Dalies:

Melnās lentes dienas atzīmēšana Otavā un Toronto

Melnās lentes dienas atzīmēšana Otavā un Toronto
  • 14. Sep. 2019

Jau 1920. un 1930. gados Eiropa cieta no ideoloģijām, kuŗas uzskatīja varmācību un citu tautu iznīcināšanu kā ieroci pret demokratiju un brīvību. No 1932. gada līdz 1933. gadam, ar golodomoru, Staļins noveda ukraiņu tautu gandrīz līdz iznīcināšanai. Miljoniem upuŗu cieta no bada. Vēl 1930. gados notika lielās asiņainās attīrīšanas Krievijā. Beidzot 1939. gadā, saredzot kopējus mērķus, Hitlers un Staļins vienojās un 23. augustā viņu pārstāvji Molotovs un Ribentrops parakstīja līgumu, kuŗā atradās slepenie protokoli, nacistiskai Vācijai un padomju Krievijai vienojoties par savstarpēju Eiropas sadalīšanu interešu sfairās.

Nākamajā mēnesī Vācija un Krievija iebruka Polijā. Otrs pasaules kaŗš bija sācies. Decembrī padomju kaŗaspēki uzbruka Somijai. 1940. gadā sākās pirmā padomju okupācija Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

Kanadā šo liktenīgo datumu atzīmē kā Melnās lentes dienu. Piemiņu visiem upuŗiem rīko CEEC – Central and Eastern European Council in Canada. Nosaukums Eiropā ir European Day of Remembrance for Victims of Stalinism and Nazism.

Lasītākās ziņas valstī

Šogad atcere sākās 22. augustā, kad vairākas Otavas tautības sarīkoja oikumēnisku svētbrīdi un “The Soviet Story” filmas izrādi Parlamenta iecirknī. Sponsori bija Chandra Arya, MP Nepean, Scott Reid, MP Lanark – Frontenac – Kingston un James Bezan, MP Selkirk – Interlake – Eastman, Manitoba. 

Andris Skuja veiksmīgi nodziedāja “O Canada” pilnai telpai. 

Galveno uzrunu teica Polijas vēstnieks Andrzej Kurnicki. Ukrainas vēstniecības pirmā sekretāre Oksana Kyzyma teica aizkustinošu runu, ievērojot Ukrainas un Krimas okupāciju. Pasākumā piedalījās Ukrainas vēstnieks Andriy Shevchenko, Moldavas vēstniece Ala Beleavschi un Somijas Jyrki Nissilä, MinisterCounsellor, Chargé d’Affaires.

Gruzijas vēstnieks Konstantin Kavtaradze piedāvāja foto izstādi par Krievijas iebrukumu viņa zemē. Piedalījās vairāku vēstniecību pārstāvji, ieskaitot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas.

Par Baltijas ceļu tika izrādīta filma ar mūziku, kas izraisīja sajūsmu skatītājos. Loreta GudynaiteSavitch, Otavas Lietuviešu kopienas prezidente, kuŗas tuvinieki savā laikā arī bija izsūtīti uz Sibiriju, stāstīja par viņas un ģimenes piedzīvojumiem 1989. gada 23. augustā. Viņa vēl bija skolniece, bet atceras ar dziļām emocijām, cik nozīmīga bija šī baltiešu vienošanās viņai, ģimenei un Baltijas tautām. Roku rokā no Tallinas līdz Rīgai un Viļņai piedalījās ap 2 miljonu iedzīvotāju 675 km gaŗumā.

Ir jāpiemin ka 23. augustā Baltijas ceļš šogad arī tika ņemts kā paraugs Hongkongas cīņā par demokratiju.

Tieši 23. augustā Kinga Surma, MPP Etobicoke Centre, Toronto rīkoja Melnās lentes dienai veltītu pieņemšanu Queen’s Park telpās. To apmeklēja Austrumeiropas tautu kopienu pārstāvji. Atceres dalībnieki ar aplausiem sveica un izrādīja cieņu golodomoru pārcietušajam Mykola Latyshko. Uzrunas teica parlamenta deputāte Kinga Surma, pieminot savu polisko izcelšanos un ciešanas, ko pārdzīvojusi viņas ģimene un viņas tauta. Igauņu Centrālās padomes Kanadā prezidents Marcus Kolga vēlreiz aicināja iekļaut Kanadas skolu vēstures programmā liecības par abu noziedzīgo režīmu pastrādātajiem noziegumiem. 

Atcerē piedalījās un uzrunu teica arī Ontario provinces izglītības ministrs Stephen Lecce. Savukārt bijušais parlamenta deputāts Ted Opitz nesa sveicienus no Konservātīvās partijas vadītāja Andrew Scheer. 

24. augustā LNAK un Baltiešu federācijas pārstāvji piedalījās Ukrainas nacionālās dienas svinībās Toronto. Polītiskie un sabiedriskie atbalstītāji varēja satikties un pārrunās izmainīt domas, kā katra tautība varētu sadarboties Kanadā un arī palīdzēt draugiem Ukrainas okupācijas laikā.

Autors: LNAK birojs

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti