Dalies:

Medicīnas studenti brīvprātīgi iesaistās koronavīrusa ierobežošanā

Medicīnas studenti brīvprātīgi iesaistās koronavīrusa ierobežošanā
LETA/Edijs Pālens
  • 17. Mar. 2020

Šodien 12 Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes (LU MF) studenti atbilstoši savai kvalifikācijai un zināšanām profesionālu veselības aprūpes speciālistu vadībā brīvprātīgi iesaistījušies koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" ierobežošanas pasākumos.

Kā informē LU, studenti, ievērojot visus nepieciešamos drošības pasākumus, piedalīsies pacientu plūsmu organizēšanā, pacientu šķirošanā, paraugu ņemšanā, kā arī veiks citas atbalsta funkcijas atbilstoši ārstniecības iestāžu vajadzībām.

Šobrīd brīvprātīgie palīdzību sniedz gan Latvijas Infektoloģijas centrā, gan "Covid-19" analīžu mobilajā pieņemšanas punktā pie Biķernieku trases. Gatavību iesaistīties pauduši arī citi MF studējošie.

Lasītākās ziņas valstī

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) iepriekš bija informējis, ka studenti pamatā tiek nodarbināti mobilo analīžu punktos, kas tika izveidoti, lai pie pieaugošā izmeklējamo pacientu skaita būtiski nepagarinātos gaidīšanas laiks uz laboratorisko izmeklējumu veikšanu aizdomu gadījumos par saslimšanu ar "Covid-19". Darbu šajos punktos nodrošina NMPD darbinieki, kā arī topošie mediķi - Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes medicīnas fakultātes pēdējo kursu studenti, kuri šim darbam pieteikušies brīvprātīgi.

Repatriantiem, kas atgriežas Latvijā no jebkuras pasaules valsts, būs jāaizpilda anketa, kurā cita starp būs jāapsola ievērot 14 dienas ilgu pašizolāciju, lai mazinātu koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" plašākas izplatības riskus, šodien preses konferencē pastāstīja premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV). 

Politiķis uzsvēra, ka pašizolācija ir obligāta un par tās neievērošanu var draudēt administratīvā vai kriminālatbildība atkarībā no pāridarījuma apmēra. Viņš gan uzsvēra, ka valdība nemudina cilvēkus sodīt, bet gan sekot veselajam sapratām. "Ja kāds iedomājas neievērot pašizolāciju [..], tad var stāties spēkā atbildība," uzsvēra premjers, piebilstot, ka Latvija nav policejiska valsts.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) sociālajā tīklā "Twitter" raksta, ka attiecīgais pārvadātājs būs atbildīgs par aizpildīta personas apliecinājuma nodošanu Valsts robežsardzei.

Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 350 eiro.

Savukārt Krimināllikums par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.

Premjers pozitīvi vērtēja to, ka visos Latvijā līdz šim konstatētajos 60 saslimšanas gadījumos ir zināms, kur tieši sasirgušie ar slimību inficējušies.

Kariņš pauda pateicību sabiedrībai, kas ievēro sociālo distancēšanos. Tāpat viņš īpaši pateicās mediķiem, izceļot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārstu darbu.

Arī veselības ministre Ilze Viņķele (AP) masu medijiem uzsvēra, ka Latvija vēl aizvien ir situācijā, kad katrs inficēšanās gadījums tiek izsekot. Ministre atzīmēja, ka būtiski ir paplašinātas testēšanas iespējas, kā piemēru minot to, ka 12.martā tika veikts 41 valsts apmaksāts tests, bet 16.martā - jau 391.

Politiķe norādīja, ka pēdējās divās dienās lidostā veikts 151 tests un tikai četros gadījumos tas izrādījies pozitīvs. Viņa gan piebilda, ka vīruss var attīstīties arī vēlāk, tādēļ arī veselības ministre izcēla nepieciešamību iedzīvotājiem, kas atgriezušies no jebkuras valsts, pašizolēties.

Viņķele skaidroja, ka no vakardienas un šodienas universitāšu slimnīcas pārtrauc ambulatorās palīdzības sniegšanu klātienē, izņemot darbības, kas saistītas ar dzīvības uzturēšanu. Taču viņa uzsvēra, ka iedzīvotājiem ir iespējams saņemt konsultācijas telefoniski. 

Kā ziņots, pēdējās diennakts laikā ir salīdzinoši strauji palielinājies Latvijā reģistrēto saslimšanas ar "Covid-19" gadījumu skaits, un kopumā ir 60 apstiprināti saslimstības gadījumi. 

No 13.marta līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar "Covid-19" vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti