules kaŗš un deportācijas ir tā traģēdija, kas ir noteikusi mūsu tautas vēsturi. Arī šodienas nestabilos laikos mūsu pienākums ir atgādināt, ka demokratijas un likumu iznīcināšana un cilvēktiesību neievērošana noved pie genocīda. Mūsu kopienām, un īpaši mūsu jauniešiem, ir jābūt uzmanīgiem un aktīviem, atgādinot mūsu draugiem, kaimiņiem un valdības iestādēm par ciešanām, ko nācās piedzīvot igauņu, latviešu un lietuviešu tautām. Vēsturei ir tendence atkārtoties, un mēs to nedrīkstam pieļaut.

Andris Ķesteris pieminēja ne tikai 1941. gada 14. jūnija deportācijas, bet visus padomju okupācijas varas arestētos, mocītos, nogalinātos un izvestos tautiešus līdz pat 1950. gadu vidum, ieskaitot lielās deportācijas 1949. gadā. Viņš aicināja vecāko paaudzi nodot savas zināšanas nākamai paaudzei un jauniešiem, lai tie turpina atgādināt.

Mūzikālo pavadījumu sniedza Toronto igauņu vīriešu koris diriģenta Avo Kittask vadībā, spēlējot pianistei Elli Kipper. Spēcīgi, piemēroti un sirsnīgi izskanēja koŗa mūzika XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kanadā apvienotā koŗa dziedājumā diriģentu Juŗa Ķeniņa un Vizmas Maksiņas vadībā, spēlējot Ritai Strautiņai klavieres un Jurim Ķeniņam čellu. Skaistu solo dziedāja Linda Maruta Kronberga un Kaspars Reinis.

Tika aizdegtas sveces upuŗu  piemiņai. Mēs neļausim mūsu stāstam nogult aizmirstībā.

Autors: LNAK birojs

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu " Latvija Amērikā"

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti